Kanały kablowe nie wymagają inwazyjnego kucia w ścianach, a jednocześnie zapewniają łatwe i uporządkowane doprowadzenie zasilania i mediów teleinformatycznych do stanowisk pracy i innych miejsc, w których są niezbędne. Przy większej ilości przewodów sprawdzą się listwy bądź kanały z przegrodami separującymi. Jakie jeszcze rozwiązania stosowane w tym asortymencie mogą okazać się przydatne?

Kanały kablowe – rozwiązania i akcesoria FOT: Adobe stock

Wygodne stanowisko robocze, w którym każdy niezbędny do pracy sprzęt a także gniazda zasilające są na wyciągnięcie ręki sprzyja efektywnej pracy. W tym przypadku doskonale sprawdzą się systemy poprowadzone w kolumnach lub kanałach podparapetowych. W kanałach podparapetowych pokrywę montuje się wewnątrz kanału, a ich zaletą jest możliwość montowania kanału bardzo blisko różnego rodzajów elementów, między innymi pod parapetami, czy kanałów jeden obok drugiego. Ich modułowa struktura ułatwia wyposażenie w zależności od potrzeb w gniazda zasilające, teletechniczne i informatyczne.

Pomysł na rozprowadzenie instalacji w obrębie biurek, to nowoczesne systemy maskujące przewody i kable (np. z serii tehalit.officea/ producent Hager), na które składają się bloki zasilające teleskopowe i nabiurkowe.
Na uwagę zasługują również kanały podparapetowe dla przestrzeni biurowych z twardego PCV (np. tehalit.BRP/producent Hager). To bardzo stabilne i wytrzymałe profile, a także regulowane, elastyczne kąty wewnętrzne i zewnętrzne. Dają możliwość montażu dowolnego osprzętu (standardu 45 mm jak i osprzętu podtynkowego o rozstawie otworów Ø 60 mm). Posiadają jeden, uniwersalny typ pokrywy o szerokości 80 mm.

Tor zasilania sufitowego

Ten system sprawdzi się zarówno w biurach, jak i obiektach handlowych. Tor zasilania sufitowego złożony jest z dwóch profili aluminiowych poprowadzonych równolegle. Profile te zamontowane są pod sufitem na specjalnych belkach, które niwelują konieczność stosowania dodatkowego podwieszania do sufitu. Dzięki temu inwestor uniknie ingerencji w strukturę stropu, a wszystkie przeszkody, które napotka kanał zostają ominięte.

Od sufitu możliwe jest poprowadzenie przewodów do każdego dowolnego miejsca dzięki kolumnie elektroinstalacyjnej do zasilania sufitowego (np. tehalit.DA200/ producent Hager). Kolumny mogą być mocowane systemem rozporowym pomiędzy sufitem i podłogą, mogą też zostać połączone z torem zasilania za pomocą elastycznego węża. W przypadku zmiany sposobu użytkowania pomieszczenia, kolumny elektroinstalacyjne można dowolnie przestawić.
System jest łatwy w montażu i konserwacji, ponieważ wszystkie prace można wykonywać od góry w wygodny sposób.

Tam, gdzie ważna jest estetyka

Ponieważ kanały i listwy są widoczne, ważnym ich walorem powinno być dobre wzornictwo. W zależności od wnętrza i własnych upodobań, możemy dokonać wyboru pomiędzy kształtem kanciastym a obłym (np. listwa elegant/producent Kopos). Listwy i osprzęt dla instalacji są standardowo dostarczane w kolorze białym RAL 9003. Wybrane listwy oferowane są w kolorze jasnoszarym lub jako imitacja drewna (np. brzoza różowa, dąb ciemny, jasne bądź ciemne drewno, LHD 20X20/producent Kopos lub seria LPO/producent AKS Zielonka). Produkcja i dostawy listew w innych odcieniach i kolorach jest również możliwa. Dostępne są także kanały z rowkiem przeznaczonym do wsunięcia wykładziny dywanowej (np. LPK 80X25/producent Kopos).

Nowoczesne wykończenie sal konferencyjnych i szkoleniowych zapewnić może nowy system listew maskujących i kolumn biurowych z serii tehalit.DSK|DES firmy Hager, który dopasowuje się idealnie do każdego otoczenia - zarówno pod względem optycznym, jak i technicznym. Do wyboru mamy kolumny aluminiowe lakierowane na czarno lub biało, które doskonale podkreślają i uzupełniają charakter prestiżowych sal konferencyjnych lub szkoleniowych.

Jednym z takich miejsc, w których estetyka ma szczególne znaczenie, są hotele. Instalacje techniczne powinny być w nich jak najmniej widoczne, a przy okazji, ze względu na awarie i możliwą konieczność zmiany konfiguracji, w łatwy sposób dostępne. Rozwiązaniem, które wychodzi ponad estetyczny standard, są kanały z serii SL (producent Hager), z podświetleniem LED na stałe lub uruchamianym za pośrednictwem czujnika ruchu. Dzięki nim to, co w rzeczywistości jest sposobem na dostarczenie zasilania lub mediów, dyskretnie oświetla ciągi komunikacyjne, stając się ich ozdobą.

