Nowy rok, nowe zasady. Zgodnie z tym frazesem, w nowy rok wejdziemy oczekując nowych zasad dopłat do budowy mikroinstalacji fotowoltaicznych. Dofinansowania do fotowoltaiki będą niezwykle potrzebne, chociażby, aby sfinansować zwiększone inwestycje związane z nowymi wytycznymi, dotyczącymi parametrów budynków energooszczędnych (WT 2021).

Dopłaty i dofinansowania w 2021 do fotowoltaiki – nowe, ale po staremu

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej W 2020 roku przeznaczył już miliard złotych na dofinansowania w programie „Mój Prąd” na budowę przydomowych mikroinstalacji fotowoltaicznych. Mimo tego, że środku już się zakończyły, NFOŚiGW, wspólnie z Ministerstwem Klimatu, przeznaczyli dodatkowe 100 milionów złotych na ten cel, aby przyznać jeszcze 20 tysięcy dofinansowań. Plany, co do kolejnego roku nie zostały jeszcze ustalone, ale NFOŚiGW otwarcie mówi, że projekt dofinansowań będzie kontynuowany, być może w nieznacznie zmienionej formie. Oznacza to, że z samego Mojego Prądu sfinansować można połowę nakładów na budowę przydomowej instalacji fotowoltaicznej. Dodatkowe środku na nowoczesny i energooszczędny system uzyskać można w ramach np. ulgi termomodernizacyjnej, która pozwala na odpisanie kosztów termomodernizacji (więc także nakładów na energooszczędne źródła ciepła etc.) od dochodów. Limit tego odliczenia wynosi 53 tysiące złotych na podatnika, a odliczenia realizować można w czasie nawet trzech następujących po sobie lat. W przypadku małżonków, modernizujących wspólnie dom limit ten wzrasta do 106 tysięcy złotych. Jeśli płacimy wysokie podatki, pozwala to na odzyskanie nawet do niemalże 34 tysięcy złotych w zwrotach z podatków.

montaz paneli fotowoltaicznych sunvival

Zgodnie z najaktualniejszymi informacjami z NFOŚiGW, trzeci nabór do projektu „Mój Prąd” odbyć ma się w pierwszej połowie przyszłego roku, aczkolwiek data nie została jeszcze ustalona. Jak podał podsekretarz stanu Adam Guibourgé-Czetwertyński, w odpowiedzi na interpelację z dnia 5.11.2020 roku (nr 13389), resort klimatu i fundusz “przewidują rozpoczęcie kolejnego naboru wniosków po dostosowaniu systemów informatycznych do planowanych usprawnień Programu oraz po potwierdzeniu kontynuacji jego finansowania”.

Fachowy Elektryk poleca

Gdzie zamówić?

Jesteś zainteresowany podobnymi produktami lub usługami?
Kliknij w wybraną wizytówkę, żeby dowiedzieć się więcej.

Więcej na temat: