Nowoczesne koncepcje zagospodarowania obiektów wymagają zastosowania elastycznych systemów, które pozwolą na prowadzenie instalacji zasilających i teleinformatycznych. Kompatybilne ze sobą produkty tworzą gotowe i kompletne rozwiązania zapewniające maksymalną elastyczność zmian i rozbudowy instalacji oraz minimalne koszty adaptacji wewnętrznych pomieszczeń. Przykładem tworzącym zintegrowaną siatkę prowadzenia linii zasilających i teleinformatycznych są Systemy Prowadzenia Przewodów LFS oraz Systemy Instalacji Podpodłogowych UFS. Wspólną cechą powyżej wspomnianych systemów jest bardzo wysoka jakość wykonania a co za tym idzie długa żywotność i powtarzalność.

Fot.
1. Kasety zasilające do wykładziny
2. generacji.Fot. 1. Kasety zasilające do wykładziny 2. generacji.

W ostatnich latach firma OBO Bettermann szczególnie mocno rozwinęła grupę systemów podpodłogowych marki Ackermann. Dzięki temu posiadamy jedną z najszerszych i najbardziej profesjonalnych ofert na rynku o czym świadczą liczne obiekty referencyjne o różnym przeznaczeniu użytkowym, w Polsce i na świecie. Najczęściej wykorzystywany w budynkach biurowych i komercyjnych program kaset zasilających do wykładziny został unowocześniony o nowe, innowacyjne parametry.

Kasety zasilające do wykładziny 2. generacji

Nowe kasety zasilające do wykładziny GES.-2U…, dzięki uniwersalnym uchwytom montażowym mogą być jednocześnie stosowane w systemach kanałów i puszek podpodłogowych jak również w podłogach technicznych do płyty o grubości max. 65 mm. Regulowane wgłębienie w pokrywie: 3, 8, 10 i w standardzie 5 mm, pozwala na wklejenie wykładziny PCV, dywanowej jak również paneli podłogowych różnych grubości. Nowe, aktywnie i łatwo otwierane wyjście przewodów oraz dodatkowo wbudowana prowadnica chroni przewody przed uszkodzeniem i porządkuje ich prowadzenie. Pokrywa obracana o 180° zamontowana jest w ramie za pomocą metalowych trzpieni. Kasety dostępne są w wykonaniu prostokątnym i okrągłym, od 6 do 12 sztuk osprzętu w module 45×45 mm. Kasety na 3 moduły 45 pozostały niezmienione. Wykonane są z materiału bezhalogenowego PA.

Fot. 2. Przegląd systemów podpodłogowych.Fot. 2. Przegląd systemów podpodłogowych.

Ciekawym rozwiązaniem, również dla budownictwa mieszkalnego, są bardzo estetyczne, kompletne kasety zasilające z serii GE.2 oraz UDHome. Gotowe do montażu, w zależności od wersji wyposażone w niezbędny osprzęt są elastycznym rozwiązaniem do małych instalacji.

Fot. 3. System kanałów podparapetowych
Rapid 45.Fot. 3. System kanałów podparapetowych Rapid 45.

Co jeszcze OBO może zaoferować klientowi?

  • system zamkniętych kanałów i puszek podpodłogowych do zalewania w wylewce,
  • system kanałów zlicowanych z wylewką,
  • system standardowych kaset zasilających do podłóg miękkich oraz twardych,
  • system kaset z podwyższonym IP do standardowych oraz wyższych obciążeń.

Wszystkie systemy są przebadane i zgodne z aktualnymi normami europejskimi EN 50085-2-2.

Powszechnie stosowanymi rozwiązaniami są nadal Systemy Prowadzenia Instalacji LFS.

Najbardziej popularne, wykonane z PCV, jak kanały instalacyjne WDK-a, podparapetowe GK. czy też grzebieniowe VK marki DAHL-KANAL są już standardem. Ciekawą ofertę stanowią kanały podparapetowe wykonane z aluminium GA. i stali GS., które dzięki odporności materiałów oraz ekskluzywnemu design-owi są coraz częściej stosowane. Wiele cech powyższych systemów łączy program kanałów podparapetowych Rapid 45. Wykonane z PCV lub aluminium dostępne są jako kanały pojedyncze, podwójne i potrójne.

Fot. 4. Praktyczne zastosowanie elementów
uzupełniających system Rapid 45.Fot. 4. Praktyczne zastosowanie elementów uzupełniających system Rapid 45.

Modułowa budowa, zasada łączenia na zatrzaski oraz szeroka i kompleksowa gama kształtek umożliwia szybki, łatwy i elastyczny montaż kanału oraz dużą pojemność na rozprowadzenie instalacji.

Kanał może być stosowany zarówno w postaci cokołu przypodłogowego jak też kanału podparapetowego. Wykonane w kanale z PCV owalne otwory ułatwiają jego wypoziomowanie w przypadku montażu ściennego.

Fot. 5. Bezpośredni montaż osprzętu w module 45×45 mm w kanale Rapid 45.Fot. 5. Bezpośredni montaż osprzętu w module 45×45 mm w kanale Rapid 45.

Kanały dwu- i trzykomorowe mają fabrycznie wbudowane przegrody pozwalające na rozdzielnie np. linii zasilających od transmisji danych. Dodatkowo w każdym z wymiarów możemy samodzielnie wprowadzić przegrody w spodzie kanału. Charakterystyką kanału Rapid 45 jest wyróżniające się wzornictwo z ukośnymi krawędziami i zaokrąglonymi kształtami.

Bardzo ważną zaletą jest bezpośredni montaż osprzętu elektroinstalacyjnego w module 45×45 mm w profilu bez użycia dodatkowych akcesoriów jak ramki, adaptery czy puszki, co zapewnia szybki i oszczędny montaż oraz możliwość elastycznej zmiany instalacji.

Fabrycznie kanały zapakowane są w samoprzylepną folię, niezawodnie zapobiegającą zadrapaniom i zabrudzeniu podczas montażu.

Wszystkie systemy są przebadane i zgodne z aktualnymi normami europejskimi EN 50085-2-1, część posiada również certyfikat UL.

Magdalena Stankiewicz




x