Elektronarzędzia są niezbędnym elementem każdego domowego warsztatu. Pozwalają na realizację różnych zadań, od prostych prac remontowych, po bardziej skomplikowane projekty DIY. W tym artykule omówimy kilka podstawowych elektronarzędzi, które powinny znaleźć się w każdym warsztacie.

Jakie elektronarzędzia do domowego warsztatu? Rodzaje elektronarzędzi

Rodzaje elektronarzędzi do domowego warsztatu

Elektronarzędzia to narzędzia zasilane energią pochodzące z sieci elektrycznej lub z baterii (akumulatorów). Umożliwiają szybkie i precyzyjne wykonywanie różnych zadań. Pomyśl tylko, o ile łatwiej jest dokręcić wkręt wkrętarką niż śrubokrętem, a to niejedyny sprzęt, który warto mieć w domowym warsztacie. Poznaj inne rodzaje elektronarzędzi, zarówno te podstawowe, jak i sprzęt do zastosować profesjonalnych.

Wiertarki i wiertarko-wkrętarki

Wiertarka jest podstawowym narzędziem w każdym warsztacie. Pozwala na wiercenie otworów w różnych materiałach. Dobrym pomysłem jest zakup wiertarki udarowej, która pozwala wiercić otwory także w twardych powierzchniach z betonu. Równie dobrym pomysłem jest zakup wiertarko-wkrętarki, którą cechuje mniejsza moc, ale pozwala z kolei na przykręcanie i odkręcanie śrub.

Szlifierki kątowe

Szlifierka kątowa, zwana również "kątówką", jest niezastąpiona przy cięciu metalu, szlifowaniu czy polerowaniu różnych powierzchni.

Pilarki tarczowe

Piła tarczowa to narzędzie niezbędne do cięcia drewna. Dzięki niej można szybko dociąć, chociażby drewniane elementy wyposażenia wnętrz jak schody, parapety, drzwi, balustrady itd.

Frezarka

Frezarka jest niezbędna do precyzyjnego obrabiania powierzchni drewna, metalu, a nawet plastiku. Dobrym pomysłem na wyposażenie domowego warsztatu jest frezarka górnowrzecionowa. To niezastąpiony sprzęt w pracach stolarskich czy modelarskich, gdzie liczy się dokładność wykonania. Dzięki temu narzędziu można wykonywać różnego rodzaju rowki, żłobienia czy frezowania krawędzi.

Wyrzynarka

Wyrzynarka to niezwykle przydatne narzędzie w pracach stolarskich, modelarskich, a także przy różnego rodzaju pracach remontowych i dekoracyjnych. Dzięki niej można wykonać nie tylko proste cięcia, ale także skomplikowane kształty i wzory, na przykład owalne otwory w blatach i meblach.

Szlifierki oscylacyjne

Dzięki oscylacyjnemu, czyli drgającemu, ruchowi, szlifierki oscylacyjne umożliwiają dokładne i delikatne wygładzanie drewna, plastiku czy metalu. Przydają się w pracach wykończeniowych, zwłaszcza do obróbki drewna, na przykład drewnianych parapetów.

Czym kierować się przy zakupie elektronarzędzi?

Przy wyborze elektronarzędzi warto zwrócić uwagę na markę — często jest ona gwarancją wysokiej jakości i długiej żywotności urządzenia. Nie powinniśmy przy tym oszczędzać. Często tańsze narzędzia oferują mniejszą moc, szybciej się przegrzewają i psują.

Artykuł Partnerax