Nowa seria domofonów i wideodomofonów ABB-Welcome już kilka miesięcy po premierze zdobyła uznanie rynku i znaczące grono zadowolonych użytkowników. Firma ABB postanowiła więc rozbudować system o kolejną, unikatową funkcjonalność, wychodzącą naprzeciw światowej tendencji dążenia do pełnej mobilności. Już na początku przyszłego roku furtkę na posesję będzie można otworzyć za pośrednictwem... smartfona.

Wideodomofon w pełni mobilny

Z miesiąca na miesiąc systemy wideodomofonowe ABB sprzedają się coraz lepiej. Ich głównymi użytkownikami stają się wymagający klienci, którzy chcą otaczać się luksusowymi i funkcjonalnymi produktami. Istotna jest dla nich nie tylko użyteczna wartość przedmiotu, ale także jego estetyka, wygląd, marka i jakość zastosowanych materiałów. Cechą charakterystyczną wymagających klientów jest również ciągłe poszukiwanie nowinek technicznych i dodatkowych funkcji, rozbudowujących możliwości wykorzystywanego systemu.

Z domofonu na tablet

Ponieważ świat definitywnie zmierza w stronę maksymalnej mobilności, również ABB stara się za tą tendencją nadążać. Pierwszym krokiem było przygotowanie rozwiązania pozwalającego zdalnie, za pośrednictwem sieci internetowej, sterować systemem inteligentnego budynku KNX. Dawało to możliwość uruchamiania poszczególnych funkcji, jak również „zajrzenia” do wnętrza za pomocą zainstalowanych w pomieszczeniach kamer. Rozwiązania te spotkały się z takim zainteresowaniem, że spółka postanowiła rozszerzyć możliwości innych elementów wyposażenia nowoczesnego domu o taką funkcjonalność.

System ABB-Welcome został więc podłączony do wspólnej magistrali KNX, dzięki czemu nie tylko oświetlenie, ogrzewanie czy rolety, ale także wideodomofon może być obsługiwany z jednego dużego, centralnego panelu sterowania. Wkrótce pojawi się jednak następna nowość. Kolejny krok w stronę zdalnego zarządzania – na polskim rynku dostępna będzie bramka IP, dzięki której obraz i dźwięk z systemu wideofonowego powędruje – poprzez sieć internetową – w dowolne miejsce na ziemi, wprost do smartfona lub tabletu właściciela domu.

Bezpłatna aplikacja

Instalacja nowego modułu jest niezwykle prosta. Mała kostka musi trafić do rozdzielni elektrycznej, a następnie trzeba ją skonfigurować z dostępnym łączem internetowym. Po stronie instalacji to już wszystko. Tymczasem użytkownik potrzebuje urządzenia typu smartfon lub tablet z systemem operacyjnym iOS firmy Apple lub Android, wykorzystywanym między innymi przez Samsunga. W sklepach z oprogramowaniem dostępna będzie bezpłatna aplikacja pozwalająca na obsługę połączenia. Jest przygotowana w taki sposób, żeby nie angażować użytkownika w jakąkolwiek konfigurację.

Wideodomofon w pełni mobilny

Jedna bramka, wykorzystująca protokół dynamicznego DNS, może obsłużyć do czterech różnych urządzeń mobilnych w tym samym czasie. Sygnał z wideodomofonu trafi bezpośrednio na smartfon lub tablet i w ten sposób może być przez właściciela domu odebrany. Na ekranie urządzenia, podłączonego do internetu w dowolnym miejscu, pojawi się dźwięk i obraz z kamery zainstalowanej przed furtką posesji.

Aplikacja pozwala nie tylko nawiązać kontakt z osobą dzwoniącą do drzwi domu, ale także – w razie potrzeby – obsłużyć wszystkie funkcje domofonu, na przykład otworzyć furtkę i wpuścić gościa na teren posesji.

Pierwszy i jedyny

Choć jeszcze na rynku niedostępne, nowe rozwiązanie już wzbudza zainteresowanie użytkowników. Jest to bowiem pierwszy, i jak dotychczas jedyny, system tego typu dostępny na rynku. Spółka ma nadzieję na jeszcze większe zainteresowanie wideodomofonami, szczególnie że ich funkcjonalność wkrótce znacząco wzrośnie.

Bramka IP dostępna dla wideodomofonów ABB-Welcome dostępna będzie na polskim rynku od stycznia 2013 roku.

Więcej informacji:
Jarosław Grabowski
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
tel. kom.: 603 131 947

oprac.: Sławomir Dolecki
fotografie: Busch-Jaeger Elektro GmbHx