Zamów teraz prenumeratę e-wydań. Co setny prenumerator otrzyma w prezencie Poradnik Elektryka*.
*Promocja trwa do wyczerpania zapasów.
Wakacje! Ale czy na pewno? Niestabilna sytuacja rynku budowlanego i niepewność energetyczna nie pozwala na oddech i lenistwo pod palmą. Jednak nie czas na narzekanie. Najszybciej rozwijający się obecnie sektor branży energetycznej, to fotowoltaika. I z nią wiążą się wielkie nadzieje, szczególnie prosumentów korzystających z tego źródła energii. Choć warunki umów z firmami energetycznymi zmieniły się na mniej korzystne, to i tak chętnych na montaż takiej instalacji nie brakuje. Na naszych łamach ten temat też bardzo się rozwija. W tym numerze przybliżamy elementy instalacji, jak na przykład hybrydowe inwertery czy okablowanie.
Nie pomijamy też zagadnień związanych z przyszłością sieci elektroenergetycznej, która może się okazać słabym ogniwem w rozbudowie infrastruktury OZE.
Mimo upałów i letniej atmosfery zachęcam więc do lektury Fachowego Elektryka i poszerzania teoretycznej wiedzy na temat najnowszych produktów.
Małgorzata Dobień
redaktor naczelna
Fachowy Elektryk 3/2022 - Spis treści
10 NOWOŚCI
12 AKTUALNOŚCI
18 Kable i przewody ery 4.0
15 Sterowanie dowolnymi systemami klimatyzacji przy użyciu podczerwieni za pośrednictwem systemów automatyki bazujących na standardzie modbus lub BaCnet
21 Okablowanie w instalacjach PV
24 Wtyczki i gniazda przenośne
26 PowerTOP® Xtra firmy MENNEKES. Wtyczki i gniazda przenośne 16-125 A. Jedna rodzina produktów do wszystkich zastosowań.
32 Klimatyzacja, automatyzacja budynków i komfortowe oszczędzanie energii
34 Drukarka oznaczników PrintJet CONNECT od Weidmüller
36 W jaki sposób etykietowanie może poprawić bezpieczeństwo elektryczne?
40 RiLine Compact – inteligentna technologia
43 EXPERT RADZI: Czy systemy szyn zbiorczych mogą w każdej rozdzielnicy niskiego napięcia zastąpić połączenia kablowe? Co zyskujemy stosując kompletne systemy szyn zbiorczych oferowane przez producentów?
44 Magazyn dobrze oświetlony
47 Hybrydowe falowniki w instalacjach fotowoltaicznych
50 EXPERT RADZI: UPS w przemyśle
52 Współpraca zasilaczy UPS z zewnętrznymi pakietami akumulatorów
56 PRZEGLĄD: kamery termowizyjne
58 Kamera termowizyjna SONEL KT-128
60 Wiha prezentuje nowy produkt: lekką i kompaktową rodzinę PocketMax® Family