W nowoczesnej produkcji, procesy znakowania powinny być tak szybkie, niezawodne, wydajne i elastyczne, jak to tylko możliwe. Producenci oczekują również perfekcyjnych pod każdym względem efektów drukowania. I tu właśnie z pomocą przychodzi nowa, atramentowa drukarka oznaczników PrintJet CONNECT firmy Weidmüller. Wyposażona w wysokiej jakości przemysłową głowicę drukującą, wysoce wydajna PrintJet CONNECT do dużych nakładów, jest najnowszym modelem ze sprawdzonej serii PrintJet. Zaprojektowana by sprostać zmieniającym się potrzebom przemysłu, w szczególności produkcji szaf elektrycznych, łączy maksymalną sprawność procesu i opłacalność z inteligentną pracą w sieci i pełną spójnością danych. Zalety naszej drukarki doceniła Niemiecka Rada ds. Wzornictwa, która w maju 2021 przyznała firmie Weidmüller za PrintJet CONNECT nagrodę: German Innovation Award 2021.

Fot. 1. PrintJet CONNECT łączy maksymalną wydajność procesu i opłacalność z inteligentną pracą w sieci i pełną spójnością wykorzystywanych danych. Fot. 1. PrintJet CONNECT łączy maksymalną wydajność procesu i opłacalność z inteligentną pracą w sieci i pełną spójnością wykorzystywanych danych.

PrintJet CONNECT, jest odpowiednia do zastosowań przemysłowych i łatwo integruje się ze specyficznymi dla nich sekwencjami funkcjonalnymi. Umożliwia drukowanie na oznacznikach z tworzyw sztucznych lub metalu i wyznacza nowe standardy użytkowania i obsługi, jakości wydruku obrazów, w tym symboli ostrzegawczych lub kodów Data-Matrix, szybkości i trwałości oznaczeń oraz dobrego stosunku jakości do ceny.

Wysoka wydajność

Dzięki swojej prędkości, umożliwia drukowanie dużych ilości oznaczników. Przykładowo, w ciągu godziny można wydrukować do 26.000 oznaczników na przewody DEK 5/5, 10.000 oznaczników na przewody TM-I lub 5.000 oznaczników urządzeń ESG. Wysoka wydajność pozwala na standaryzację i optymalizację procesów, a cały proces drukowania może bazować na jednej drukarce, co pozwala oszczędzać zasoby.

Łatwość obsługi

Drukarka charakteryzuje się intuicyjną obsługą za pomocą obracanego o 90°, 7-calowego wyświetlacza dotykowego. Użytkownika wspomagają zainstalowane grafiki, filmy, kody QR i linki do informacji w sieci. Wszystkie informacje można łatwo wybierać i wywoływać, dlatego nawet pracownicy, którzy rzadko korzystają z drukarki, mogą szybko nauczyć się jej obsługi. Dzięki zasobnikom zlokalizowanym z przodu, obracanemu wyświetlaczowi i dużej klapie serwisowej zapewniony jest łatwy dostęp do drukarki w celu obsługi i konserwacji.

Fot. 2. Wysoce wydajna drukarka sieciowa do efektywnego i wysokiej jakości zadruku dużej ilości oznaczników w zastosowaniach przemysłowych, jak np. prefabrykacja szaf elektrycznych. Fot. 2. Wysoce wydajna drukarka sieciowa do efektywnego i wysokiej jakości zadruku dużej ilości oznaczników w zastosowaniach przemysłowych, jak np. prefabrykacja szaf elektrycznych.

Drukarka jako element systemu rozwiązań dla stanowisk roboczych

Ta piątej generacji drukarka, jest częścią kompleksowego systemu rozwiązań w zakresie wyposażenia warsztatowego stanowisk roboczych. W jego ramach oferujemy rozwiązania dla zakładów, dzięki którym każdy etap pracy doskonale łączy się z kolejnym, co pozwala na przyspieszenie procesów o 80% przy zachowaniu 100% niezawodności planowania. Ważnym elementem łańcucha procesów produkcyjnych jest tworzenie oznaczeń, ponieważ są one podstawowym wymogiem dla serwisu, konserwacji i skutecznego usuwania usterek. Żaden system ani szafa elektryczna nie powinny być dostarczone bez prawidłowych i kompletnych opisów. Weidmüller oferuje kompleksowy system opisowy obejmujący oznaczniki, drukarki jak i oprogramowanie do tworzenia opisów, z interfejsami CEA.

Elastyczne możliwości podłączania i inteligentna praca w sieci

PrintJet CONNECT może być podłączana do sieci w sposób tradycyjny, poprzez sieć LAN lub bezprzewodowo poprzez WiFi. Ta druga opcja jest realizowana za pomocą dostarczanego w zestawie urządzenia WiFi stick. Dzięki oprogramowaniu do przygotowywania opisów M-Print® PRO od Weidmüller, działającemu z systemem Windows i wyposażonemu w interfejsy CAE, można łatwo uzyskać dostęp do już istniejących danych, np. z ePLAN, WS-CAD, Zuken e3 lub Microsoft Excel. Pliki do druku można wgrać nawet bez komputera i połączenia z siecią, bezpośrednio przez USB.

Fot. 3. Oprogramowanie do przygotowywania opisów M-Print® PRO od Weidmüller, wyposażone w interfejsy CAE, pozwala łatwo wykorzystać do druku już istniejące dane, np. z systemów EPLAN, WS-CAD, Zuken e3 lub Microsoft Excel. Fot. 3. Oprogramowanie do przygotowywania opisów M-Print® PRO od Weidmüller, wyposażone w interfejsy CAE, pozwala łatwo wykorzystać do druku już istniejące dane, np. z systemów EPLAN, WS-CAD, Zuken e3 lub Microsoft Excel.

