Rozdzielczość od 256x192 do 640x480, ostrość ręczna i automatyczna, zakres temperatur od -40°C do 650°C, IFOV od 1,70 do 0,68 mrad – Sonel rozszerza ofertę o pięć kamer termowizyjnych z serii 500. To idealna propozycja zarówno dla doświadczonych, jak i początkujących termografistów.

Fot. 2. Pomiary przy użyciu kamery Sonel KT z nowej serii 500Fot. 2. Pomiary przy użyciu kamery Sonel KT z nowej serii 500

Wykorzystanie kamer termowizyjnych w przemyśle, elektryce i branży HVAC

Elektrycy, instalatorzy HVAC i OZE, profesjonaliści związani z energetyką zawodową, przemysłem i wieloma innymi branżami wykorzystują już technologie termowizyjne, które pomagają im w codziennej diagnostyce instalacji, maszyn i urządzeń.
W przemyśle termowizja wykorzystywana jest do wykrywania źródeł nadmiernych strat ciepła, co ma kluczowe znaczenie dla efektywności energetycznej procesów produkcyjnych. Pozwala to na identyfikację problemów izolacyjnych w budynkach przemysłowych, a także na monitorowanie temperatury maszyn i urządzeń, co jest istotne dla zapobiegania awariom i przestojom. W elektryce kamery termowizyjne służą natomiast do wykrywania przegrzanych połączeń i komponentów, które mogą sygnalizować ryzyko awarii lub pożaru. W branży HVAC, termografia jest wykorzystywana do kontroli systemów ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji, umożliwiając optymalizację ich pracy i wydajności.

Kamery termowizyjne dostosowane do potrzeb klienta

Wprowadzone do oferty kamery: Sonel KT- 510 / KT-520 / KT-525 / KT-530 / KT-550 stanowią idealny wybór dla średniozaawansowanych i zaawansowanych użytkowników. Wygodna, jednoręczna obsługa, przystępny interfejs i dotykowy ekran 4,3” pozwalają na efektywną i szybką pracę w każdych warunkach. Szeroka gama rozdzielczości (od 256x192 do 640x480) sprawia, że każdy użytkownik może znaleźć kamerę dostosowaną do konkretnych wymagań, zarówno pod kątem parametrów technicznych (np. współczynnika IFOV), jak również budżetu.

Fot. 2. Pomiary przy użyciu kamery Sonel KT z nowej serii 500Fot. 2. Pomiary przy użyciu kamery Sonel KT z nowej serii 500

Nowy system wyostrzania obrazu

Dzięki nowemu systemowi wyostrzania obrazu możliwe jest uzyskanie doskonałej jakości termogramów – użytkownik ma do wyboru kilka trybów autofocusa: wywoływany przyciskiem zlokalizowanym na spuście, wspomagany dalmierzem laserowym oraz dwie nowości – autofocus w trybie ciągłym i ostrzenie obrazu wywoływane na ekranie dotykowym (tak jak w smartfonach). Do każdej z kamer można dokupić dodatkowe obiektywy, które zmieniają właściwości optyczne urządzenia, jeszcze bardziej dostosowując sprzęt do potrzeb klienta. Warto dodać, że obiektyw automatycznie konfiguruje się po połączeniu z kamerą.

Szeroki zakres temperatur

Kamery Sonel KT z serii 500 realizują pomiary w dwóch zakresach temperaturowych: -40°C...150°C oraz 0°C...650°C – użytkownik ma możliwość ręcznego wyboru zakresu, może też skorzystać z trybu automatycznej selekcji zakresu pomiarowego. W przypadku modeli Sonel KT-520 / KT-525 / KT-530 / KT-550 istnieje opcja rozszerzenia mierzonych temperatur o zakres 500°C…2000°C, poprzez wyposażenie urządzenia w filtr wysokotemperaturowy.

Dodatkowe funkcje kamer z nowej serii

Nowe kamery zostały również wyposażone w GPS, wskaźnik i dalmierz laserowy oraz latarkę LED. Urządzenia dają ponadto możliwość generowania raportu w samej kamerze oraz dodawania notatek tekstowych, głosowych i rysunkowych. Ładowanie kamer odbywa się przy pomocy złącza USB-C, zgodnie z najnowszymi obowiązującymi standardami, co pozwala na awaryjne ładowanie kamery w terenie przy pomocy powerbanku. Dodatkowo na wyposażeniu znajduje się adapter USB-C/RJ45 dla użytkowników korzystających z interfejsu Ethernet (LAN) do transferu plików.

Tab. 1. Nowe modele kamer Sonel KT z serii 500 – główne różniceTab. 1. Nowe modele kamer Sonel KT z serii 500 – główne różnice

Kompaktowa obudowa

Dużą zaletą kamer Sonel KT z serii 500 jest ich kompaktowa budowa – waga urządzenia razem z akumulatorem to około 1,15 kg. Dzięki temu możliwa jest swobodna i efektywna praca w dowolnych warunkach – w zakładzie przemysłowym, przy liniach napowietrznych, w budownictwie, sektorach OZE i HVAC – wszędzie tam, gdzie wymaga się szybkiej i sprawnej diagnostyki niezawodnym sprzętem wysokiej klasy.

Marcin Magierowski
Sonel S.A.
x