Fot. 1. Kompleksowe rozwiązania systemowe skracają czas montażu i zapewniają estetykę wykonania instalacji. FOT: AKS Zielonka Fot. 1. Kompleksowe rozwiązania systemowe skracają czas montażu i zapewniają estetykę wykonania instalacji. FOT: AKS Zielonka

Zdaniem EKSPERTA
„Jakie rozwiązania konstrukcyjne wprowadza się w nowoczesnych systemach kanałów kablowych w celu ułatwienia elektroinstalatorom prac montażowych?”

Podstawowym elementem pomagającym w montażu kanałów elektroinstalacyjnych oraz istotnie skracającym jego czas są dopasowane akcesoria. Narożniki wewnętrzne, zewnętrzne, łączniki kątowe i proste oraz zakończenia tworzą z kanałami kablowymi nie tylko kompletne systemy elektroinstalacyjne (typoszeregi MKE, KE, KPP i MKI – wybrane rozmiary), pozwalające na większą swobodę, szybkość i łatwość prowadzenia tras kablowych, ale także podnoszą estetykę ich wykonania.
Spośród konstrukcyjnych rozwiązań ułatwiających prace montażowe należy wymienić stałe bądź montowane na teowych wspornikach przegrody, umożliwiające układanie w jednym kanale odrębnych instalacji. Oferowane w niektórych typoszeregach (KE i KPP) klamry, zapobiegają wypadaniu przewodów w trakcie montażu oraz dodatkowo usztywniają całą konstrukcję.
Perforowana podstawa kanału lub zintegrowana z nią taśma samoprzylepna (niektóre rozmiary) czynią szybszym i łatwiejszym mocowanie kanałów kablowych do podłoża.
Różny typ zamknięcia (wynikający z różnic w budowie pokrywy kanału) to kolejne ułatwienie zapobiegające otwieraniu się pokrywy w trakcie montażu i eksploatacji (MKE i KE) lub zapewniające dodatkowo jego szybkość i łatwość oraz wygospodarowanie większej ilości miejsca dla wiązek kablowych (MKI).
Ogromnym ułatwieniem montażowym, umożliwiającym układanie tras kablowych w trudno dostępnych miejscach, blisko innych elementów (np. pod parapetem, czy na styku ściany i sufitu) lub bezpośrednio obok siebie jest montowanie pokrywy kanału wewnątrz profilu (KPP). System zamykania, opierający się na zatrzaskach łączących pokrywę z kanałem, zapewnia solidne i estetyczne zamknięcie komory, blokując jej samoistne odczepienie od podstawy.
Ww. rozwiązania można znaleźć w oferowanych przez AKS Zielonka systemach kanałów elektroinstalacyjnych MKE, MKI, KE i KPP.

A może systemy bezhalogenowe?

Oprócz kanałów kablowych i listew z PCV, a zatem z materiału niepalnego, który dopuszczony jest do stosowania w budownictwie, na rynku znaleźć można również produkty opisane jako „bezhalogenowe” (spotkać się możemy także z oznaczeniami LS0H, LSZH lub LSHF). Tego typu kanały bądź listwy wykonane są z materiału nie wydzielającego podczas pożaru szkodliwych gazów.

Systemy bezhalogenowe najczęściej stosowane są w obiektach użyteczności publicznej, w których istnieje duże ryzyko pożaru, a jego rozprzestrzenienie może być groźne dla dużej ilości ludzi skupionej na niewielkiej powierzchni. Mowa tu m.in. o szkołach, kinach, teatrach, szpitalach, centrach handlowych, dworcach i lotniskach, ale także tunelach metra czy drogowych, a zatem o takich miejscach, w których przeprowadzenie ewakuacji jest utrudnione. Wszędzie tam należy stosować zespoły kablowe i instalacje z materiałów zapewniających podtrzymanie funkcji (zapewniające ciągłość zasilania) w wymaganym czasie w warunkach pożaru. Rozwiązaniem, które znakomicie sprawdzi się w takich warunkach jest szybki w instalacji kanał aluminiowy obejmujący zaledwie kilka referencji (brak kształtek) z serii tehalit.BRHP (producent Hager). Profil ten może zostać wykonany z PC/ABS - tworzywa bezhalogenowego, samogasnącego gwarantującego podczas pożaru podtrzymanie funkcji elektrycznych w określonym czasie.

Przy wyborze konkretnej serii kanałów kablowych warto zwrócić uwagę nie tylko na parametry samych kanałów ale również na kompleksowość oferty. Różnorodność dostępnego, dedykowanego serii, osprzętu i elementów dodatkowych ułatwi pracę i skróci czas montażu. Jednocześnie zapewniając estetykę całej instalacji.

Damian Żabickix