Barwa światła to drugi obok jego natężenia czynnik, jaki powinniśmy wziąć pod uwagę, wybierając oświetlenie do domu. Podczas gdy natężenie ma wpływ na ostrość widzenia, barwa światła decyduje o nastroju i atmosferze w pomieszczeniu. Nieodpowiednio dobrana może negatywnie odbijać się na naszej produktywności i samopoczuciu, dlatego warto zawczasu zastanowić się nad głównym przeznaczeniem poszczególnych pomieszczeń, by móc zaplanować oświetlenie o odpowiedniej barwie. Jaka barwa światła będzie zatem dobra do kuchni, a jaka do sypialni?

Fot. 1 Do pracy biurowej najlepsze jest neutralne światło o barwie zbliżonej do naturalnego światła słonecznego w środku dnia, tj. 4000 K. FOT: Adobe stock Fot. 1 Do pracy biurowej najlepsze jest neutralne światło o barwie zbliżonej do naturalnego światła słonecznego w środku dnia, tj. 4000 K. FOT: Adobe stock

Barwa światła zależy od jego temperatury barwowej. Wyraża się ją w Kelwinach (K) – im wyższy jest ten wskaźnik, tym światło chłodniejsze. I tak:

  • światło ciepłe to światło o temperaturze barwnej poniżej 3500 K,
  • światło neutralne osiąga wartość powyżej 4000 K, ale nie więcej niż 4500 K,
  • światło chłodne ma powyżej 5500 K.

Gdybyśmy chcieli przypisać do tej skali konkretne przykłady, to najcieplejszym światłem świeci świeca (2000 K), nieco silniej tradycyjna żarówka wolframowa (2700 K), wschodzące słońce emituje światło o temperaturze 3500 K, świetlówka świeci światłem neutralnym o temperaturze 4500 K, światło dzienne osiąga temperaturę barwową o wartości 6500 K. Najchłodniejsze, spotykane w przyrodzie światło, to błyskawica, która emituje światło o barwie 30000 K.

Każdy z wymienionych rodzajów oświetlenia w inny sposób oddziałuje na nasz organizm:

  • Światło zimne silnie pobudza i sprzyja koncentracji. Stosuje się je w warsztatach, gabinetach dentystycznych, halach produkcyjnych i innych miejscach, w których wykonuje się prace wymagające dużej precyzji. Dobrze sprawdza się także jako oświetlenie punktowe w pomieszczeniach biurowych.
  • Światło neutralne również ma właściwości pobudzające. Jednocześnie nie przekłamuje kolorów, dzięki czemu dobrze sprawdza się jako oświetlenie ogólne. Stosowane jest często w budynkach użyteczności publicznej i biurach.
  • Światło ciepłe nadaje wnętrzu przytulności, dobrze się przy nim wypoczywa. Pobudza wydzielanie melatoniny, czyli hormonu snu.

Projektując oświetlenie w domu, warto mieć na uwadze wszystkie te zależności. W innym wypadku może się okazać, że świecąca zbyt chłodnym światłem lampa w sypialni utrudnia nam zasypianie, a ciepłe światło w łazience, choć idealne podczas relaksu w wannie, nie pozwala na wykonanie precyzyjnego makijażu.

Fot. 2 Inteligentne żarówki emitujące aż 16 milionach różnych barw sprawdzą się w salonie czy pokoju dziecięcym, gdzie można wykorzystywać je do uatrakcyjnienia różnego rodzaju rozrywek, chociażby wieczornego seansu filmowego. FOT: Adobe stock Fot. 2 Inteligentne żarówki emitujące aż 16 milionach różnych barw sprawdzą się w salonie czy pokoju dziecięcym, gdzie można wykorzystywać je do uatrakcyjnienia różnego rodzaju rozrywek, chociażby wieczornego seansu filmowego. FOT: Adobe stock

Jaka barwa światła będzie dobra do kuchni, a jaka do łazienki?

Wnętrza domowe, w przeciwieństwie do biur i budynków publicznych, oświetla się zwykle ciepłym, dającym wrażenie przytulności światłem. Są jednak miejsca, gdzie lepiej sprawdza się światło zimne i neutralne. Należy do nich wspomniana wcześniej łazienka. To pomieszczenie najlepiej oświetlić dwoma rodzajami światła: ciepłym ogólnym i neutralnym punktowym przy lustrze – taki rodzaj oświetlenia najlepiej oddaje bowiem prawdziwy kolor naszej skóry, ułatwiając tym samym czynności, takie jak golenie czy makijaż.

