Organizatorzy Solar Decathlon Europe 2010, uniwersyteckiego konkursu, którego celem jest promocja wydajnego i ekologicznego wykorzystania energii w budynkach, postawili przed uczestnikami zadanie zaprojektowania systemu mikrosieci mogącej połączyć domowe systemy elektryczne z lokalnym dostawcą energii. Dla projektu Instituto de Arquitectura Avanzada de Cataluña firma Schneider Electric zaprojektowała sieć niskiego napięcia, która łączy dom i jego panele słoneczne bezpośrednio z sieciami lokalnymi i globalnymi za pośrednictwem dwóch dostarczonych przez Grupę stacji transformatorowych SN/nn.
— Firma Schneider Electric zaprojektowała inteligentną mikrosieć: radykalnie nowatorskie podejście do zarządzania energią, które łączy wszystkie źródła energii, równoważy jej przepływy oraz dostosowuje w czasie rzeczywistym dostawy energii do zapotrzebowania — powiedział Julio Rodriguez, wiceprezes działu Power Global and EMEAS w firmie Schneider Electric. — Ten pionierski projekt w przyszłości umożliwi utworzenie większej liczby bardziej inteligentnych mikrosieci na całym świecie.
Inteligentna mikrosieć to sieć elektryczna na poziomie lokalnym i społecznościowym, umożliwiająca utworzenie łączy pomiędzy producentami i konsumentami oraz pomiędzy konsumentami i innymi konsumentami. Ten nowy typ sieci maksymalizuje wydajność energetyczną, redukując straty powodowane przez długodystansową dystrybucję (około 66% wyprodukowanej energii) i optymalizuje korzyści z odnawialnych źródeł energii.
Innowacyjna mikrosieć wynaleziona dla projektu FabLabHouse została zaprojektowana jako odpowiedź na najważniejsze potrzeby użytkowników, takie jak możliwość sprzedaży nadwyżek energii do sieci, możliwość kontroli zużycia i produkcji energii w dowolnym momencie, kontrola przepływów energii, przechowywanie nadwyżek energii do późniejszego wykorzystania, zdalne zarządzanie systemem i wymiana informacji z dostawcą energii w razie konieczności. W ostatecznym rozrachunku nadwyżka energii będzie przesyłana do sieci publicznej.
Ta pierwsza w Hiszpanii mikrosieć została opracowana przez firmę Schneider Electric w ramach HOMES, programu wspierania innowacji, którego celem jest tworzenie rozwiązań mających osiągnąć optymalne wykorzystanie energii we wszystkich budynkach. W zainicjowanym w 2008 roku czteroletnim programie bierze udział 13 producentów i organizacji badawczych, którym przewodzi Schneider Electric, globalny ekspert w dziedzinie zarządzania energią. Program HOMES jest wspierany przez Francuską Agencję Innowacji (OSEO).
Źródło: Schneider Electric