Budowa lub remont domu potrafi być wielkim wyzwaniem, podczas którego trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników. Jednym z nich jest kwestia efektywności energetycznej oraz odpowiedniego certyfikatu dla danej nieruchomości – dokumentu w wielu przypadkach niezbędnego, o czym wiele osób zapomina. Do czego służy certyfikat i kiedy jest potrzebny? Co trzeba zrobić, by otrzymać taki dokument? Więcej na ten temat można przeczytać w dzisiejszym artykule.

Certyfikaty energetyczne dla domu – co warto o nich wiedzieć?

Czym jest certyfikat efektywności energetycznej?

Kwestia efektywności energetycznej budynków ma olbrzymie znaczenie w głównej mierze dla właścicieli nieruchomości, którzy z jej pomocą są w stanie określić jej parametry energetyczne. Dokument ten pokazuje bowiem, ile potrzeba energii do tego, by móc w standardowy sposób użytkować daną przestrzeń mieszkalną (dom lub mieszkanie). Dotyczy to takich kwestii, jak choćby ogrzewanie, oświetlenie, chłodzenie, wentylacja.

W świadectwach energetycznych umieszcza się szereg danych, w tym dwa podstawowe parametry, jak: EP i EK. EP to ilość nieodnawialnej energii pierwotnej, drugi – energii końcowej. Oba podawane w kWh/metr kwadratowy/rok.

Wszystkie świadectwa mają ściśle określoną urzędowo formę. W ich ramach powinny się znaleźć takie informacje, jak dane identyfikujące nieruchomość, jej szczegółowa charakterystyka energetyczna. Dodatkowo wyszczególnia się także zalecenia, co zrobić, by poprawić efektywność w przyszłości.

Certyfikat może być wystawiony w wersji tradycyjnej lub elektronicznej, a jego ważność wynosi maksymalnie 10 lat – chyba że w międzyczasie przeprowadzono prace remontowe, jak wymiana okien, kotłów czy instalacji grzewczej. W takich sytuacjach konieczne jest przygotowanie nowego świadectwa energetycznego.

Kiedy paszport energetyczny budynku jest niezbędny?

Przepisy związane z certyfikatami energetycznymi zostały w naszym kraju zaktualizowane w kwietniu 2023 roku (wdrożenie przepisów Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie charakterystyki energetycznej budynków i efektywności energetycznej).

Zgodnie z nimi właściciele już istniejących budynków mieszkalnych są zobowiązani do przedstawienia świadectwa energetycznego, gdy dochodzi do sprzedaży lub wynajmu całej nieruchomości lub jej części. Niejednokrotnie okazanie dokumentu jest także konieczne, jeśli właściciel nieruchomości ubiega się o przyznanie dofinansowanie na przeprowadzenie na przykład prac termoizolacyjnych.

Co więcej obowiązujący akt prawny jasno określa, że certyfikat stanowi część dokumentacji technicznej nowo powstających budynków. W praktyce oznacza to konieczność posiadania go już w chwili kończenia budowy domu lub jego części. Podobnie jest w przypadku modernizacji budynków wzniesionych przed 2009 rokiem – również wtedy trzeba starać się o uzyskanie dokumentu.

Kto wydaje certyfikat efektywności energetycznej?

Do wystawiania certyfikatów energetycznych uprawnieni są audytorzy, najczęściej reprezentujący branżę instalacyjną, budowlaną bądź architektoniczną. Aby móc przygotowywać stosowne dokumenty, muszą jednak zdać egzamin państwowy organizowany przez Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej oraz zostać wpisani na ministerialną listę.

Do takich specjalistów można zgłosić się samodzielnie lub za pomocą pośrednika, by uzyskać certyfikat energetyczny online, np. od: Energetyczne24.online. Wówczas wystarczy tylko przekazać wszystkie potrzebne dane techniczne związane z budynkiem, by otrzymać dokument elektronicznie lub tradycyjnie.

Jak zadbać o poprawę efektywności energetycznej budynku?

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, w certyfikacie energetycznym znajdują się praktyczne wskazówki, określające najsłabsze punkty danej nieruchomości. Oprócz świadectwa sprawności instalacji i urządzeń w danym czasie jest to także pomoc przy planowaniu prac modernizacyjnych na przyszłość.

Czasami może być to kwestia wymiany podstawowych urządzeń, jak źródła światła, sprzęty AGD czy RTV. Świadectwo pomaga również przy rozważaniu kwestii inwestycji w odnawialne źródła energii, jak choćby systemy fotowoltaiczne do domu.

Certyfikaty energetyczne dla budynków – podsumowanie

Certyfikat energetyczny domu lub mieszkania to niezbędny dokument, w który warto się zaopatrzyć nie tylko po to, by uniknąć ewentualnej kary za niedopełnienie obowiązków, ale też by lepiej zadbać o swoją nieruchomość. Dzięki temu stanie się ona jeszcze bardziej wygodna, energooszczędna i przyjazna dla środowiska naturalnego.

Artykuł Partnera
x