Organizatorzy oceniają, iż mimo trudnych warunków do organizacji imprez masowych ze względu na panujący w Polsce, jak i na całym świecie, reżim sanitarny i obostrzenia związane z pandemią, tegoroczną edycję można zaliczyć do udanych. Na terenach targowych zaprezentowało się 218 firm, 4534 osoby odwiedziło EXPO XXI podczas 3 dni targowych, a w szkoleniach i warsztatach udział wzięło 246 osób.
Przede wszystkim dopisali zwiedzający! I to zarówno z kraju, jak i zagranicy. Zagraniczni goście stanowili 12% wszystkich zwiedzających, a wśród nich najwięcej gości było z takich państw jak: Albania, Łotwa, Ukraina, Francja, Litwa, Belgia, Niemcy, Chorwacja, Mołdawia, Rosja, Austria, Norwegia, Kazachstan, Estonia, Wielka Brytania, Irlandia, Włochy, Portugalia, Czechy, Holandia, Słowacja, Kosowo, Dania i Islandia. Wielkim sukcesem okazała się być misja handlowa przedsiębiorców z Kazachstanu, których wizyta w Warszawie do ostatnich dni wisiała na włosku ze względu na trudną sytuację polityczną w ich kraju. Wszystko się jednak skończyło dobrze i przedsiębiorcy z Kazachstanu odwiedzili naszych wystawców, zarówno na targach, jak i w siedzibach firm naszych rodzimych producentów.
Dużą popularnością, przyciągającą bardzo wielu zwiedzających, były zorganizowane w ramach Targów Elektrotechnika wydarzenia. Przede wszystkim cykl szkoleń i warsztatów, które od lat wspiera Polska Izba Inżynierów Budownictwa. Zorganizowano w sumie 11 szkoleń z zakresu ochrony odgromowej, obniżenia kosztów funkcjonowania przedsiębiorstw i budynków, przeglądów instalacji elektrycznych i organizacji prac przy urządzeniach elektrycznych, fotowoltaicznych układów hybrydowych, rozwiązań nowoczesnej infrastruktury teleinformatycznej, cyfryzacji procesu budowlanego oraz ostatnich zmian w prawie energetycznym. Partnerami szkoleń były takie organizacje jak: Polski Komitet Ochrony Odgromowej SEP, Narodowa Agencja Poszanowania Energii, Fundacja Poszanowania Energii, Fundacja Promocji Pojazdów Elektrycznych, Polska Izba Inżynierów Budownictwa, Polska Izba Radiodyfuzji Cyfrowej, Stowarzyszenie Teletechników Polskich XXI, Mazowiecka Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa, Związek Gmin Wiejskich.
Po raz pierwszy zorganizowano Dzień Mazowieckiego Inżyniera Budownictwa oraz spotkanie przedstawicieli Jednostek Samorządu Terytorialnego „ŚWIATŁO I ELEKTROTECHNIKA DLA SAMORZĄDÓW”.
Dzień Mazowieckiego Inżyniera Budownictwa był spotkaniem projektantów, instalatorów, przedstawicieli energetyki, firm wykonawczych, osób pełniących samodzielne funkcje techniczne, podmiotów sprawujących nadzór i kontrolę w energetyce i budownictwie. Wykłady prowadzili przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju Technologii, Głównego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego, MOIIB oraz Politechniki Warszawskiej. Spotkanie przedstawicieli Jednostek Samorządu Terytorialnego poświęcone było gospodarce energetycznej w zakresie oświetlenia, OZE i elektromobilności na terenie miast i gmin.
W trakcie Targów ELEKTROTECHNIKA można było sprawdzić kwalifikacje (zdać egzamin SEP) na stanowiska eksploatacji E lub dozoru D, przed komisjami Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Elektryków Polskich. Egzaminy poprzedziły krótkie szkolenia.
Na obszarze wystawowym, wydzielona została strefa edukacyjna, w której odbywały się warsztaty oraz interaktywne stanowiska pokazowe z zakresu teletechniki. Uczniom zostały zaprezentowane nie tylko innowacyjne rozwiązania ale także wykonywali one konkretne zadania instalatorskie pod nadzorem specjalistów z Polskiej Izby Radiodyfuzji Cyfrowej.
Wystawcy w tym roku pokazali bardzo wiele nowych, ciekawych i innowacyjnych produktów i rozwiązań, co nie uszło uwadze jury konkursu na Najlepszy Wyrób Targów Elektrotechnika. Nagrodę Główną 19-tych Międzynarodowych Targów ELEKTROTECHNIKA przyznano firmie ORANGE POLSKA za System Smart Light – inteligentne sterowanie oświetleniem ulicznym. I Nagrodę przyznano firmie BRASIT za hybrydowy system zasilania lamp zewnętrznych. Gratulujemy nagrodzonym!
Jak wiadomo targi to nie tylko ekspozycja targowa! Wie to doskonale firma SONEL, która przez 3 dni targowe na swoim stoisku organizowała warsztaty pomiarowe. W trakcie wydarzenia można było zbadać parametry elektryczne paneli fotowoltaicznych, sprawdzić ochronę przeciwprzepięciową stacji ładowania samochodów elektrycznych, przeprowadzić badania bezpieczeństwa opraw oświetleniowych, a także dokonać pomiarów termowizyjnych przy zastosowaniu specjalistycznych kamer.
Firma SCHRACK z kolei zorganizowała finał Ligę Specjalistów – turniej dla profesjonalistów z branży elektrycznej lub teletechnicznej. Było dużo emocji i satysfakcji z wygranych nagród!
Podsumowując – spotkanie branży elektrotechnicznej na 19. Międzynarodowych Targach Elektrotechnika na pewno pokazało, że ta gałąź gospodarki ma się dobrze mimo panujących na świecie problemów, a w Polsce szczególnie, ma duży potencjał do rozwoju. Organizatorzy oceniają, że kolejna edycja Targów Elektrotechnika, która odbędzie się w marcu 2023 roku w Warszawie, to będzie prawdziwe święto całej branży!