Żyjemy w bardzo ciekawych, ale też niepewnych czasach. Gospodarcze skutki kryzysu wywołanego pandemią COVID-19 będziemy odczuwać przez wiele miesięcy. Pewne jest, że wiele osób już straciło lub straci pracę. Niektórych zmusi to do poszukania dla siebie miejsca w zupełnie innej branży. Tutaj szczególną uwagę warto zwrócić na te sektory, które są „kryzysoodporne” i będą takie jeszcze przez wiele lat. Świetnym przykładem jest szeroko pojęta energetyka. Jeśli chcesz zatrudnić się w tej branży, to koniecznie zacznij od ukończenia kursu elektryka. Co Ci to da? Kto może się zapisać na taki kurs? Gdzie szukać najlepszych szkoleń? Na te pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Boisz się o pracę? Zainwestuj w siebie i ukończ kurs elektryka! Dlaczego warto?

Dla kogo jest kurs elektryka?

Kurs elektryka, inaczej kurs energetyczny, to propozycja nie tylko dla osób z wykształceniem technicznym czy doświadczeniem w zawodzie. Tak naprawdę zapisać się na niego może każdy, również ktoś, kto nigdy wcześniej nie pracował w branży energetycznej. Z tego też powodu jest to popularna opcja wśród osób rozważających przebranżowienie się, zdobycie nowego zawodu i tym samym umocnienie swojej pozycji na rynku pracy.

Wiele osób błędnie zakłada, że aby wziąć udział w kursie elektryka muszą znać choćby podstawy budowy instalacji elektrycznych. Tymczasem wszystko zależy od stopnia zaawansowania kursu. Szkolenia dla początkujących są doskonałym wyborem dla tych, którzy nigdy wcześniej nie pracowali w zawodzie elektryka. Jedynym warunkiem udziału jest ukończenie 18 lat na dzień rozpoczęcia się kursu, a także posiadanie wykształcenia co najmniej podstawowego.

Przykład 1:

Tomek Nowak ma 19 lat, skończył liceum, ale nie podszedł do matury. Chce jak najszybciej rozpocząć pracę zawodową w atrakcyjnej branży, aby zacząć się samodzielnie utrzymywać. Tomek może zapisać się na kurs elektryka, pomimo posiadania wykształcenia ogólnego i braku kwalifikacji do wykonywania tego zawodu. Po ukończeniu kursu zyska możliwość przystąpienia do egzaminu SEP na uprawnienia energetyczne i tym samym stanie się bardzo pooszukiwanym pracownikiem na polskim czy europejskim rynku zatrudnienia.

Przykład 2:

Jan Kowalski jest mężczyzną po 50. roku życia, który od wielu lat wykonuje proste prace budowlane, w tym związane z budową instalacji elektrycznych. Do tej pory nie mógł jednak realizować tych zleceń w sposób legalny, ponieważ nie posiada uprawnień energetycznych. Chcąc poprawić swoją pozycję na rynku pracy postanawia zapisać się na kurs elektryka, po którego ukończeniu będzie mógł zdobyć uprawnienia SEP i dzięki temu np. założyć własne przedsiębiorstwo elektryczne czy podjąć zatrudnienie w prywatnej lub państwowej firmie na stanowisku elektryka.

Wyjaśnimy, że uprawnienia energetyczne, czyli w grupie kwalifikacji G1, pozwalają legalnie wykonywać prace związane z eksploatacją, dozorem urządzeń elektrycznych, instalacji i sieci elektroenergetycznych wytwarzających, przetwarzających, przesyłających i zużywających energię elektryczną.

Kurs elektryka i co dalej?

Po ukończeniu kursu elektryka zyskasz możliwość podejścia do egzaminu państwowego na uprawnienia energetyczne, czyli z grupy kwalifikacji G1. Egzamin przeprowadza Komisja Kwalifikacyjna powołana przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Nie jest to oczywiście czysta formalność i nie jest tak, że każdy podchodzący do egzaminu zdaje go za pierwszym podejściem. Wszystko zależy od przygotowania, opanowania, ale przede wszystkim od jakości samego kursu elektryka.

Dlatego wybierając jakiekolwiek szkolenia SEP nigdy nie kieruj się wyłącznie kryterium najniższej ceny. Ważniejsze jest to, aby ukończenie kursu rzeczywiście pozwoliło Ci zdobyć wiedzę niezbędną do zdania egzaminu SEP i tym samym zyskania uprawnień energetycznych. Szczególnie dobrą opinią wśród kursantów, potwierdzoną też wysokimi wynikami zdawalności, cieszą się szkolenia SEP organizowane przez Krajowe Centrum Kształcenia. Kursy odbywają się w całej Polsce, między innymi w Białymstoku, Bydgoszczy, Wrocławiu, Warszawie, Szczecinie, Rzeszowie, Olsztynie, Poznaniu czy Gdańsku.

Po zdaniu egzaminu oficjalnie dołączysz do nadal dość wąskiego grona fachowców, którzy legitymują się uprawnieniami SEP. Potwierdzeniem tego będzie przekazanie Ci stosownego certyfikatu, który stanowi bardzo cenny załącznik do podania o pracę – czy to w Polsce, czy w innym kraju.

To warto wiedzieć

Uprawnienia energetyczne uzyskane nad Wisłą są honorowane we wszystkich krajach Unii Europejskiej, w Szwajcarii i państwach należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Oczywiste korzyści

Ukończenie kursu elektryka oraz zdanie egzaminu SEP na grupę kwalifikacji G1 otwiera przed fachowcem zupełnie nowe możliwości na rynku pracy. Specjaliści posiadający uprawnienia energetyczne są wręcz rozchwytywani przez pracodawców, ponieważ nadal ich w Polsce brakuje. To z kolei przekłada się na wyższe wynagrodzenia i mniejsze ryzyko utraty pracy, co w tak niespokojnych czasach ma podwójne znaczenie.

Nie możesz mieć zatem wątpliwości, że zapisanie się na szkolenie SEP jest jednym z najlepszych sposobów na zainwestowanie w siebie.