W dniach 4-5 czerwca b.r. odbyła się na Politechnice Wrocławskiej kolejna, piąta już edycja corocznej Konferencji Inteligentnych Systemów Budynkowych (KISB). Po raz pierwszy wydarzenie adresowane było przede wszystkim do integratorów systemu KNX.

Konferencja Inteligentnych Systemów Budynkowych (KISB)

W konferencji uczestniczyło wielu przedstawicieli branży automatyki budynkowej. Wystawcy zaprezentowali m.in. kilka nowych produktów przeznaczonych do systemów inteligentnych budynków. Duże zainteresowanie wzbudziła rodzina paneli dotykowych Corlo Touch firmy Elsner Elektronik, które otrzymały w 2013 roku nagrodę za design, przyznawaną przez iF Industrie Forum Design. W trakcie Konferencji odbył się szereg wykładów i paneli eksperckich. Bardzo ciekawy panel techniczny p.t. „Rozwiązywanie problemów związanych z KNX oraz środowiskiem ETS” poprowadził pan Andrzej Stachno. Inny interesujący panel dyskusyjny p.t. „KNX w Polsce dziś i jutro – rozwój KNX w Polsce z punktu widzenia integratorów i producentów”, prowadzili członkowie Stowarzyszenia KNX Polska. Poruszono tematy związane z trudnościami zaadaptowania rozwiązań KNX-owych na rynku polskim w porównaniu z rynkami zagranicznymi. Nie zabrakło również szerszego spojrzenia, przedstawionego w wykładzie „Rola automatyki budynkowej w metropolii przyszłości” poświęconemu globalnemu ujęciu procesów automatyzacji przemysłowej.

W trakcie KISB poruszono również zagadnienia z dziedziny integracji sprzętowej urządzeń systemu KNX z urządzeniami operującymi na innych protokołach. Wystawcy przedstawili m.in. dedykowany interfejs komunikacyjny pomiędzy systemem KNX a centralą alarmową Concept 4000, australijskiej firmy Inner Range. Dzięki właściwościom tej centrali możliwe jest wykorzystanie czujek systemu alarmowego do sterowania systemem automatyki budynkowej. Jest to rozwiązanie unikalne, ponieważ z reguły centrale alarmowe nie transmitują swoich stanów w czasie wyłączenia centrali z dozoru. Okazało się, że centrala firmy Inner Range jest przystosowana do współpracy z systemami automatyki budynkowej, a jednocześnie realizuje funkcje kontroli dostępu oraz sterowania windami. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również aplikacje na tablety, iPhony oraz urządzenia przenośne z systemem Android, przeznaczone do sterowania inteligentnymi budynkami. Konferencja była okazją do zapoznania się z najnowszymi rozwiązaniami, a także polem wymiany doświadczeń i wiedzy specjalistycznej. Już za rok edycja szósta – czym zaskoczą nas wystawcy następnym razem?

Bezp. Inf. IDE