Barwa światła zależy od jego temperatury barwowej. Wyraża się ją w Kelwinach (K) – im wyższy jest ten wskaźnik, tym światło chłodniejsze. I tak:
Gdybyśmy chcieli przypisać do tej skali konkretne przykłady, to najcieplejszym światłem świeci świeca (2000 K), nieco silniej tradycyjna żarówka wolframowa (2700 K), wschodzące słońce emituje światło o temperaturze 3500 K, świetlówka świeci światłem neutralnym o temperaturze 4500 K, światło dzienne osiąga temperaturę barwową o wartości 6500 K. Najchłodniejsze, spotykane w przyrodzie światło, to błyskawica, która emituje światło o barwie 30000 K.
Każdy z wymienionych rodzajów oświetlenia w inny sposób oddziałuje na nasz organizm:
Projektując oświetlenie w domu, warto mieć na uwadze wszystkie te zależności. W innym wypadku może się okazać, że świecąca zbyt chłodnym światłem lampa w sypialni utrudnia nam zasypianie, a ciepłe światło w łazience, choć idealne podczas relaksu w wannie, nie pozwala na wykonanie precyzyjnego makijażu.
Wnętrza domowe, w przeciwieństwie do biur i budynków publicznych, oświetla się zwykle ciepłym, dającym wrażenie przytulności światłem. Są jednak miejsca, gdzie lepiej sprawdza się światło zimne i neutralne. Należy do nich wspomniana wcześniej łazienka. To pomieszczenie najlepiej oświetlić dwoma rodzajami światła: ciepłym ogólnym i neutralnym punktowym przy lustrze – taki rodzaj oświetlenia najlepiej oddaje bowiem prawdziwy kolor naszej skóry, ułatwiając tym samym czynności, takie jak golenie czy makijaż.
Chłodniejszego oświetlenia wymagają miejsca, gdzie pracujemy:
Pamiętajmy jednak, że taki rodzaj światła pobudza organizm do działania, dlatego do wieczornej, relaksującej lektury w łóżku rekomenduje się raczej żarówki o barwie ciepłej. Jeśli chcemy jednak skoncentrować się na nauce, zimne światło jest jak najbardziej wskazane.
A jak zaplanować oświetlenie w kuchni? Tam również przydatne jest zimne światło punktowe, umożliwiające nam bezpieczne przygotowywanie posiłków. Nad stołem, przy którym spożywamy posiłki, warto jednak zamontować lampę emitującą przytulne, ciepłe światło – w takim otoczeniu będziemy mogli w spokoju delektować się wspólną kolacją. Ciekawym rozwiązaniem do kuchni są także żarówki z możliwością przyciemnienia i żarówki, które świecą światłem o trzech różnych barwach i o rożnej jego ilości. Sprawdzą się one także w salonie, sypialni i pokoju dziecięcym, ogólnie wszędzie tam, gdzie potrzebne jest światło o różnej temperaturze barwowej.
Coraz większym zainteresowaniem cieszą się żarówki inteligentne. Od standardowych żarówek różni je technologia umożliwiająca łączenie się z internetem. Dzięki temu można sterować nimi zdalnie wykorzystując między innymi aplikacje mobilne lub asystentów głosowych, takich jak Google Home czy Amazon Alexa.
Z pomocą wszystkich tych technologii można włączać i wyłączać światło i zmieniać jego natężenia i temperaturę barwową. Jedna żarówka może więc świecić wszystkimi odcieniami światła białego. Do dyspozycji użytkownika są też różne sceny oświetleniowe, zaprojektowane z myślą o czynnościach takich jak praca, czytanie czy relaks. Uruchamiając którąś z nich, możemy być pewni, że barwa światła jest idealnie dostosowana do tego, co aktualnie robimy.
Dostępne są też zestawy w skład których wchodzą żarówki emitujące nie tylko białe, ale i kolorowe światło. Mowa tu aż o 16 milionach różnych barw! Tego rodzaju oprawy doskonale sprawdzają się w salonie czy pokoju dziecięcym, gdzie można wykorzystywać je do uatrakcyjnienia różnego rodzaju rozrywek, chociażby wieczornego seansu filmowego. Wystarczy skonfigurować oprawy z telewizorem czy komputerem, aby kolor emitowanego przez nie światła odpowiadał barwom widocznym na ekranie.
Do pracy przy komputerze najlepsze jest neutralne światło o barwie zbliżonej do naturalnego światła słonecznego w środku dnia, tj. 4000 K. Takie oświetlenie nie nadwyręża zanadto wzroku i umożliwia efektywną pracę. W momentach zmęczenia i rozprężenia pomocne może być światło zimne, które niekiedy stawia na nogi skuteczniej niż kofeina. Warto jednak pamiętać o tym, że potrzeby poszczególnych pracowników mogą być różne, dobrze byłoby zatem, aby mieli oni możliwość indywidualnego sterowania oświetleniem.
Także sale lekcyjne powinny być oświetlone chłodnym światłem. W takich warunkach uczniom jest łatwiej się skupić na wykonywanych zadaniach. Nie wszystkie wykonywane w szkole czynności wymagają jednak tak silnie pobudzającego oświetlenia – w pomieszczeniach takich jak świetlica czy sala zabaw, lepiej sprawdzi się kojące, ciepłe światło.
Z powyższych informacji wyciągamy wniosek, że nowoczesne produkty oświetleniowe to rozwiązania pozwalające dostosować rodzaj oświetlenia do indywidualnych potrzeb każdego użytkownika.
Źródło: Signify Poland, lighting.philips.pl