Kluczowym elementem decydującym o bezpiecznym i sprawnym przebiegu robót elektroinstalacyjnych jest wiedza i doświadczenie instalatora oraz dobór odpowiedniego sprzętu i narzędzi monterskich. W dzisiejszym wydaniu przedstawimy pokrótce zarys podstawowych grup narzędziowych, które gwarantują profesjonalną realizację prac, dostosowaną do specyficznych wymagań danego projektu.

Fot. 1. Przegląd narzędzi dla instalatorów serii Energotytan® ExpertFot. 1.
Fot. 2. Przegląd narzędzi dla instalatorów serii Energotytan® ExpertFot. 2. Fot. 3. Przegląd narzędzi dla instalatorów serii Energotytan® ExpertFot. 3. Fot. 4. Przegląd narzędzi dla instalatorów serii Energotytan® ExpertFot. 4. Fot. 5. Przegląd narzędzi dla instalatorów serii Energotytan® ExpertFot. 5. Fot. 7. Przegląd narzędzi dla instalatorów serii Energotytan® ExpertFot. 7.

Grupa pierwsza to podstawowe wyposażenia warsztatu elektromontera. Należą do niej praski, zaciskarki i nożyce z napędem mechanicznym, hydraulicznym lub elektrohydraulicznym, służące do zakańczania i cięcia przewodów oraz ich łączenia w rozdzielnicach, przyłączach, czy też puszkach instalacyjnych. Firma Energotytan oferuje całą gamę tego typu narzędzi od najprostszych zaciskarek i prasek mechanicznych służących do zaprasowywania wszystkich rodzajów końcówek i złączek izolowanych, nieizolowanych oraz złącz BNC, do bardziej skomplikowanych i wygodniejszych w użyciu prasek i nożyc akumulatorowych, wykorzystywanych zwykle przy większych przekrojach kabli i konieczności wykonywania dużej liczby zagnieceń i cięć (fot. 1). W przeciwieństwie do napędów hydraulicznych, w których wytwarzanie ciśnienia i zaprasowywanie/cięcie dokonuje się poprzez pompowanie ruchomą dźwignią, urządzenia akumulatorowe (fot. 2) z racji swojej ergonomii mogą być obsługiwane jedną ręką, co zapewnia operatorowi duży komfort pracy. Do tej grupy urządzeń należą także głowice hydrauliczne zaciskające i tnące, których atutem jest stosunkowo niewielka waga i wymiary, co daje możliwość manewrowania i pracy nawet w bardzo wąskich przestrzeniach, przy zachowaniu dużej siły nacisku. Do napędu głowic wykorzystać można oferowane przez nas pompy ręczne, pneumatyczne, elektryczne, akumulatorowe oraz spalinowe agregaty hydrauliczne.

Drugą grupę urządzeń stanowią ręczne narzędzia izolowane. W jej skład wchodzą m.in.: wkrętaki, szczypce boczne, szczypce wygięte, ściągacze izolacji, klucze płaskie, klucze nasadowe, rękawice, itp. narzędzia zapewniające ochronę operatora przy pracy pod napięciem. Poszczególne pozycje można zamawiać pojedynczo na sztuki lub wyposażyć w gotowe zestawy narzędziowe (fot. 3).

Trzecia grupa narzędzi służy do wycinania otworów w blachach rozdzielnic, pulpitów, obudowach urządzeń służących do mocowania dławnic, przycisków sterowniczych, lampek sygnalizacyjnych, manipulatorów lub przyrządów pomiarowych itp. Wycinaki firmy Energotytan służą do wycinania otworów okrągłych, kwadratowych, prostokątnych oraz specjalnych w blachach stalowych St37 do grubości 3 mm, oraz w stali nierdzewnej VA do grubości 2 mm (fot. 4). W zależności od modelu stempla i matrycy odpad technologiczny jest rozcinany na dwie lub trzy części, co znacznie ułatwia i przyśpiesza jego usuwanie z matrycy podczas pracy. Standardowo wycinaki podzielone są na zestawy walizkowe (fot. 5) ze względu na rozmiary otworów i rodzaj otworowanej stali. Bardzo przydatnym i zwiększającym wydajność rozwiązaniem podczas otworowania jest dodatkowy napęd hydrauliczny lub elektrohydrauliczny, który zastępuje ułożyskowaną śrubę pociągową.

Fot. 6. Przegląd narzędzi dla instalatorów serii Energotytan® ExpertFot. 6.
Fot. 8. Przegląd narzędzi dla instalatorów serii Energotytan® ExpertFot. 8.

Czwarta grupa narzędzi to produkty służące optymalizacji pracy z przewodami i kablami. W jej skład wchodzą obrotowe stojaki do odwijania kabli i peszli z krążków (fot. 6) oraz stojaki z włóknem szklanym do przeciągania przewodów (fot. 7). Przy korzystaniu z ciężkich bębnów kablowych bardzo przydatne okazują się podnośniki hydrauliczne, za pomocą których z łatwością podniesiemy bębny o wadze do 10 T. Każdy z podnośników wyposażony jest dodatkowo w niezależne kółka transportowe, które ułatwiają dostarczenie urządzenia na plac budowy, oraz pozwalają na samodzielne przygotowanie miejsca pracy i podniesienie bębna przez jednego operatora (fot. 8).
Szczegółowy opis wszystkich przedstawionych i naszych pozostałych urządzeń można znaleźć na stronie www.energotytan.pl

Adrian Zając