W jaki sposób najprościej rozwiązać problem braku miejsca w samochodzie? Zainstalować bagażnik dachowy! To prosty sposób na zwiększenie możliwości przewozowych samochodu.

Brak miejsca w samochodzie?

Chyba każdy z nas spotkał się z sytuacją, kiedy w czasie wakacyjnego pakowania dochodzimy do wniosku, że w samochodzie nie ma wystarczająco dużo miejsca, by spakować wszystko to, co przyszykowaliśmy. Idealnym rozwiązaniem jest wtedy właśnie bagażnik dachowy, który posłuży jako dodatkowa przestrzeń na bagaże. Zmieszczą się w nim rozmaite przedmioty, nawet te najdłuższe, jak narty, deska snowboardowa czy sprzęt wędkarski. Przed wyborem boksu musimy być jednak świadomi tego, co będziemy w nim przewozić. Jeżeli bowiem będą to np. narty, koniecznie musimy zmierzyć ich długość, by boks nie okazał się zbyt krótki.

Montaż

W zależności od pojazdu jaki posiadamy, a w konsekwencji od rodzaju bagażnika dachowego, jaki będziemy mogli zamontować, są dwie podstawowe metody montażu. W przypadku, gdy samochód wyposażony jest w relingi dachowe, musimy wybrać pasujące do relingów uchwyty bagażnika bazowego i odpowiedniej długości belki. W przypadku, gdy samochód nie posiada relingów, musimy zaopatrzyć się w specjalny zestaw, który pozwoli na przymocowanie bagażnika bazowego do karoserii auta. Ważne! Podczas montażu nie możemy zapomnieć o zapoznaniu się z instrukcją, gdyż bez instrukcji bardzo łatwo możemy doprowadzić do uszkodzenia auta.

Belki dachowe

Od czego powinniśmy zacząć poszukiwanie bagażnika dachowego? Od belek dachowych. Dlaczego? Bez belek nie zamontujemy żadnego uchwytu ani boksu dachowego. W odróżnieniu od boksów, bagażnik bazowy powinien być dopasowany do konkretnego modelu auta. Zwykle kupuje się uniwersalne belki dachowe pasujące do większości popularnych samochodów na rynku, jednak auta różnią się od siebie gniazdami mocującymi. Bagażniki bazowe różnią się między sobą, zarówno budową, jaki i montażem. Niektóre wymagać będą od nas sporo manualnych czynności inne zaś będą bardzo proste w użyciu i montażu.

Przy zakładaniu bagażnika bazowego musimy pamiętać o rozstawie stóp mocujących. I tu po raz pierwszy przyda się instrukcja bowiem znajdziemy w niej informację o tym, jakie odległości między stopami powinniśmy ustawić. Musimy też pamiętać o odpowiednim dokręceniu bagażnika, pamiętając o położeniu gumowych podkładek i uchwytu. Należy więc robić to dokładnie i delikatnie. Zbyt mocne dokręcenie może spowodować zniekształcenia karoserii.

W przypadku, gdy belki dachowe montujemy na relingi, odległość między belkami powinna zawierać się w przedziale 65-75 cm, inaczej może być problem z zamocowaniem boksu dachowego.

Brak miejsca w samochodzie?

Boks dachowy

Bagażnik dachowy posiada specjalne, przesuwne uchwyty, które pozwalają przesuwać go w przód lub w tył. Boks musi być umieszczony w taki sposób, by była możliwość otwarcia klapy bagażnika samochodu. Jeżeli klapa bagażnika po otwarciu opiera się o tylną część boksu najpierw należy przesunąć do przodu sam boks. Jeżeli jednak po przesunięciu sytuacja nadal wygląda tak samo, w przód należy przesunąć cały bagażnik bazowy.

Jaki ciężar możemy przewieźć za pomocą boksu dachowego? Zazwyczaj jest to maksymalnie 75 kg. Pamiętajmy jednak, że w tym zawiera się już masa belek i boksu. Rozkład masy powinien być rozłożony w miarę równomiernie. Idealne proporcje to ½ masy pomiędzy belkami i po ¼ masy z przodu i z tyłu.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze boksu dachowego? Na rynku jest wiele modeli boksów. Różnią się nie tylko ceną, ale także jakością, trwałością i pojemnością. Im wyższa cena, tym lepsze tworzywo, z jakiego boks został wykonany.

W przypadku mniejszych hatchbacków zbyt długi boks może ograniczać wysokość unoszenia tylnej pokrywy i przez to utrudniać dostęp do przestrzeni bagażowej. Zdecydowanie ułatwią życie te boksy, które można otwierać z obu stron, a nie tylko z jednej. Należy także zwrócić uwagę także na zamknięcie – te prostsze zamyka się za zasadzie zatrzasków, które muszą „zaskoczyć”. Taki boks to jednak żaden problem dla złodzieja, dlatego warto zainwestować w bagażnik wyposażony w zamek z blokadą.

Istnieje także możliwość zamontowania bagażnika magnetycznego. Tego typu boks charakteryzuje się dwoma osobnymi uchwytami z plastrami magnetycznymi od spodu. Ich zaletą jest prosty montaż i demontaż, mają jednak ograniczoną pojemność. Są też zdecydowanie tańsze, kosztują bowiem nawet 120 zł. Przekroczenie wagi może jednak spowodować oderwanie bagażnika od dachu. Podobne ryzyko występuje w przypadku montowania takich bagażników na wypukłych dachach. Długotrwałe pozostawienie takich plastrów przylegających do karoserii może spowodować plamy na lakierze, np. wskutek brudu czy ziarenek piachu, które znajdują się pod plastrami.

Minusy podróżowania z boksem dachowym

Oprócz oczywistych plusów, jak zwiększenie przestrzeni bagażowej, boksy dachowe mają także swoje minusy. Jednym z nich jest zwiększony poziom hałasu podczas jazdy, a także zwiększone zużycie paliwa. Korzystniej dla naszej kieszeni będzie więc używać boksu tylko wtedy, gdy jest nam to niezbędne, czyli podczas wyjazdu na wakacje. Natychmiast po powrocie warto bagażnik zdemontować. Pamiętajmy też, że zamontowany boks dachowy zwiększa wysokość auta o kilkadziesiąt centymetrów. W przeciwnym przypadku możemy niemiło się zaskoczyć.

KK