Montując linie napowietrzne różnych rodzajów, niezależnie czy są to sieci elektroenergetyczne, czy kable telekomunikacyjne, niezbędne jest zastosowanie specjalistycznego osprzętu. Jakość akcesoriów montażowych jest bardzo ważna, gdyż warunkuje wytrzymałość całej linii.

Jakie są niezbędne akcesoria do montażu linii napowietrznych?

Do podstawowych akcesoriów należą:

  • taśmy montażowe,
  • złączki,
  • zaciski,
  • uchwyty,
  • izolatory.

Zastosowanie odpowiednich akcesoriów, a także prawidłowe ich zamontowanie sprawi, że linia będzie działa bezawaryjnie przed długi czas. Jako że linie napowietrzne narażone są na niekorzystne warunki atmosferyczne, takie jak zmieniające się pogoda i silny wiatr, należy liczyć się z tym, że ustępstwa w kontekście jakości zastosowanych akcesoriów mogą spowodować nawet zerwanie się linii energetycznych lub telekomunikacyjnych. Poza przerwą w dostawie energii lub nie działającym Internetem może to mieć o wiele poważniejsze konsekwencje, takie jak na przykład spowodowanie pożaru lub bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia lub życia kogoś, kto bezpośrednio dotknie się do przerwanego przewodu lub metalowego elementu, do którego taki przerwany przewód dotyka.

Jakie są rodzaje akcesoriów montażowych?

Kable elektroenergetyczne i telekomunikacyjne łączą poszczególne elementy całego obwody. Łączą one przede wszystkim skrzynki transformatorowe i skrzynki telefoniczne z docelowymi odbiornikami, ale aby rozprowadzić kable na dużą odległość, wykorzystuje się liczne elementy infrastruktury, takie jak słupy, oraz elementy infrastruktury technicznej, takie jak poszczególne skrzynki transformatorowe. Konstruując taką instalację, trzeba wykorzystać szerokie spektrum akcesoriów. Podstawą są złączki do kabli i zaciski, które umożliwiają stworzenie całego obwody z poszczególnych elementów. Wybierając te detale do zrobienia przyłączenia, warto zwrócić uwagę na to, aby były odpowiednio dobrane i pochodziły od sprawdzonego producenta, gdyż są to drobne szczegóły, które są jednak newralgicznymi elementami całej linii, a jakakolwiek naprawa zerwanej linii z powodu zniszczonej złączki wymaga interwencji wykwalifikowanej ekipy. Na rynku dostępne są zaciski w różnych wersjach, takich jak pętlicowe czy kabłąkowo śrubowe. Dedykowane są one do poszczególnych rodzajów kabli i rodzaju konstruowanej instalacji.

Uchwyty do linii napowietrznych

Niezwykle istotnym elementem są także uchwyty do linii napowietrznych. Wykorzystuje się je do osadzania w słupach albo innych elementach konstrukcyjnych infrastruktury. Występują w różnych wersjach, takich jak na przykład przelotowe, narożne lub końcowe. Konfigurując cały zestaw instalacji napowietrznej, nie można zapomnieć o wzięciu pod uwagę konieczności dopasowania wszystkich rodzajów uchwytów, do określonej infrastruktury, na której zostanie osadzona. Warto zaopatrywać się w takie akcesoria u sprawdzonych producentów, aby uniknąć konieczności wymiany tych elementów na nowe po upływie kilku lat.x