Solidarni z UKRAINĄ!

Jeśli w tej chwili poszukasz informacji o recyklingu paneli fotowoltaicznych, to prawdopodobnie znajdziesz tylko dane dotyczące czegoś, co eufemistycznie nazywa się uproszczonym recyklingiem. Tymczasem polska firma 2loop Tech S.A. znalazła sposób na coś znacznie ciekawszego.

Polacy znaleźli sposób na recykling paneli fotowoltaicznych. Spółka planuje emisję akcji.

Recykling paneli fotowoltaicznych

Zużyte panele fotowoltaiczne należy poddać recyklingowi. Unia Europejska przygotowała i uruchomiła dyrektywę WEEE (Waste Electrical and Electronic Equipment). Wg jej zapisów panele fotowoltaiczne są urządzeniami elektronicznymi i wymagana jest 85% skuteczność w odzyskiwaniu z nich surowców wtórnych. Obecnie w Polsce moduły fotowoltaiczne poddaje się częściowemu recyklingowi, ale odzyskuje się tylko niektóre materiały, proces jest kosztowny i niezbyt efektywny. Tym, co 2loop Tech S.A. chce osiągnąć, jest praktycznie pełny recykling zużytych paneli fotowoltaicznych.

  • Tylko do 2010 roku zainstalowano na terenie UE 1,5 miliona ton paneli, które dziś mogą stać się źródłem krzemu, specyficznego szkła, aluminium i tworzyw sztucznych.
  • 2loop Tech S.A zamierza podnieść wydajność dziś stosowanych procesów, a dodatkowo w recyklingu modułów z instalacji PV uwzględnić odzysk bardzo wartościowych metali szlachetnych np. srebra oraz innych metali przemysłowych.
  • Z wafli krzemowych można odzyskać krzem i wykorzystać go do produkcji kolejnych generacji modułów fotowoltaicznych. W dłuższej perspektywie to konieczne, żeby ceny paneli PV utrzymały się na racjonalnym poziomie.

Recykling daje możliwość ponownego użycia prawie wszystkich materiałów wykorzystanych do budowy instalacji: od miedzi i aluminium, po szkło i metale szlachetne oraz przemysłowe.

Żywotność paneli to nie wszystko

Fakt, że temat recyklingu paneli pojawił się dopiero teraz na taką skalę, to po części efekt boomu na źródła energii odnawialnej. Pomijano w nim choćby kwestię konieczności znacznie częstszej wymiany inwerterów lub pierwszych generacji magazynów energii. Dziś nie są one poddawane pełnemu procesowi recyklingu, a stanowią olbrzymie obciążenie dla środowiska. W naszym kraju odpadów tego typu nie ma jeszcze wiele, ale z każdym rokiem będzie ich przybywało – trzeba zdawać sobie sprawę, że choć większość kosztów instalacji stanowią panele, to niekoniecznie właśnie one stanowią języczek u wagi, jeśli chodzi o recykling instalacji PV.

Dlaczego recyklingiem warto zająć się już dziś?

Recykling fotowoltaiki to tak naprawdę temat, który w pełni rozwinie się za 4-5 lat, kiedy do utylizacji zaczną trafiać zdecydowanie większe ilości paneli. Dlaczego warto zająć się nim już dziś?

  • Najprawdopodobniej przyjdzie taki moment, w którym proces ten zostanie ściślej uregulowany w prawie i zostaną wymuszone określone normy recyklingu paneli – nie wystarczy już tylko recykling odpadów na obecnym poziomie, trzeba będzie dokonać pełnego recyklingu zużytych elementów, a dziś wciąż technologia wymaga dopracowania.
  • Z punktu widzenia inwestorów ważne jest, żeby zaangażować swoje środki na etapie rozwojowym projektu – później udziały będą już tylko droższe, więc relatywne zyski spadną w stosunku do tych, które można mieć, wkładając pieniądze już teraz.
  • W ujęciu środowiskowym ważne jest, żeby przygotować odpowiednie technologie w skali przemysłowej, zanim będą one naprawdę potrzebne. O ile przy niewielkiej ilości paneli bieżąca technologia jest wystarczająca, to za 5 lat zużyte panele będą stanowiły poważny problem – trzeba wtedy dysponować konkretnymi narzędziami.
  • Jest też kwestia odpowiedzialności społecznej. Dziś bowiem cały nacisk kładziony jest na czystą energię. Prawie nigdy nie mówi się o tym, co zrobić z panelami, których okres eksploatacji dobiega końca. Osoby i firmy decydujące się na montaż takiej instalacji, powinny od początku wiedzieć, co trzeba będzie zrobić, kiedy instalacja stanie się niewydolna i recykling jest właściwą odpowiedzią.

Jeśli chcesz inwestować, to teraz

Opracowanie wydajnych i opłacalnych na skalę przemysłową technologii pełnego recyklingu modułów PV zajmie jeszcze 2-3 lata. Dlatego to dziś jest świetny moment na powzięcie inwestycji w tym zakresie – zainteresowanie rośnie, ale nie jest jeszcze przesadnie duże. W najbliższym czasie na stronie https://2loop.tech/ podane zostaną warunki zakupu akcji 2loop Tech S.A.

Artykuł Partnerax