Młot udarowy to urządzenie przeznaczone do wykonywania zarówno prostych, jak i skomplikowanych prac budowlanych. Jest on niezwykle przydatnym narzędziem zwłaszcza podczas remontów czy prac wyburzeniowych. Jednocześnie młoty udarowe mają to do siebie, że definiuje je naprawdę wiele parametrów. Dlatego też wybór odpowiedniego młota udarowego nie jest zadaniem łatwym. Mając to na uwadze, ten artykuł zasadniczo udziela odpowiedzi na dwa istotne pytania.

Wybór młota udarowego – na co należy zwrócić uwagę?
  1. Jaki młot z udarem wybrać?
  2. Jaki sklep z młotami udarowymi wybrać?

Warto przy tym pamiętać, że posiadanie kompletu informacji na temat parametrów technicznych urządzenia sprawi, że z łatwością wybierzesz taki młot udarowy, który pomoże Ci w wykonaniu zaplanowanych prac.

Jaki młot udarowy kupić – czym kierować się przy wyborze?

Młoty udarowe to urządzenia stworzone z myślą o wykonywaniu zadań, z którymi nie poradzi sobie zwykła wiertarka. Świetnie nadają się one do czynności takich jak skuwanie tynków czy kucie podłogi lub wyburzanie ścian działowych. Trudno więc się dziwić, że jest to jedno z najbardziej przydatnych narzędzi podczas remontu generalnego mieszkania czy domu.

Należy jednak zauważyć, że sklep z młotami udarowymi zwykle oferuje kilka typów tego narzędzia. Niestety, klienci zwłaszcza niedoświadczeni, często mylą je ze sobą. Dlatego też dobrym pomysłem będzie wyjaśnienie, czym różnią się między sobą poszczególne typy, żeby nie było niedomówień.

  • Młoty udarowo-obrotowe – jak sama nazwa wskazuje, są to najczęściej wybierane typy młotów, przeznaczone do wykonywania większości prac. Są one uniwersalne, więc będą dobrym wyborem zarówno do niewielkiego remontu mieszkania, jak i do remontu generalnego dużego domu;
  • Młotowiertarki – ich cechą główną jest spora uniwersalność, dlatego też młotowiertarki idealnie nadają się do wykonywania niewielkich czynności remontowych takich jak skuwanie płytek w łazience czy wywiercenie dziur w ścianie;
  • Młoty udarowo-wyburzeniowe – jest to specjalistyczny sprzęt o bardzo dużej mocy (zaczynającej się zwykle od 1000 W). Młoty wyburzeniowe są również niezwykle ciężkie (mogą ważyć nawet kilkanaście kilogramów). Stosuje się je zwykle do wyjątkowo zaawansowanych prac takich jak wyburzanie, rozbiórki, prace instalacyjne etc. Ze względu na swoje parametry, młoty wyburzeniowe nie są polecane dla początkujących użytkowników.

Funkcja udaru jest tutaj niezwykle ważna, gdyż udar to system odpowiadający za wytwarzanie regularnych uderzeń. To właśnie udar pozwala tym młotom na wykonywanie ciężkich zadań, takich jak wykucie dziur w betonie czy w metalu.

Młoty udarowe – na które parametry zwrócić uwagę?

Jak wspomniano wcześniej, jednym z istotnych aspektów, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze młotowiertarki, młota udarowego bądź młota wyburzeniowego, są parametry urządzenia. Do najważniejszych z nich należy zaliczyć między innymi:

  • Rodzaj udaru – zwróć uwagę czy udar jest mechaniczny, czy pneumatyczny. Udar pneumatyczny jest o wiele bardziej uniwersalnym rozwiązaniem, które nadaje się do kucia w niezwykle twardych materiałach. Młotowiertarka lub młot z udarem mechanicznym to z kolei urządzenia przeznaczone raczej do nieco lżejszych prac.
  • Moc młoda udarowego – kolejnym istotnym parametrem jest oczywiście moc urządzenia. Młoty, które przeznaczone są głównie do amatorskiego użytku powinny mieć od 600 do 700 W mocy nominalnej. Urządzenia przeznaczone dla profesjonalistów to około 1500 W mocy nominalnej.
  • Możliwość kucia w materiale – to kolejny istotny parametr, o którym jednak wiele osób często zapomina. Jeżeli młot udarowy ma służyć również do wiercenia to zasadniczo każdy model (z wyjątkiem wyburzeniowego) będzie dobrym wyborem. Jeśli jednak młot udarowy będzie miał za zadanie wykuwać otwory, to najlepszym wyjściem będzie postawienie na modele posiadają funkcję udaru bez obrotów.
  • Maksymalna średnica wiercenia – jest to parametr, który jest dla Ciebie informacją dotyczącą tego, jak dużych wierteł możesz używać w danym młocie. Ponadto parametr ten określa również to, jakiej średnicy otwory będziesz mógł wykonać przy użyciu wybranego narzędzia.
  • Moment obrotowy – podawany jest on w niutonometrach [Nm], a zasada w tej kwestii jest bardzo prosta. Im wyższy moment obrotowy tym narzędzie jest sprawniejsze i bardziej uniwersalne. Ponadto należy pamiętać, że wysoki moment obrotowy pozwala również na pokonanie większych oporów.

Wszystkie wyżej wymienione parametry są niezwykle istotne, kiedy decydujesz się na zakup młota udarowego. Jeżeli chcesz być zadowolony z dokonanego zakupu - musisz wziąć je wszystkie pod uwagę. Jest to absolutnie konieczne.

Sklep z młotami udarowymi – jak wybrać?

Decyzja o zakupie młota udarowego to nie tylko wybór samego produktu, ale również sklepu, w którym zdecydujesz się na zakup. Wybierając dany sklep, powinieneś przede wszystkim zwrócić uwagę na cenę. Internetowy sklep z młotami udarowymi powinien zaoferować naprawdę konkurencyjne ceny oraz ciekawe promocje, dzięki którym uda Ci się kupić potrzebny sprzęt w relatywnie niskiej cenie. Po drugie powinieneś także sprawdzić z jakimi producentami współpracuje dana firma. Dobry sklep internetowy powinien mieć na stanie młoty udarowe takich firm jak Milwaukee, Dewalt czy Makita. Jeżeli nie wiesz, który model młota powinieneś wybrać, to dobrym pomysłem będzie skontaktowanie się z pracownikami sklepu. Ich doświadczenie pozwoli na wybranie produktu, który idealnie będzie odpowiadał Twoim potrzebom. Wystarczy tylko, że powiesz, do czego dokładnie potrzebujesz młota udarowego, a specjalista pracujący w dobrym, renomowanym sklepie z narzędziami podpowie ci, który model powinieneś wybrać.

Artykuł Partnerax