Pojemnościowe czujniki zbliżeniowe to świetny zamiennik czujników indukcyjnych. Sprawdzą się zawsze wtedy, kiedy nie będzie można ich zastosować bez obawy o jakiekolwiek uszkodzenia czy awarie. Cechują się nie tylko precyzją, ale również niezawodnością.

Pojemnościowe czujniki zbliżeniowe – budowa, działanie i zastosowanie

Spośród innych modeli czujniki pojemnościowe odróżniają się funkcjonalnością, która pozwala na wykrywanie elementów metalicznych i niemetalicznych z dowolnych materiałów. Są więc w stanie znaleźć papier na stosie, ciecz w niemetalowej rurce, czy też sprawdzić napełnienie butelek dowolnym płynem. Posiadają jednak mniejszy zasięg, stąd są bardziej narażone na zabrudzenia, a także przeszkody, które mogą znaleźć się pomiędzy nimi a wykrywalnymi elementami.

Poznaj budowę i zastosowanie czujników zbliżeniowych pojemnościowych

Także budowa czujnika pojemnościowego jest podobna do czujnika indukcyjnego. Jednak w odróżnieniu od niego, zamiast cewki posiada on kondensator w postaci okładki. Występuje także druga okładka, lecz jest to obiekt zbliżany do czoła czujnika. Jeśli chodzi o parametry kondensatora, to w czasie zbliżania do obiektu, zmieniają się, a cały ten proces jest notowany przez obwód czujnika. Jak wyglądają takie czujniki można sprawdzić w sklepie Akcesoria CNC - https://www.akcesoria.cnc.info.pl/160-automatyka/czujniki/czujniki-zblizeniowe-pojemnosciowe

Pojemnościowe czujniki zbliżeniowe – budowa, działanie i zastosowanie

Można zauważyć, że również wygląd, sposób wykonania, a także przystosowanie do środowiska, w którym pracuje czujnik pojemnościowy jest podobne do indukcyjnego. Jeśli szukasz odpowiedniego czujnika, możesz wybierać pomiędzy tymi, które są zasilane napięciem stałym oraz przemiennym. Dobrze jest również zwrócić uwagę na maksymalną częstotliwość przełączania sensora. Najpopularniejsza wartość wynosi kilkadziesiąt herców, jednak wtedy nie można użyć go w szybkich aplikacjach.

Najczęściej czujniki zbliżeniowe pojemnościowe stosowane są do wykrywania materiałów przewodzących lub nieprzewodzących prąd elektryczny w stanie stałym, ciekłym albo sproszkowanym (szkło, metal, plastik, olej, woda, karton, papier). Oprócz tego używane są do bezdotykowej detekcji zawartości opakowań, wykrywania oraz zliczania przedmiotów z bezbarwnych tworzyw oraz sprawdzania obecności płynu w butelkach.

Jak działają pojemnościowe czujniki zbliżeniowe?

Działanie czujnika pojemnościowego zbliżeniowego zostało oparte na pomiarze pojemności kondensatora zależnej od odległości pomiędzy jego okładzinami, którymi jest czujnik oraz wykryty obiekt. Warto pamiętać, że jeśli w polu czułości silnika szukany przedmiot zlokalizowany jest w odległości, która jest mniejsza niż zadana wartość progowa, wtedy oscylator czujnika, posiadający dwie płaskie elektrody wzbudza się przy danej pojemności i zaczyna tworzyć drgania.

Istotną informacją jest również fakt, że im mniejsza jest stała dielektryczna materiału, który chcemy wykryć, tym mniejszą odległość od czujnika należy ustalić. Każdy materiał posiada swoją stałą. W przypadku powietrza wynosi ona 1, z kolei papier ma tę wartość na poziomie 2,3, szkło 5-15, metal 50-80, a woda 80.

Czy czujniki zbliżeniowe pojemnościowe posiadają wady?

Minusem, który najczęściej wskazuje się przy czujnikach pojemnościowych jest niska odporność na właściwości dielektryka pomiędzy okładzinami, czyli zanieczyszczenia i wilgotność powietrza. Mimo tego nie powstały żadne wytyczne dotyczące używania czujników pojemnościowych i optycznych. Niestety, zarówno jedne, jak i drugie są podatne na zanieczyszczenia, jednak w różny sposób na nie reagują, stąd każdy przypadek trzeba traktować indywidualnie. Najniższy poziom błędów zapewnią profesjonalne czujniki zbliżeniowe czołowych firm.

Pojemnościowe czujniki zbliżeniowe – budowa, działanie i zastosowanie

Czujniki zbliżeniowe-indukcyjne, zbliżeniowe-pojemnościowe, temperatury, haliotronowe, fotolektryczne, ciśnienia, wychylenia i wiele więcej znajdziesz w sklepie Akcesoria CNC pod adresem: https://www.akcesoria.cnc.info.pl/92-automatyka/czujniki