Niemal każdy dom wyposażony jest we własną instalację elektryczną – jest ona niezbędna do użytkowana większość urządzeń, bez których codzienne życie we współczesnych czasach wydaje się praktycznie niemożliwe. Należy podkreślić, że jest to o wiele więcej niż tylko zwyczajny układ kabli i przewodów – aby instalacja elektryczna była sprawna oraz bezpieczna, wymaga ona większej ilości wyspecjalizowanych podzespołów.

Kiedy przegląd instalacji elektrycznej jest obowiązkowy?

Jak można się domyślić, im bardziej skomplikowany układ, tym więcej potencjalnych usterek może się w nim pojawić. Wiele z tego typu awarii nie jest widoczna natychmiast, a niektórzy ludzie mają tendencję do bagatelizowania drobnych niesprawności instalacji, z biegiem czasu prowadząc do ich pogarszania się. Rzecz jasna – awarie tego typu mają bardzo negatywny wpływ nie tylko na ogólną funkcjonalność, ale również i bezpieczeństwo instalacji elektrycznej w domu.

Właśnie z tego powodu za obowiązek uznaje się oględziny instalacji elektrycznej. Wielu z naszych klientów zastanawia się, kiedy właściwie należy się na nie zdecydować oraz w jakich sytuacjach stanowią one konieczność. Pomiary elektryczne Wrocław to jedna z naszych podstawowych usług, dlatego warto objaśnić, kto powinien się na nią zdecydować.

Czym są oględziny instalacji elektrycznej?

Kiedy przegląd instalacji elektrycznej jest obowiązkowy?

Polskie Prawo Budowlane określa to, jak często i w jaki sposób należy dokonywać kontroli instalacji elektrycznej w obiektach budowlanych. Warto bliżej się z nim zapoznać, gdyż jest to najbardziej sprawdzony sposób, aby poznać wszystkie niuanse związane z jego rozporządzeniami.

Ogólnie rzecz biorąc, kontrole te mają na celu potwierdzenie sprawności i bezpieczeństwa układu, uznając go za zdatny do użytku oraz spełniający odgórnie narzucone normy. To oczywiste, że do wyznaczonych przepisów należy się stosować – jest to gwarancja odpowiednich środków ochronnych, która jest potrzebna przy ubieganiu się o ewentualne ubezpieczenia.

Należy również podkreślić, że brak przeglądu instalacji elektrycznej wiąże się z adekwatną karą. Jest to wykroczenie, za które zapłacić można nawet 5 tysięcy złotych grzywny, dlatego zaniedbania mogą być bardzo kosztowne i naprawdę lepiej ich unikać. Sama kontrola nie stanowi dużego problemu – doświadczony elektryk Wrocław dokona jej szybko i sprawnie, wykorzystując zaawansowaną aparaturę, aby poinformować właściciela domu o ewentualnych nieprawidłowościach, lub po prostu potwierdzając właściwy stan instalacji.

Kiedy należy dopełnić obowiązku oględzin?

Obowiązujące w Polsce Prawo budowlane jasno określa, że kontrola instalacji elektrycznych musi być przeprowadzania co najmniej co każde 5 lat. Dokładne sprawdzenie stanu technicznego wszystkich jego elementów pozwala określić jego przydatność do użytkowania.

W tym celu należy zwrócić się do fachowca. Protokół odbioru instalacji elektrycznej to ważny dokument, którego nie da się uzyskać bez uprawnionego elektryka. Zaufana firma jest tu podstawą, gdyż stanowi gwarancję rzetelnie wykonanej pracy.

Warto podkreślić, że tego typu protokół musi zawierać konkretne informacje, a mianowicie:

 • datę oraz miejsce jego sporządzenia,
 • ważną pieczątkę,
 • dane osoby wypełniającej protokół,
 • adres oraz nazwisko odbiorcy,
 • dane nieruchomości, której protokół dotyczy,
 • podpis osoby kontrolującej oraz użytkownika.

Poza tym, w protokole zamieszczone są konkretne dane dotyczące stanu budynku oraz wyników kontroli. Wymienić należy tutaj:

 • zabezpieczenia topikowe,
 • liczniki energii elektrycznej,
 • parametry przyłącza,
 • dane dotyczące założonych plomb,
 • opis ewentualnych usterek z terminem ich usunięcia.

Kontrola instalacji elektrycznych i co dalej?

Po dokonaniu oględzin oszacowaniu stanu Państwa instalacji elektrycznej i wydaniu stosownych dokumentów możemy podjąć się ewentualnych napraw, które będą wymagane w celu przywrócenia układu do optymalnego stanu i pełnej funkcjonalności. Czasem są to zaledwie drobne korekty i wymiana kilku podzespołów, lecz należy liczyć się również z tym, że starsze budynki, które nie aktualizowały swoich instalacji elektrycznych, często bywają kompletnie przedawnione.

Całkowita wymiana przewodów i pozostałych podzespołów instalacji to gruntowana, lecz zazwyczaj wymagana zmiana, z którą nie powinno się zwlekać. Słabo zabezpieczone i niesprawne instalacje elektryczne stanowią zagrożenie dla domowników, a w razie poważniejszej awarii może dojść do rozległego uszkodzenia mienia. To bardzo istotne, aby kontrola instalacji elektrycznych wiązała się z późniejszym naprawieniu wszelkich jej mankamentów.

Dlaczego warto skorzystać z naszej oferty?

Elektryk24wroclaw.pl to zaufana firma, która usatysfakcjonowała już mnóstwo klientów. Państwa zadowolenie to dla nas priorytet, dlatego działamy profesjonalnie i uczciwie. Nasza oferta obejmuje pomiary elektryczne Wrocław – jeśli mieszkają Państwo w tym mieście lub najbliższej jego okolicy, nasze usługi z pewnością okażą się doskonałym wyborem. Wyróżniamy się dużym doświadczeniem oraz zastosowaniem nowoczesnej aparatury, zawsze zapewniając naszym klientom przystępne ceny! Zachęcamy do bliższego kontaktu i ustalenia terminu oględzin.