Pracodawca, który chce zainwestować w potencjał swoich kadr, ma bardzo szeroki wachlarz możliwości. Zdecydowanie najlepszą opcją jest postawienie na szkolenia zawodowe, co przynosi korzyści każdej ze stron. Pracodawca zyskuje lepiej wykwalifikowany zespół, dzięki czemu może realizować coraz ambitniejsze i bardziej dochodowe projekty. Z kolei sami pracownicy czują się docenieni, rozwijają się oraz mają przed sobą perspektywę awansu, co działa na nich bardzo mobilizująco. Do kategorii najpopularniejszych szkoleń zawodowych bez wątpienia można zaliczyć kurs SEP, po którego ukończeniu pracownik przystępuje do egzaminu na uprawnienia energetyczne, cieplne i/lub uprawnienia gazowe. To znakomite posunięcie w firmach działających w szeroko pojętym sektorze energetycznym. Dlaczego warto postawić na szkolenia SEP organizowane przez Krajowe Centrum Kształcenia? Zebraliśmy 5 ważnych argumentów.

Szkolenie SEP dla pracowników? Tylko w Krajowym Centrum Kształcenia! 5 mocnych argumentów

Świetna zdawalność

Jednym z najważniejszych kryteriów wyboru szkolenia SEP powinno być to, czy daje ono duże nadzieje na zdanie egzaminu SEP przed Komisją Kwalifikacyjną. Jest to szczególnie istotne z punktu widzenia pracodawcy, któremu przecież zależy na tym, aby oddelegowany na szkolenie pracownik zakończył je możliwie jak najszybciej, a następnie bez problemu zaliczył egzamin i zdobył potrzebne mu uprawnienia SEP.

Najgorszy scenariusz zakłada, że szkolenie okaże się na tyle słabe, iż pracownik będzie podchodzić do egzaminu wielokrotnie, tracąc mnóstwo czasu i narażając pracodawcę na niepotrzebne koszty. Dlatego przed podpisaniem umowy z jakimkolwiek organizatorem kursów SEP sprawdzamy wyniki zdawalności.

Na tym polu znakomicie prezentuje się właśnie oferta Krajowego Centrum Kształcenia, które może się pochwalić jednymi z najwyższych wyników zdawalności w Polsce. Trudno o lepszy barometr jakości kursów SEP.

Wysoki poziom kadry instruktorskiej

Pracodawcy powinno zależeć nie tylko na tym, aby pracownik bez problemu zdał egzamin SEP, ale także, aby wyniósł ze szkolenia wiedzę, którą wykorzysta później w swojej pracy zawodowej. Nie będzie to możliwe, jeśli szkolenie jest nastawione wyłącznie na nauczenie słuchaczy, jak „zaliczyć egzamin”. Dobry kurs SEP można poznać po tym, że po jego ukończeniu uczestnik zyskuje duży bagaż wiedzy i umiejętności.

Szkolenia SEP Krajowego Centrum Kształcenia charakteryzują się bardzo wysokim poziomem kształcenia, co jest zasługą wysoko wykwalifikowanej kadry instruktorów. Tworzą ją członkowie Stowarzyszenia Elektroenergetyków Polskich, gwarantujący przekazanie słuchaczom wartościowej wiedzy teoretycznej i praktycznej. Samo szkolenie jest natomiast zaplanowane w taki sposób, aby sprawnie łączyło część wykładową z warsztatową.

Krótki czas trwania szkolenia

Kursy SEP organizowane ( https://sep-szkolenia.pl/kursy-zawodowe ) przez Krajowe Centrum Kształcenia wyróżniają się mocno skondensowanym, ale jednocześnie wartościowym programem. Dzięki temu szkolenie można ukończyć w ciągu jednego dnia i od razu podejść do egzaminu na uprawnienia SEP. Jest to ogromne udogodnienie z punktu widzenia pracodawcy, któremu zależy na tym, aby pracownicy nie byli zbyt długo wyłączeni z wykonywania swoich obowiązków służbowych.

Atrakcyjne warunki organizacji kursu SEP dla pracowników

Bardzo ciekawym rozwiązaniem, szczególnie polecanym pracodawcom, jest organizacja szkolenia SEP w siedzibie przedsiębiorstwa. Dzięki temu eliminujemy problem np. opłacenia pracownikom transportu czy noclegu, gdyby miało się okazać, że kurs odbywa się w znacznej odległości od firmy. Krajowe Centrum Kształcenia oferuje tutaj bardzo elastyczne warunki.

Indywidualne szkolenie SEP w siedzibie przedsiębiorstwa można przeprowadzić już po zebraniu grupy minimum 5 pracowników. W takiej sytuacji instruktorzy przyjeżdżają pod wskazany adres – trzeba jedynie zapewnić odpowiednie warunki lokalowe (wystarczy nieduża sala szkoleniowa czy konferencyjna).

Warto również zaznaczyć, że w przypadku, gdy pracodawca zleca organizację szkolenia SEP dla większej grupy pracowników, sam kurs energetyczny jest przeprowadzany bezpłatnie – przedsiębiorca finansuje jedynie koszt egzaminu SEP, co przekłada się na duże oszczędności.

Duża dostępność szkoleń na uprawnienia energetyczne, cieplne i uprawnienia gazowe

Częstym problemem dla wielu pracodawców jest fakt, iż szkolenia SEP są organizowane z dala od siedziby firmy, na przykład w oddalonym o kilkadziesiąt kilometrów mieście wojewódzkim. Jeśli z uwagi na małą liczbę zgłoszonych pracowników nie ma możliwości przeprowadzenia kursu SEP w firmie, to oddelegowanie członków zespołu na kurs w innym mieście będzie się wiązać z dodatkowymi, wcale nie tak małymi kosztami (w grę może wchodzić nawet nocleg i dieta).

To kolejny argument przemawiający za tym, aby zapoznać się z ofertą Krajowego Centrum Kształcenia. Organizowane przez nie szkolenia SEP regularnie odbywają się m.in. w Gdańsku, Wrocławiu, Poznaniu, Szczecinie, Bydgoszczy, Olsztynie, Warszawie, Białymstoku, Kielcach, Bielsku-Białej, Rzeszowie, Lublinie czy Łodzi, a więc praktycznie w całej Polsce, zobacz: https://sep-szkolenia.pl/oddzialy.