Od kiedy developerzy zażyczyli sobie gniazda na balkonach i tarasach, pojawił się problem z montażem puszek elektrycznych w dociepleniu. Konieczne do rozwiązania stały się kwestie stabilności zainstalowanego osprzętu, przy jednoczesnym uniknięciu mostków termicznych. W sukurs instalatorom przyszli producenci, którzy przygotowali puszki dedykowane instalacji uwzględniającej wymagania izolacyjne budynków.

Fot. 1. Zastosowanie specjalistycznych puszek do montażu w dociepleniu oraz dedykowanego do nich osprzętu całkowicie eliminuje problem występowania mostków termicznych. FOT: KAISER/TEMA Fot. 1. Zastosowanie specjalistycznych puszek do montażu w dociepleniu oraz dedykowanego do nich osprzętu całkowicie eliminuje problem występowania mostków termicznych. FOT: KAISER/TEMA

Standardem jest obecnie ocieplanie ścian styropianem, którego grubość wynosi od 12 do 15 cm, a w przypadku bardziej wymagających inwestorów, nawet od 18 do 20 cm. Oczywiście, osadzenie zwykłej puszki w takim materialne jest problematyczne. Przez lata instalatorzy radzili sobie z tym zadaniem na różne sposoby: mocując puszkę pianką lub klejem do styropianu i wzmacniając ją plastikowymi kołkami wbijanymi w różnych kierunkach czy też wklejając drewnianą podstawę pod puszkę. Problemem było jednak już samo kupienie odpowiednio długiej puszki. Do czasu, aż producenci przejęli pałeczkę i przygotowali produkty instalacyjne dedykowane montażowi w dociepleniach.
Jedne z pierwszych tego typu produktów zaprezentowane zostały na targach mniej więcej dekadę temu. Od tego czasu oferta rozwinęła skrzydła, zastępując prowizorkę dopracowanymi systemowymi rozwiązaniami.

Mariusz Góraj
TEMA 2 - przedstawiciel Kaiser w Polsce

Zdaniem EKSPERTA
„Dlaczego warto wybrać specjalistyczne puszki fasadowe przeznaczone do montażu w ociepleniu a nie standardowe, uniwersalne rozwiązania?”

Główną zaletą specjalistycznych puszek fasadowych do montażu w ociepleniu jest niewątpliwe niwelacja, a nawet całkowite pozbycie się występowania mostków termicznych w miejscu montażu. Niezależne badanie prowadzone przez Passivhaus Institut w Darmstadt pokazuje, że fasadowa płyta montażowa firmy Kaiser posiada punktowy współczynnik przenikania ciepła (strat ciepła) xWB < 0,01 W/K i spełnia wymagania dla elewacji wolnej od mostków termicznych. Dzięki takiemu rozwiązaniu unikamy strat ciepła w miejscu montażu oświetlenia, paneli domofonowych, osprzętu elektrycznego oraz wielu innych elementów montowanych w powłoce izolacyjnej, do montażu których przystosowane są uniwersalne puszki fasadowe Kaiser. Dodatkowo, dzięki specjalnemu systemowi montażowemu rozwiązania Kaiser umożliwiają szybki i prosty montaż na elewacji przed rozpoczęciem prac montażu izolacji cieplnej.

Dedykowane puszki fasadowe Kaiser umożliwiają montaż idealnie na głębokość izolacji cieplnej, tak aby później zamontowane elementy były zgrane z jej grubością, puszki fasadowe przeznaczone są do montażu w izolacji o grubości od 60 do aż do 340 mm. Ponadto są uniwersalne w zakresie możliwych do zastosowania rozwiązań (oprawy oświetleniowe, puszki elektryczne do montażu osprzętu itd.)

Montaż puszek przed rozpoczęciem prac ociepleniowych gwarantuje też, że przy późniejszym montażu osprzętu nie zostanie naruszona izolacja termiczna budynku. W zakresie montażu osprzętu elektrycznego, należy jednocześnie pamiętać, że osprzęt montowany na elewacji budynku musi być osprzętem dedykowanym do zastosowań zewnętrznych, na przykład specjalna seria TX44 firmy Gira, przeznaczona do zastosowań zewnętrznych seria odporna na warunki atmosferyczne o unikalnym industrialnym design.

