Analiza efektywności energetycznej cieszy się wśród firm coraz większym zainteresowaniem. Co przy tym ważne, nie wynika to jedynie z powodu wprowadzenia obowiązku wykonywania audytów energetycznych dużych podmiotów. Na krok ten decyduje się także wiele innych mniejszych firm czy instytucji. Kto musi zlecić to działanie i dlaczego niektórzy decydują się na nie bez przymusu? Poznaj pięć faktów na ten temat!

Audyt energetyczny przedsiębiorstwa – 5 faktów o nimFot. Andrey Popov, stock.adobe.com

Co to jest audyt energetyczny?

Forma i wymagania odnośnie audytów energetycznych są dokładnie określone w aktach prawnych – Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 17 marca 2009 r. w sprawie szczegółowego zakresu i form audytu energetycznego oraz Polskiej Normie PN- EN 16247-1:2012.

Mówiąc ogólnie, audyt energetyczny to cykliczna kontrola i analiza zużycia energii przez budynek lub organizację, którego celem jest określenie sytuacji zastanej oraz możliwości modernizacyjnych. Audyt obejmuje 90% całkowitego zużycia energii. Co przy tym jednak kluczowe, audytor nie tylko sprawdza, jak bardzo energochłonne są poszczególne obiekty i rozwiązania. Jego zadaniem jest także wskazanie konkretnych rozwiązań naprawczych, określenie ich kosztów i opłacalności oraz możliwości finansowania. W praktyce więc prawidłowo wykonany audyt energetyczny przedsiębiorstwa nie tylko daje wiedzę właścicielowi, ale też stanowi podstawę do podjęcia konkretnych i najbardziej celowych działań optymalizacyjnych – mówi specjalista z firmy EWE.

Obowiązkowy audyt energetyczny przedsiębiorstwa – kogo dotyczy?

Jak już wspominaliśmy, regularny audyt energetyczny w przedsiębiorstwie jest w niektórych przypadkach wymagany przez prawo, a konkretnie przez Ustawę o efektywności energetycznej z dnia 20 maja 2016 roku. Zgodnie z nią, działania takie muszą podejmować firmy, które spełniają choć jedno z poniższych kryteriów:

  • zatrudnienie powyżej 250 osób,
  • wysokość sumy bilansowej ponad wynosi 43 mln euro oraz wielkość rocznego obrotu to ponad 50 mln euro

Każde duże przedsiębiorstwo musi więc regularnie przeprowadzać audyt, a jego wynik dostarczać do Urzędu Regulacji Energetyki.

Kto wykonuje audyt energetyczny?

Ważną kwestią, związaną ze zlecaniem audytu energetycznego, jest też niestety ich jakość. Co prawda w teorii każdy audyt powinien być wykonywany wedle zaleceń i obejmować wspomniane już elementy. W praktyce jednak nie brakuje podmiotów, które oferują niepełne usługi doradcze, czy też ich realizacją zajmują się osoby bez niezbędnej wiedzy i doświadczenia. Aby więc uniknąć problemów, koniecznie trzeba korzystać ze wsparcia profesjonalnych audytorów energetycznych. Dzięki temu ma się gwarancję, że całość procedury zostanie wykonana w sposób fachowy, a raport końcowy będzie odpowiadał oczekiwaniom.

Audyt energetyczny przedsiębiorstwa – czy warto?

Dla wielu firm audyt energetyczny jest koniecznością. Jednak niektóre podmioty decydują się na jego wykonanie także bez odgórnego nakazu. Przyczyna takiego stanu rzeczy jest bardzo prosta – po prostu daje to wiele korzyści. Są to przede wszystkim:

  • świadomość charakterystyki energetycznej przedsiębiorstwa oraz najbardziej energochłonnych elementów,
  • wiedza na temat sposobów poprawy sytuacji i zmniejszenia zużycia energii – a zatem także kosztów,
  • informacje odnośnie najbardziej opłacalnych działań czy też możliwych dofinansowań.

Podsumowując, można stwierdzić, że wykonanie audytu energetycznego wskaże problemy a także rozwiązania, których wdrożenie przełoży się na konkretne oszczędności.

Jak często wykonywać audyt energetyczny?

Ostatnią ważną kwestią związaną w wykonywanie audytów energetycznych jest ich częstotliwość. W przypadku dużych firm objętych obowiązkiem ustawowym sprawa jest prosta – badanie takie powinno być wykonywane co cztery lata. Pozostałym podmiotom warto zalecić nieco inne podejście. O ile wcześniej nie wykonywano audytu, a rachunki za prąd i gaz są bardzo wysokie, to warto zrobić go jak najszybciej, by poznać sytuację zastaną. Kolejny raz z usługi tego rodzaju warto skorzystać w przypadku znacznych zmian w profilu energetycznym – np. przebudowy obiektów, nabycia nowych budynków czy wprowadzenia nieużywanych wcześniej maszyn lub technologii.

Wykonanie audytu energetycznego to nie tylko obowiązek, ale też spora szansa na ograniczenie wydatków w przedsiębiorstwie. Warto wiec korzystać z tej możliwości. Warto też wiedzieć, że kupując prąd dla firm od EWE, można też skorzystać z profesjonalnych usług audytorskich tego sprzedawcy.

Artykuł Partnera