Inteligentny dom, inteligentne biuro, inteligentne systemy sterujące produkcją. Rozwój technologii wymusza podążanie za najnowszymi trendami i wybieganie w przyszłość. A maluje się ona wysokim poziomem zautomatyzowania wszelkich procesów, systemów i usług. Oświetlenie to jeden z tych obszarów, który musi współpracować z najnowszymi systemami sterowania.

Ineligentna i designerska lampa CAPELLA LED - LIGHT&MORE od Lena Lighting

Mając na uwadze wymagania, które są i będą stawiane rozwiązaniom oświetleniowym, konstruktorzy z Działu Rozwoju Lena Lighting stworzyli lampę, która zdolna jest pełnić najbardziej wyszukane funkcje. Sterowanie głosowe, dostosowanie barwy do cyklu dobowego człowieka, projektowanie scen świetlnych, funkcja kamery, bezprzewodowa komunikacja z innymi lampami, pomiar wilgotności, temperatury i ciśnienia w pomieszczeniach i wiele innych możliwości to wszystko co oferuje rewolucyjna rodzina produktów CAPELLA LED.

CAPELLA LED zostaje wprowadzona na rynek przez Lenę Lighting S.A. już na samym początku jej istnienia w wielu odsłonach funkcjonalnych i designerskich.
Mnogość wariantów i funkcjonalności tej lampy implikuje różnorodność jej zastosowań - od ciągów komunikacyjnych, lobby, przestrzeni publicznych po restauracje, recepcje, hotele, siłownie, biura, punkty sprzedaży, mieszkania, aż po rezydencje.
Podstawowa wersja CAPELLA LED spełnia wymagania klasy efektywności energetycznej A+. Jej energooszczędność wzmocni wersja z czujnikiem ruchu RCR, którego obecność powoduje efektywniejsze wykorzystanie światła oraz pasywny czujnik podczerwieni PIR pozwalający precyzyjnie sterować oświetleniem. Obydwie te funkcje istotnie wpływają na oszczędność energii i wzrost żywotności paneli Led.

Bardziej rozbudowane wersje lampy CAPELLA LED potrafią sterować oświetleniem wykorzystując funkcje RCR Master Slave, Dali i Corridor. Dzięki temu uzyskujemy efekt wykorzystania światła tylko w miejscu i czasie, w którym ono jest potrzebne. Funkcja Corridor np. daje możliwość precyzyjnego „zaprogramowania” grupy lamp. Standardowo lampy świecą delikatnym światłem (np. 10% strumienia), co daje użytkownikowi poczucie bezpieczeństwa i oświetla powierzchnię minimalnym strumieniem, umożliwiającym lokalizację ciągów komunikacyjnych i elementów otoczenia. Po wykryciu ruchu, oprawy włączają się sukcesywnie zgodnie z kierunkiem poruszania się zlokalizowanego obiektu (do 100% strumienia). Po 30s od ustania ruchu następuje płynne zmniejszenie strumienia o 90% - a więc do momentu wykrycia kolejnego ruchu, oprawa będzie świecić tylko w 10% swoich nominalnych możliwości. Zarówno czas, jak i stopień ściemnienia mogą być regulowane wg potrzeb. Takie rozwiązanie pozwala na oszczędność do 80% energii.

Bardziej zaawansowane rozwiązanie to CAPELLA LED z funkcją Tunable White, pozwalającą na optymalizację barwy światła pod kątem jej dopasowania do naturalnego cyklu dobowego człowieka i odzwierciedlania światła naturalnego. Tunable White umożliwia również dostosowanie do aktualnych potrzeb i wykonywanych czynności, niezależnie od pory dnia. CAPELLA LED z funkcją Tunable White znajdzie zastosowanie wszędzie tam gdzie przebywa człowiek, np.: podniesie efektywność pracy w biurze, stworzy odpowiedni klimat do rozmów i spotkań w salach konferencyjnych, utrzyma wysoki poziom wydajności przez całą dobę w halach produkcyjnych, podniesie wydolność organizmu oraz efektywność ćwiczeń w salach rehabilitacyjnych i siłowniach, zapewni odpowiedni poziom dyskrecji i spokoju w placówkach służby zdrowia. Funkcja ta pozwoli również na odpowiednie wyeksponowanie produktów i ich barwy w sklepach oraz wzmocni poziom artystycznych doznań w muzeach.