Puszki i płyty montażowe do dociepleń

Fot. 2. Przykład montażu puszki. FOT: KOPOS Fot. 2. Przykład montażu puszki. FOT: KOPOS

Konstruując puszki i płyty montażowe do dociepleń producenci musieli zmierzyć się m.in. z zadaniem zapobiegania powstawaniu mostków cieplnych. Oczekiwanym walorem tego typu produktów jest też uniwersalność, a zatem możliwość montażu na różnych rodzajach dociepleń (wełna mineralna, styropian), a także swobodnego dopasowywania do grubości warstwy ocieplającej. Pozwala na to zastosowanie tuby nośnej, którą można przyciąć do wymiaru szerokości styropianu lub innego materiału izolacyjnego. Ważne jest, aby zachować przy tym należytą staranność i precyzję.
Obecnie na rynku znaleźć można puszki i płyty montażowe do dociepleń – w zależności od produktu – pozwalające na instalację na styropianie o grubości od 50 do nawet 300 mm (nowość w ofercie firmy KOPOS z serii KEZ), a w przypadku grubszego lub chropowatego tynku, z zaleceniem uszczelnienia przyrządu przy pomocy silikonu. Puszki wykonane są z materiału samogasnącego, bezhalogenowego PP, a ich odporność termiczna – co jest ważne m.in. ze względu na montaż zewnętrzny – wynosi od -25 do +60 st. Celsjusza. Istotne jest również to, że producent do zestawu dołącza dwa uzupełniające ocieplenie elementy ze styropianu, dzięki którym podczas montażu ocieplenia budynku łatwiej dopasować puszkę do jego prostej powierzchni. Elementy te umożliwiają również montaż w już istniejącej elewacji.

Lucyna Rzeczycka
KOPOS ELEKTRO PL Sp. z o.o.

Zdaniem EKSPERTA
„Co zyskujemy wybierając specjalistyczne puszki do instalacji przyrządów w ocieplonych elewacjach?”

Puszki przeznaczone do montażu w docieplanych fasadach budynków mają wiele zalet. Jedną z podstawowych jest fakt, że ich konstrukcja oraz sposób montażu eliminuje powstawanie mostków cieplnych. Jak wiemy mostki termiczne mogą powodować wiele problemów z których najważniejsze to utrata ciepła a co za tym idzie straty energetyczne oraz powstałe wskutek zawilgocenia grzyby lub pleśń.

Zestawy puszek do dociepleń zapewniają łatwą i szybką instalację urządzeń zewnętrznych takich jak gniazdka, wyłączniki (puszka KEZ, KEZ-3) oraz świateł zewnętrznych, czujników ruchu, gniazdek 400 V (płyta montażowa MDZ). Uniwersalna i funkcjonalna konstrukcja pozwala zamontować takie puszki we wszystkich rodzajach docieplenia a także łatwo dostosować puszkę do końcowej grubości izolacji. Dostępne na rynku puszki i elementy do dociepleń pozwalają na dowolne zwiększanie pola montażowego tak aby móc dopasować je do konkretnych potrzeb. Dobrym rozwiązaniem będą także puszki które umożliwiają montaż przyrządów w ramkach zespolonych. W przypadku potrzeby montażu cięższych elementów puszki te sprawdzą się dzięki dużej nośności. Na rynku dostępne są także puszki uniwersalne które umożliwiają montaż pod tynk, ale również do dociepleń. Zaletą jest możliwość regulacji głębokości instalacyjnej samych puszek (seria KUZ produkcji Kopos). Na uwagę zasługują tu zestawy z otwieranym wieczkiem które zawierają dodatkowo płytę montażową zwiększającą wartość użytkową tego systemu. Płyta umożliwia montaż klasycznego oprzyrządowania, które w przypadku montażu w ocieplonym budynku, są bezpiecznie ukryte pod otwieranym wiekiem.

„Czy przy wyborze puszki elewacyjnej należy wziąć pod uwagę rodzaj i grubość docieplenia?”

Dostępne na rynku puszki sprzedawane są zazwyczaj z konkretnymi rekomendacjami producenta w zakresie maksymalnej i minimalnej grubości materiału izolacyjnego w którym mają być instalowane. W przypadku produktów firmy Kopos, puszka KEZ może być montowana przy grubości ocieplenia 100-250 mm a z kolei płyta montażowa MDZ umożliwia montaż urządzeń przy grubości warstwy ocieplającej 50-200 mm. Przy czym producenci dają zazwyczaj możliwość regulacji i dostosowania długości elementów do grubości ocieplenia w podanym zakresie. Większość puszek do elewacji dzięki ich uniwersalnej konstrukcji nadają się do montażu w różnych rodzajach docieplenia. Przy montażu należy także zwrócić uwagę na grubość tynku - przy instalacji przyrządów na grubszym tynku zaleca się doszczelnienie przyrządów silikonem.

 x