Optymalne bezpieczeństwo IT i zdalna konserwacja

Dzięki możliwości pracy w sieci, PrintJet CONNECT oferuje szeroki zakres dodatkowych korzyści. Dla przykładu, Weidmüller regularnie dostarcza aktualizacje i łatki dotyczące bezpieczeństwa, które można instalować w drukarce zgodnie z wymaganiami IT Twojej firmy. Zintegrowany komputer drukarki działa w oparciu o sprawdzony system operacyjny WIN 10 IoT, który umożliwia instalację aktualizacji zabezpieczeń. Monitorowanie stanu drukarki może odbywać się nie tylko na samej drukarce, ale również zdalnie. Parametry pracy jak zasilanie, zużycie atramentu, żywotność, wilgotność lub temperatura pomieszczenia, są rejestrowane w urządzeniu i dostępne dla użytkownika w celach konserwacji predykcyjnej. Serwisanci mogą zapewnić ukierunkowane wsparcie online poprzez zdalny dostęp, co pozwala uniknąć awarii sprzętu, jak również napraw wykonywanych na miejscu czy w serwisie. Na wyświetlaczu pojawiają się odpowiednie komunikaty wyświetlane za pomocą oprogramowania M-Print® PRO.

Niezawodność nawet po długim okresie przestoju

Głowica drukująca PrintJet CONNECT może zostać szybko przygotowana do ponownego użycia, nawet po długim okresie przestoju. W tym celu kartridże atramentowe należy wymienić na kartridże z płynem konserwującym na czas przestoju, co chroni głowicę drukującą przed wyschnięciem.

Fot. 4. Obszerne informacje, takie jak grafiki, filmy, kody QR i linki internetowe można łatwo wybierać i wywoływać za pomocą wyświetlacza dotykowego. Fot. 4. Obszerne informacje, takie jak grafiki, filmy, kody QR i linki internetowe można łatwo wybierać i wywoływać za pomocą wyświetlacza dotykowego.

Idealnie wyśrodkowane wydruki bez ręcznej kalibracji

Drukarka automatycznie dostosowuje się do tolerancji wielkości nośników druku, dzięki czemu wydruki są idealnie wyśrodkowane na każdym oznaczniku. Wilgotność sprawia, że materiał oznaczników może zmieniać swoje rozmiary. PrintJet CONNECT kompensuje ten problem. Zintegrowany czujnik określa dokładny rozmiar karty i odpowiednio dostosowuje wartości ciśnienia. Jest to doskonałe rozwiązanie zapewniające stałą jakość druku.

Przetwarzanie różnych oznaczników w jednym zadaniu drukowania

PrintJet CONNECT gwarantuje niezmiennie wysoką jakość druku. Może przetwarzać różne formaty kart MultiCard w jednym zadaniu drukowania. Oznacza to, że nie ma potrzeby zmiany nośników wydruku nawet przy różnych oznacznikach w jednym cyklu. Podajnik może pomieścić do 50 różnych kart MultiCard, podobnie jak zasobnik wyjściowy. Dzięki przemyślanej konstrukcji drukarki, może ona drukować również na połówkach kart MultiCard, co pozwala na ekonomiczny druk nawet małych nakładów czy korekt.

Fot. 5. PrintJet CONNECT podłącza się do sieci w sposób tradycyjny poprzez sieć LAN lub bezprzewodowo poprzez WiFi. Fot. 5. PrintJet CONNECT podłącza się do sieci w sposób tradycyjny poprzez sieć LAN lub bezprzewodowo poprzez WiFi.

Wysoka jakość druku

Technologia atramentowa zapewnia ostrą jak brzytwa jakość druku, wysoką odporność na rozmazywanie i zarysowania oraz drukowanie w unikalnych kolorach. Ten ostatni punkt jest istotny, ponieważ norma DIN EN 60204-1:2006 „Bezpieczeństwo maszyn - Wyposażenie elektryczne maszyn - Część 1: Wymagania ogólne”, zaleca stosowanie kodowania kolorami w celu uzyskania jak najlepszej przejrzystości. Zastosowanie kartrydży z kolorami CMYK oznacza, że można drukować zarówno w głębokiej czerni, jak i w całej palecie kolorów Windows. Możliwe jest drukowanie grafik lub zadruk na całej powierzchni. PrintJet CONNECT drukuje na wszystkich oznacznikach z tworzyw sztucznych lub metalowych z rodziny MultiCard lub MetalliCard. Osiąga wyjątkowo trwałe, doskonałe rezultaty drukowania na wszystkich nośnikach. Rozdziela i zadrukowuje karty MultiCard oraz utwardza atrament w całkowicie zautomatyzowanej sekwencji operacyjnej. Wysoka prędkość jest osiągana dzięki równoległemu wykonywaniu takich czynności jak transport, drukowanie i utrwalanie. Zintegrowane podgrzewanie markerów optymalizuje kontrolę przepływu atramentu, co prowadzi do dalszej poprawy jakości druku. Dzięki zastosowaniu wieloetapowego systemu utrwalania, składającego się z emitera podczerwieni, wentylacji, separacji termicznej i zaawansowanego systemu odprowadzania ciepła, PrintJet CONNECT nadaje się świetnie do drukowania dużych ilości oznaczników. Oznaczniki są gotowe do użytku od razu. Jest to jeden ze sposobów, w jaki to prawdziwie uniwersalne urządzenie zwiększa elastyczność zadań znakowania, poszerzając jednocześnie swój zakres zastosowań.

weidmuller.plx