Chłodniejszego oświetlenia wymagają miejsca, gdzie pracujemy:

  • biurko do pracy lub w pokoju dziecka,
  • fotel, przy którym czytamy książki,
  • stół w warsztacie,
  • kącik do szycia.

Pamiętajmy jednak, że taki rodzaj światła pobudza organizm do działania, dlatego do wieczornej, relaksującej lektury w łóżku rekomenduje się raczej żarówki o barwie ciepłej. Jeśli chcemy jednak skoncentrować się na nauce, zimne światło jest jak najbardziej wskazane.
A jak zaplanować oświetlenie w kuchni? Tam również przydatne jest zimne światło punktowe, umożliwiające nam bezpieczne przygotowywanie posiłków. Nad stołem, przy którym spożywamy posiłki, warto jednak zamontować lampę emitującą przytulne, ciepłe światło – w takim otoczeniu będziemy mogli w spokoju delektować się wspólną kolacją. Ciekawym rozwiązaniem do kuchni są także żarówki z możliwością przyciemnienia i żarówki, które świecą światłem o trzech różnych barwach i o rożnej jego ilości. Sprawdzą się one także w salonie, sypialni i pokoju dziecięcym, ogólnie wszędzie tam, gdzie potrzebne jest światło o różnej temperaturze barwowej.

Światło o dowolnej barwie na zawołanie

Coraz większym zainteresowaniem cieszą się żarówki inteligentne. Od standardowych żarówek różni je technologia umożliwiająca łączenie się z internetem. Dzięki temu można sterować nimi zdalnie wykorzystując między innymi aplikacje mobilne lub asystentów głosowych, takich jak Google Home czy Amazon Alexa.
Z pomocą wszystkich tych technologii można włączać i wyłączać światło i zmieniać jego natężenia i temperaturę barwową. Jedna żarówka może więc świecić wszystkimi odcieniami światła białego. Do dyspozycji użytkownika są też różne sceny oświetleniowe, zaprojektowane z myślą o czynnościach takich jak praca, czytanie czy relaks. Uruchamiając którąś z nich, możemy być pewni, że barwa światła jest idealnie dostosowana do tego, co aktualnie robimy.
Dostępne są też zestawy w skład których wchodzą żarówki emitujące nie tylko białe, ale i kolorowe światło. Mowa tu aż o 16 milionach różnych barw! Tego rodzaju oprawy doskonale sprawdzają się w salonie czy pokoju dziecięcym, gdzie można wykorzystywać je do uatrakcyjnienia różnego rodzaju rozrywek, chociażby wieczornego seansu filmowego. Wystarczy skonfigurować oprawy z telewizorem czy komputerem, aby kolor emitowanego przez nie światła odpowiadał barwom widocznym na ekranie.

Fot. 3 Łazienkę warto oświetlić dwoma rodzajami światła: ciepłym ogólnym i neutralnym punktowym przy lustrze – taki rodzaj oświetlenia najlepiej oddaje prawdziwy kolor skóry. FOT: Adobe stock Fot. 3 Łazienkę warto oświetlić dwoma rodzajami światła: ciepłym ogólnym i neutralnym punktowym przy lustrze – taki rodzaj oświetlenia najlepiej oddaje prawdziwy kolor skóry. FOT: Adobe stock

Barwa światła w miejscu pracy

Do pracy przy komputerze najlepsze jest neutralne światło o barwie zbliżonej do naturalnego światła słonecznego w środku dnia, tj. 4000 K. Takie oświetlenie nie nadwyręża zanadto wzroku i umożliwia efektywną pracę. W momentach zmęczenia i rozprężenia pomocne może być światło zimne, które niekiedy stawia na nogi skuteczniej niż kofeina. Warto jednak pamiętać o tym, że potrzeby poszczególnych pracowników mogą być różne, dobrze byłoby zatem, aby mieli oni możliwość indywidualnego sterowania oświetleniem.
Także sale lekcyjne powinny być oświetlone chłodnym światłem. W takich warunkach uczniom jest łatwiej się skupić na wykonywanych zadaniach. Nie wszystkie wykonywane w szkole czynności wymagają jednak tak silnie pobudzającego oświetlenia – w pomieszczeniach takich jak świetlica czy sala zabaw, lepiej sprawdzi się kojące, ciepłe światło.
Z powyższych informacji wyciągamy wniosek, że nowoczesne produkty oświetleniowe to rozwiązania pozwalające dostosować rodzaj oświetlenia do indywidualnych potrzeb każdego użytkownika.

Źródło: Signify Poland, lighting.philips.plx