W większości przypadków zakup nowego mieszkania lub domu w polskich warunkach jest inwestycją życia. W większości przypadków jest również związany z kredytem, który spłaca się przez kilkadziesiąt lat i w związku z tym stanowi on dość istotne obciążenie domowego budżetu. Warto więc dokładnie przemyśleć, gdzie i jak chce się mieszkać i z jakim bankiem najlepiej jest się związać na lata.

Kredyt na nowe M Fot. pixabay.com
  1. Najlepszy kredyt na rynku
  2. Sprawdzaj warunki
  3. Sprawdzaj dokumenty
  4. Ważne dokumenty i przepisy

Najlepszy kredyt na rynku

Atrakcyjny kredyt hipoteczny jest ofertą szytą na miarę naszych potrzeb i możliwości. To zobowiązanie, z którym będziemy mogli sobie poradzić, a także oferta, która będzie przejrzysta. Dlatego właśnie wybór konkretnej propozycji musi być poprzedzony rozeznaniem rynku, dokładną analizą oprocentowania i szczegółowych zapisów, a także bardzo dokładnym rozliczeniem, czy na ten kredyt po prostu nas stać. Zakup domu czy mieszkania pochłania ogromne pieniądze, a pożyczka z banku będzie generować kolejne koszty, więc warto bardzo dokładnie przeliczyć je wszystkie. Dlatego właśnie warto poświęcić czas i uwagę, korzystać z pomocy doradców i porównywarek, by znaleźć w danym momencie najlepszą propozycję na rynku.

Sprawdzaj warunki

Bardzo atrakcyjnym narzędziem staje się kalkulator kredytowy. Po wpisaniu w dedykowane miejsca kwoty kredytu, wartości nieruchomości, wkładu własnego oraz oczywiście czasu kredytowania otrzymamy zestawienie różnorodnych ofert, jakie na rynku można znaleźć. W tabeli znajdziemy więc informację, w którym banku rata będzie najniższa, jakie jest oprocentowanie oraz dodatkowe koszty takie, jak prowizja oraz oczywiście całkowity koszt kredytu. W ten sposób można dokonać szybkiej selekcji, by szczegółowo zapoznać się tylko z interesującymi nas atrakcyjnymi ofertami. W praktyce bardzo często można na przykład trafić na promocyjną ofertę, która pozwala wziąć pożyczkę na bardzo korzystnych warunkach. Dlatego właśnie kalkulatory i porównywarki są na bieżąco uaktualniane i pokazują, jakie rozwiązania są w obecnej chwili na rynku.

Sprawdzaj dokumenty

Sama porównywarka oczywiście znacząco ułatwia selekcję najlepszych ofert i pozwala szybko odrzucić na przykład te, które na starcie są po prostu za drogie. Z drugiej strony wcale nie zwalnia z konieczności bardzo dokładnej analizy wszelkich dokumentów związanych z kredytem. Choć nie jest to lektura łatwa i przyjemna, to obowiązkowo trzeba zapoznać się z umową, regulaminem czy tabelą opłat, żeby nie zdziwić się, że podpisaliśmy zobowiązanie, które na przykład wymusza na nas dodatkowe ubezpieczenie czy też generuje dodatkowe koszty. A przecież decyzje podjęte w tym momencie będziemy odczuwać nawet przez kilkadziesiąt lat. W efekcie oczywiście może się też zdarzyć, że sprzedamy mieszkanie, spłacimy kredyt i sięgniemy z pewnością po kolejny. Co istotne, większe doświadczenie sprawia, że zazwyczaj wybieramy lepiej.

Ważne dokumenty i przepisy

Przede wszystkim trzeba bardzo dokładnie sprawdzić warunki otrzymania kredytu. Poza tym bank obecnie będzie wymagać od nas wkładu własnego na poziomie minimum dwudziestu procent kwoty, którą zamierzamy pozyskać. Trzeba więc dysponować sporą gotówką, by w ogóle móc starać się o kredyt. Musimy się też liczyć z innymi wydatkami, które trzeba będzie ponieść. Im większy wkład własny, tym lepiej jest oceniana nasza zdolność kredytowa, a pod tym kątem właśnie bank będzie oceniać, czy pożyczy nam jakiekolwiek pieniądze. Ważnym parametrem staje się również Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania, zwana w skrócie RRSO, ponieważ to ona określa oprocentowanie kredytu oraz wszelkiego rodzaju opłaty, prowizje i indywidualne wymagania.x