Aktualnie skorzystać możemy z oprogramowania VPN, które zapewnia nam bezpieczeństwo w sieci. Jednak pamiętajmy o tym, że poszczególne oprogramowania różnią się między sobą i nie zawsze są warte pobierania. Szczególną ostrożność zachowajmy w przypadku chęci pobrania VPN za darmo, gdyż często ceną za taką czynność są nasze dane. Dlaczego nie warto stosować darmowych VPN? Jak zachować bezpieczeństwo w sieci?

VPN za darmo? Lepiej uważaj, bo ceną są Twoje dane...

Czym są usługi VPN?

Postawienie na usługi VPN w Internecie jest dla wielu z nas niezbędną kwestią pozwalającą zachować bezpieczeństwo i anonimowość w sieci. Skrót ten odnosi się do wirtualnych sieci prywatnych, które mają za zadanie tworzyć bezpieczne połączenia pomiędzy użytkownikiem a Internetem. Co dają sieci VPN? Przede wszystkim pozwalają na:

  • zachowanie anonimowości w strefie online za pomocą ukrywania rzeczywistej lokalizacji,
  • swobodne wyszukiwanie informacji w Internecie, a także odblokowanie dostępów do wielu witryn z dowolnych lokalizacji,
  • szyfrowanie całego ruchu i wysyłanych oraz odbieranych danych,
  • zapobieganie cyberprzestępczości i inwigilacji w sieci poprzez ochronę danych osobowych przed złośliwymi oprogramowaniami i atakami hakerów.

Darmowe VPN - wady

Korzystanie z oprogramowania VPN wiąże się z zabezpieczeniem naszego połączenia, a tym samym ukryciem aktywności przed śledzeniem przez różnorodne podmioty trzecie. W przypadku darmowych VPN-ów warto zauważyć, że dostawca takich usług ma dostęp do całej naszej aktywności w sieci (czyli wie, jakie strony odwiedzamy i jakie pliki wysyłamy lub pobieramy). Niezbędne jest postawienie na renomowanego dostawcę usługi, który nie zbiera logów, cechuje się rzetelnością i odznacza się dobrymi opiniami.

Kolejną kwestią, o której warto pamiętać, jest fakt, że darmowy VPN bardzo często korzysta z niskich jakościowo i dosyć wolno działających serwerów. Prędkość połączenie sieciowego może zatem znacznie spaść, a użytkownik przeglądając strefę online, musi liczyć się z długim czasem ładowania witryn i plików.

Stosunek jakości do ceny

Użytkownicy Internetu korzystać mogą z wielu różnorodnych sieci VPN, które mają różne zakresy cenowe. Pragnąc zachować w pełni bezpieczeństwo i anonimowość, raczej zapomnijmy o korzystaniu z darmowej sieci VPN, gdyż wiąże się ona ze sporym ryzykiem. Często ceną takiego darmowego narzędzia są nasze dane, które powinniśmy chronić, gdyż w strefie online czyha wiele niebezpieczeństw związanych z kradzieżą danych, a tym samym atakami hakerskimi.

W tym przypadku rzeczywiście dostajemy to, za co płacimy, gdyż darmowe sieci są wolne w działaniu, a nawet nakładają spore ograniczenia transferu danych (przykładowo 2 GB na miesiąc). W praktyce oznacza to, że darmowy VPN daje nam możliwość jedynie przeglądania od czasu do czasu stron w sieci.

Jeśli dojdzie do awarii, nie możemy liczyć na wsparcie działu obsługi klienta, co jest kolejną wadą darmowych VPN-ów. Wielu dostawców darmowych usług tego typu korzysta z przestarzałych protokołów komunikacji (np. PPTP), które mają wiele "haczyków" w kwestii zabezpieczeń.

Warto rozważyć płatne sieci VPN, które pozwolą nam zachować pełne bezpieczeństwo i wpłyną na zniwelowanie stresu w trakcie korzystania z Internetu. Pamiętajmy o tym, że dostawcy darmowego narzędzia tego typu czasami stosują podejrzane działania w celu ufundowania własnej działalności (przykładowo gromadzą nasze dane, infekują komputer złośliwym oprogramowaniem, czy też napastują użytkownika wieloma reklamami).

Dlaczego warto postawić na płatne sieci VPN?

Płatne VPN przede wszystkim wpłynie na nasz komfort psychiczny związany z pełnią bezpieczeństwa i zaufaniem do dostawcy usług. Postawić warto na solidne i renomowane usługi VPN premium cieszące się dobrymi opiniami innych użytkowników. Co ciekawe, wbrew pozorom nie są one bardzo kosztowne - dostawcy wprowadzają często promocje i rabaty, które mają zachęcić do skorzystania z oferty.

Ponadto, większość ofert bazuje na darmowym okresie próbnym lub gwarantuje zwrot pieniędzy, dzięki czemu przetestujemy usługi przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie VPN. Płatne VPN działają nie tylko sprawnie i szybko, ale przede wszystkim chronią nasze dane, wpływając na komfort użytkownika. Pamiętajmy o tym, żeby poszukać rozwiązania zgodnego z naszymi oczekiwaniami, co pozwoli przez długi czas cieszyć się bezpieczeństwem w sieci. Ochrona danych w strefie online jest bardzo ważna, gdyż w dzisiejszych czasach w sieci na każdym kroku czekają na nas zagrożenia.

Wybierając sieć VPN, warto postawić na sprawdzonego i zaufanego dostawcę, który posiada ciekawą ofertę dostosowaną do naszych potrzeb. Darmowe narzędzia tego typu nie są dobrym rozwiązaniem, gdyż często ceną za usługi są nasze dane.

Opracowano na podstawie: https://topvpn.pl/vpn-za-darmo/