CAPELLA LED wyposażona może być również w czujnik zmierzchu czy też funkcję umożliwiającą utrzymanie stałego natężenia światła. Gdy na zewnątrz ściemnia się, lampa poprzez zwiększenie intensywności oświetlenia utrzymuje cały czas ten sam zaprogramowany poziom natężenia światła. Ekologia, energooszczędność, komfort pracy i przebywania w pomieszczeniu to zysk, który staje się udziałem użytkownika takiego pomieszczenia.

Bezpieczeństwo to kolejny aspekt, na który zwracali uwagę inżynierowie Leny Lighting kreując nowy produkt. Capellę Led można wyposażyć w bezprzewodową kamerę. Będzie ona nagrywać np. miejsca o zwiększonym ryzyku jak klatki schodowe czy wejścia do budynków lub też pełnić funkcje zabezpieczające mienie przed kradzieżą. Za pomocą Wi-Fi przekazuje dane do archiwizacji lub bezpośredniej kontroli pracownika ochrony.
Moduł awaryjny, w który może być wyposażona lampa CAPELLA LED zapewnia światło w przypadku zaniku napięcia i spełnianie norm bezpieczeństwa. Zabezpieczenie ”Anty-wandal” czyli konstrukcja uniemożliwiająca demontaż lampy bez odpowiednich narzędzi, przeciwdziała natomiast aktom wandalizmu i kradzieży, a przez to stwarzaniu sytuacji, które mogłyby zagrozić bezpieczeństwu użytkowników. CAPELLA LED charakteryzuje się ponadto wysoką szczelnością IP65, dzięki czemu może być stosowana w warunkach podwyższonej wilgotności i zakurzenia.

Oprawa CAPELLA LED ma nieomalże nieograniczone możliwości jeśli chodzi o najnowsze rozwiązania stosowane nie tylko w oświetleniu. Dzięki kompatybilności ze sterownikami/kontrolerami takich firm jak Hytronic czy Casambi lampy można łączyć w grupy, tworzyć sceny świetne, sceny łączyć w animacje, programować natężenie, barwę światła, sterować głosem, optymalizować zużycie energii i dopasowanie oświetlenia na podstawie wcześniejszych obserwacji i pomiaru parametrów. CAPELLA LED może mieć zamontowany głośnik Bluetooth, czy pełnić funkcję wzmacniacza Wi-Fi. Zintegrowanie z innymi systemami np. inteligentnego domu czy biura, wyposażonymi w odpowiednie sterowniki pozwala na pomiar temperatury, ciśnienia, wilgotności powietrza i od zmierzonych wielkości uzależnić dalsze działanie. Sterowanie i programowanie może być prowadzone ręcznie lub zdalnie za pomocą aplikacji lub internetu.

Projektanci lampy CAPELLA LED przewidzieli zastosowanie rozwiązań, które są jeszcze niedostępne na rynku i są w sferze projektowania. Konstrukcja pozwala na zintegrowanie ze sterownikami różnych dostawców i dostosowanie do przyszłych rozwiązań technologicznych.
Rodzina CAPELLA LED obejmuje plafony o nietypowym kształcie do wyboru z lub bez: box’a, pierścienia i możliwością ozdobnego świecenia tylko po obwodzie. Rodzinę uzupełnia wersja zwieszana tej lampy i kinkiet. Dostępne wersje: CAPELLA LED, CAPELLA LED PLUS, CAPELLA LED PLUS IoT.
Poprzez możliwości sterowania, wyposażenia opraw w urządzenia będące elementami innych systemów oraz bardzo szeroką gamę wzornictwa oprawa ta stanowi nieograniczone narzędzie dla projektantów i architektów. Capella Led to idealny wybór nawet dla najbardziej wymagających i reprezentacyjnych inwestycji.x