Z pozoru zakup siekiery wydaje się prosty i nieskomplikowany, jednak gdy dochodzi do samego momentu wyboru tego narzędzia, widząc i słysząc, jakie mamy opcje, nie wiemy, która będzie dla nas najlepsza. Aby uniknąć konsternacji, zakłopotania, dobrym rozwiązaniem będzie zapoznanie się z jej konkretnymi rodzajami i ich przeznaczeniem. Siekiery dobrej jakości możemy znaleźć na stronie marki Drillo: https://drillo.pl/, gdzie znajdziemy również wiele innych, bardzo przydatnych do domu i ogrodu narzędzi, przykładowo, takich jak młotowiertarka akumulatorowa Dewalt.

Jaką siekierę wybrać? Wskazówki

Jakie są najlepsze materiały na siekierę?

Siekiera, ponieważ korzysta się z nie z użyciem sporej ilości siły, musi być zrobiona z solidnych materiałów. Narzędzie to składa się z głowicy i trzonka, nazywanego również rękojeścią. Głowica, najczęściej jest ze stali węglowej, dzięki czemu jest bardzo wytrzymała, a ostrze się nie zużywa. Jej przód jest zaostrzony, natomiast tył szerszy i tępy. Kiedyś do produkcji trzonka wykorzystywało się jedynie drewno, które niestety z czasem mięknie i zmienia swoją objętość, jest podatne na złamania. Dzisiaj najlepszym materiałem na rękojeść jest włókno szklane, które jest idealne na przeciążenia, nie przeszkadzają mu niekorzystne warunki atmosferyczne.

Jakie są rodzaje siekiery?

Ze względu na przeznaczenie, rozróżniamy kilka rodzajów siekier: uniwersalna, turystyczna, toporek, rozłupująca, ciesielska, siekieromłot oraz siekiera dwustronna.

Siekiera uniwersalna

Najbardziej popularna jest siekiera uniwersalna, która nie jest zbyt duża, doskonale leży w dłoni. Jest idealna do używania przy pracach wokół domu, takich jak prace ogrodowe, czy rąbanie drzewa na opał. Nie ma ona konkretnego przeznaczenia.

Siekiera turystyczna

Siekiera turystyczna o niewielkich wymiarach i względnie małej wadze przyda się podczas podróży na łonie natury, gdzie posłuży do cięcia gałęzi lub rozłupywania niewielkich kawałków drewna.

Toporek

Podobnie jak siekiery turystyczne, warto go mieć podczas wycieczek turystycznych, gdyż często się przydaje, a ze względu na swoje rozmiary nie sprawi problemu, aby nosić go przy sobie. Wyróżniamy toporki strażackie oraz serbskie, które mają konkretne zastosowanie.

Siekiera rozłupująca

Siekiera rozłupująca jest przeznaczona do rozłupywania drewna, przy czym dobrze się sprawdza dzięki szerokiej głowicy w kształcie klina, skutecznie rozdzielającej kawałki drewna.

Siekiera ciesielska

Siekiera ciesielska, również mająca konkretne przeznaczenie, idealnie sprawdza się przy pracach stolarskich i budowlanych, gdzie liczy się dokładność. Jest niezwykle ostra i precyzyjna.

Siekieromłot

Siekieromłot - połączenie młota i siekiery (z jednej strony jest ostrze, a z drugiej młotek) - wspaniale nada się do prac takich jak rozłupywanie drewna, wbijanie kołków rozłupujących, czy też zagłębiania pali w ziemi.

Siekiera dwustronna

Siekiera dwustronna posiada ostrze zarówno z przodu, jak i z tyłu. Dzięki swej konstrukcji jest niezwykle przydatna w lesie, kiedy to podczas cięcia drzew może się szybko stępić i aby kontynuować pracę, nie trzeba jej ostrzyć, tylko odwrócić na drugą stronę.

Mając tyle siekier do wyboru, łatwo można wybrać taką, która będzie nam odpowiadać. Przy jej poszukiwaniach, powinniśmy też pamiętać o tym, że przyda nam się także narzędzie do jej ostrzenia. To zadanie idealnie wypełni ostrzałka do siekiery Fiskars.

Artykuł Partnera