W dużym uproszczeniu kamera termowizyjna to matryca złożona z detektorów, identycznych do tych używanych pojedynczo w pirometrach do bezkontaktowego pomiaru temperatury w jednym punkcie. W odróżnieniu od pirometru kamera dokonuje obrazowania większej powierzchni, przekształcając promieniowanie podczerwone w dwuwymiarowy obraz (w zależności od rozdzielczości, jeden obraz z kamery, odpowiada ponad dwustu pomiarom pirometrem). Ponieważ nawet bardzo niewielkie odchylenie temperatury wytwarza dużą zmianę w ilość emitowanego przez dany materiał promieniowania, kamery pozwalają na dokładne przedstawienie charakterystyki energetycznej danej struktury, często z dokładnością rzędu 0,2°C, dzięki czemu termografia pozwala na precyzyjną diagnostykę cieplną zwłaszcza w energetyce, umożliwiając badanie urządzeń, będących pod napięciem, z dużej odległości podczas ich normalnej pracy i przy pełnym obciążeniu. Na potrzeby kontroli obiektów znajdujących się w trudnodostępnych lub bardzo oddalonych miejscach np. izolatorów napowietrznych linii przesyłowych, każda kamera może zostać uzbrojona w teleobiektyw zwiększający zasięg jej pracy. Ponieważ każdy materiał posiada określony współczynnik emisyjności, do określenia dokładnej temperatury obiektu potrzebna jest jego znajomość, lub posługiwanie się specjalnymi tabelami. Nie jest to jednak konieczne w przypadku samej diagnostyki i wychwytywania anomalii temperaturowych w obrębie badanego obiektu – nawet mało doświadczony operator potrafi łatwo zlokalizować miejsca o podwyższonej temperaturze (fot. 1). Termografia w podczerwieni jest najskuteczniejszym sposobem kontroli instalacji i urządzeń elektrycznych. Pozwala ona zidentyfikować potencjalny problem na wczesnym etapie, zapobiegając poważnym i kosztownym awariom systemu. Poniżej przedstawiamy Państwu krótką charakterystykę trzech przykładowych serii kamer przemysłowych z naszej oferty.
Najbardziej popularna seria MinIR (fot. 2) przeznaczona jest głównie do wsparcia działów utrzymania ruchu i obejmuje dwa modele kamer w układzie pionowym, dysponujących rozdzielczością 80×60 (IR80) lub 80×100 (IR100) pikseli o wadze nie przekraczającej 500 g (z baterią) i wymiarach 172×80×162 mm, wyposażonych w uchylny wyświetlacz LCD 2,5” i 6 palet kolorów. Umożliwiają one pomiar temperatury w zakresie od -20 do 250°C, wyszukiwanie punktów o najniższej i najwyższej temperaturze i posiadają klasę szczelności IP54. Kamery zasilane są akumulatorami litowo- jonowymi dlatego nie jest konieczne ich całkowite rozładowanie przed ponownym ładowaniem, które zapewnia 3 godziny nieprzerwanej pracy. Żywotność baterii przewidziana jest na około 500 cykli ładowania.
Kamery wyposażone są w uniwersalne stacje dokujące służące do ładowania baterii oraz połączenia z monitorem, a także karty SD 2 GB (opcjonalnie do 16 GB) do zapisywania obrazów termowizyjnych. Kolejna seria urządzeń E8 (fot. 3 i 4), to połączenie kamery termowizyjnej i matrycy CCD wyróżnia się ona dużą liczbą funkcji, szerokimi możliwości rozbudowy przez opcjonalne wymienne obiektywy (fot. 5) i imponującym stosunkiem ceny do jakości, co stawia ją również w gronie najbardziej popularnych kamer termowizyjnych na rynku UE. Masa urządzenia wraz z baterią nie przekracza 500 g. Operuje ono w zakresie temperatur -20 do 250°C i dysponuje uchylnym wyświetlaczem LCD 2,5” z rozdzielczością 160×120 i sześcioma paletami kolorystycznymi, funkcją alarmu, śledzenia markerów i wyszukiwania punktów o skrajnych temperaturach. Jego wielofunkcyjna stacja dokująca ze zintegrowanym ładowaniem baterii (litowo- jonowych), wyjściem wideo, możliwością montażu statywu i wejściem USB umożliwia połączenie E8 do komputera w celu nagrywania i analizy danych radiometrycznych w czasie rzeczywistym. Użytkownik za pomocą zestawu słuchawkowego Blue- tooth może dodawać adnotacje głosowe do obrazów termicznych. Nagranie to zostaje zapisane z obrazem i może być odtwarzane przy użyciu słuchawek lub oprogramowania.
Modele TN i GN mogą wykonywać zdjęcia wysokiej jakości w technologii Duo Vision® obrazy te ułatwiają analizę poprzez integrację warstwy termicznej i wizualnej. Użytkownik może usunąć warstwę podczerwieni z obrazu aby zwiększyć jego czytelność. Seria E8 posiada wyjścia wideo NTSC (60 Hz) lub PAL (50 Hz). Obrazy termiczne są wyświetlane w czasie rzeczywistym, co gwarantuje pełne i żywe obrazowanie bez efektu smużenia.
Kamery z serii HotFind (fot. 6) zostały zaprojektowane do użytku w trudnych warunkach pracy w środowisku przemysłowym. Wyposażone w uchylny wyświetlacz LCD 3,5”, technologię Duo Vision®, rozdzielczość 160×120 i matryce IR oraz CCD, wytrzymują wibracje, kurz i wodę, zgodnie z normą szczelności IP54. Obiekty o różnych temperaturach wymagają odpowiedniego dostosowania zakresu kamer termowizyjnych – seria HotFind dysponuje czterema zakresami temperatury, od standardowego -20 do 250°C aż do 1500°C, co oznacza, że może być ona również stosowana przy pomiarze wysokich temperatur. Seria HotFind posiada zintegrowaną funkcję pomiaru markerów (do 9), profil liniowy, pomiar pól obszaru (do 5), izotermę oraz autoanalizę. Seria HotFind umożliwia stosowanie różnych wymiennych obiektywów dla danego pola widzenia. Umożliwiają one wykonywanie zdjęć z dużej odległości, szerokiego kąta lub z bardzo bliska. Poprzez standardowe gniazda montażowe 1/4” kamery tej serii mogą zostać łatwo zamocowane na statywie i używane przy aplikacjach monitorujących. Dzięki wyposażeniu w opcjonalny zasilacz sieciowy użytkownik może korzystać z HotFind-VR i LR w sposób ciągły. Dane radiometryczne mogą być przesyłane za pomocą interfejsu USB 2.0 do komputera w czasie rzeczywistym w celu ich analizy i generowania raportów za pomocą oprogramowania USB ReportIR.
Oprócz kamer przemysłowych w naszej ofercie znajdują się także kamery przeznaczone dla straży pożarnej, policji, ratownictwa oraz pakiety oprogramowania, integrującego dane termograficzne do postaci profesjonalnego raportu inspekcji termicznej, odtwarzanego w programie Microsoft Word lub jako PDF (fot. 7). Jak zwykle, zapraszamy Państwa do kontaktu z Działem Handlowym (e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.) i zapoznania się z naszą ofertą na stronie www.energotytan.pl.
www.energotytan.pl
Adrian Zając