Solidarni z UKRAINĄ!

Wyładowania niezupełne zostały zidentyfikowane jako przyczyna zaniku komunikacji pomiędzy kontrolą ruchu lotniczego a pilotami

Kamera Fluke™ ii910

Kamera Fluke™ ii910 pomogła określić podstawową przyczynę zakłóceń w komunikacji pomiędzy kontrolą ruchu lotniczego a pilotami w porcie lotniczym Rotterdam.

Precyzyjna kamera dźwiękowa została wykorzystana przez wiodącego operatora europejskiego systemu przesyłu energii elektrycznej do szybkiej i łatwej identyfikacji wyładowań niezupełnych, które przyczyniały się do 10–20-sekundowych przerw w komunikacji pomiędzy obsługą naziemną a pilotami.

W styczniu 2021 r. holenderska Agencja Radiokomunikacji poinformowała firmę TenneT o zakłóceniach powodowanych przez jedną z obsługiwanych i konserwowanych przez firmę podstacji, które przyczyniły się do problemów komunikacyjnych pomiędzy kontrolą ruchu lotniczego a pilotami podczas wszystkich lotów z Wielkiej Brytanii. Firma TenneT podjęła natychmiastowe działania w celu zidentyfikowania potencjalnych przyczyn tych zakłóceń.

Choć wstępne kontrole dźwiękowe i wizualne nie wykazały żadnych nieprawidłowości, przegląd obecności wyładowań niezupełnych, przeprowadzony za pomocą precyzyjnej kamery dźwiękowej Fluke™ ii910, umożliwił niezwykle szybką identyfikację wyładowań koronowych jako źródła problemów.

Kamera Fluke™ ii910

Precyzyjna kamera dźwiękowa Fluke™ ii910 została zaprojektowana z myślą o wsparciu inżynierów w szybkim i łatwym wykrywaniu oraz lokalizowaniu wyładowań niezupełnych. Ten innowacyjny przyrząd do wykrywania został wyposażony w 7-calowy ekran dotykowy LCD, gdzie na obraz w paśmie światła widzialnego jest nakładany obraz SoundMap™, co umożliwia szybką identyfikację wyładowań i nieszczelności w zakresie częstotliwości od 2 do 100 kHz. Kamera ii910 umożliwia nagrywanie filmu wideo przez 5 min i jest wyposażona w akumulator o czasie pracy wynoszącym co najmniej 6 godz. „Precyzyjna kamera dźwiękowa Fluke ii910 została opracowana z myślą o użytkowniku końcowym” — komentuje Tako Feron, kierownik produktu ds. kamer dźwiękowych w firmie Fluke Corporation. „Roel Van Hees należał do grupy roboczej, która pomogła w testowaniu przyrządu i przekazywała opinie na jego temat podczas opracowywania tego modelu. Opinie członków grupy były bezcenne, ponieważ pomagały nam w rozwiązywaniu kluczowych problemów, z którymi zmagali się oni w codziennej pracy. Kontynuujemy naszą współpracę z grupą, aby wprowadzić więcej nowych funkcji do oprogramowania”.

Kamera Fluke™ ii910

„Precyzyjna kamera dźwiękowa ii910 firmy Fluke okazała się nieoceniona w zakresie szybkiej i łatwej identyfikacji problemu z wyładowaniami niezupełnymi” — mówi Roel Van Hees, inżynier ds. konserwacji operacyjnej w firmie TenneT. „W przeszłości musieliśmy po prostu nasłuchiwać i/lub używać kamery ultrafioletowej (UV), przy czym obie te metody są powolne i nieefektywne w porównaniu z możliwościami kamery Fluke ii910. Dzięki szerokiemu polu widzenia kamery Fluke ii910 mogliśmy szybko przeskanować całą podstację i zidentyfikować miejsca, w których mogły występować wyładowania niezupełne”.

Po identyfikacji problemu podjęto prace konserwacyjne przy podstacji w celu usunięcia usterki w obszarach dotkniętych problemem wyładowania koronowego. Dzięki temu udało się całkowicie przywrócić płynną komunikację pomiędzy wieżą kontroli lotów a pilotami.

Więcej informacji na temat nowej precyzyjnej kamery dźwiękowej Fluke ii910 można znaleźć na stronie www.fluke.com .

Więcej na temat:


x