Rozwiązania typu smart pojawiają się w coraz to nowszych sferach naszego życia, poprawiając jego komfort, a także wpływając pozytywnie na parametry związane z energooszczędnością. Ich niewątpliwą przewagą nad urządzeniami działającymi w standardowych systemach, jest zdolność zautomatyzowanego dostosowania czasu i zakresu pracy do zmiennych warunków otoczenia. Tego typu walory posiadają również tzw. inteligentne żarówki. Można nimi sterować z poziomu smartfona, wykorzystując aplikacje Google Home lub amazon alexa bądź – w przypadku tańszych wersji – za pomocą dedykowanego im pilota.

Fot. 1 Inteligentne oświetlenie daje niemal nieograniczone możliwości kreowania atmosfery wnętrza i wpływania na samopoczucie użytkowników poprzez zmianę barwy i natężenia światła. FOT: PHILIPSC Fot. 1 Inteligentne oświetlenie daje niemal nieograniczone możliwości kreowania atmosfery wnętrza i wpływania na samopoczucie użytkowników poprzez zmianę barwy i natężenia światła. FOT: PHILIPS

Żarówki w wersji smart emisję światła opierają na wysokowydajnych diodach elektroluminescencyjnych. W bardziej zaawansowanych modelach diody mogą zmieniać barwę wytwarzanego światła i strumień świetlny. Ustawienia użytkownik wprowadza za pośrednictwem smarfona z odpowiednią aplikacją lub specjalnego pilota. Może zaprogramować czas włączania i wyłączania bądź kontrolować te funkcje zdalnie, niezależnie od tego, gdzie się znajduje. Może też tworzyć specjalne programy zróżnicowane dla poszczególnych pomieszczeń w domu.
W przypadku żarówek sterowanych za pomocą urządzenia mobilnego, zarządzanie nimi może być zintegrowane z systemem smart home i właściwą mu aplikacją. Dodatkową i z pewnością przydatną funkcją jest dostęp do statystyk zużycia energii. Warto przy tym podkreślić, że choć cena inteligentnych źródeł światła nie jest niska (od kilkudziesięciu do kilkuset złotych za sztukę), bez wątpienia ich użycie jest energooszczędne i tym samym wpływa na obniżenie kosztów eksploatacji oświetlenia. Oferowane na rynku żarówki smart posiadają identyczne trzonki, jak ich tradycyjne odpowiedniki (żarowe, kompaktowe, halogenowe), zatem można bez problemu umieścić je praktycznie w każdej oprawie oświetleniowej.

Fot. 2 System Philips Hue, kompatybilny z wieloma innymi markami, umożliwi wprowadzenie do domu rozwiązań smart na dużo szerszą skalę. FOT: PHILIPS Fot. 2 System Philips Hue, kompatybilny z wieloma innymi markami, umożliwi wprowadzenie do domu rozwiązań smart na dużo szerszą skalę. FOT: PHILIPS

Zdaniem EKSPERTA
Cezary Jeznach ekspert Philips Hue i WiZ,br> „Czy system sterowania oświetleniem domowym można oprzeć wyłącznie na „inteligentnych żarówkach”, czy konieczne jest jego uzupełnienie o jakieś dodatkowe elementy instalacji? Czy taki system ma ograniczenia dotyczące ilości lamp lub powierzchni domu?”

Chociaż w pierwszej chwili wachlarz dostępnych rozwiązań może onieśmielać, rozpoczęcie przygody z inteligentnym oświetleniem jest bardzo proste i intuicyjne. Idealnym rozwiązaniem na start jest system inteligentnego oświetlenia marki WiZ. Do skorzystania z jego możliwości wystarczy smartfon i jedna żarówka WiZ. Można rozszerzyć go o dostępne w ofercie taśmy LED i inne lampy czy akcesoria, ale nie są one niezbędne. By zacząć korzystanie z inteligentnych żarówek wystarczy wkręcić je do posiadanych lamp, sparować z aplikacją i włączyć światło. Przy pozostałych produktach również nie jest to skomplikowane – podłączamy je do prądu jak każde inne urządzenia. Następnie postępujemy zgodnie z wyświetlanymi na ekranie instrukcjami parując je z urządzeniem. Tyle wystarczy, by cieszyć się smart możliwościami oświetlenia WiZ. Wśród nich znajdziemy m.in. ustalanie nastrojowych scen, dostosowywanie oświetlenia do rytmu dnia czy sprawdzania zużycia energii w domu. Co więcej inteligentne oświetlenie marki WiZ jest przystępne cenowo, więc bez wyrzutów zmiana może zacząć się już od jednej żarówki.
Jednak, jeśli chcemy wprowadzić smart rozwiązania w naszym domu na większą skalę, świetnym rozwiązaniem będzie, kompatybilny z wieloma innymi markami, system Philips Hue. Inteligentne oświetlenie tej marki jest nowoczesnym rozwiązaniem przeznaczonym do domów i ogrodów. To jednak coś więcej niż tylko smart żarówka – to spersonalizowany system oświetleniowy, z bogatym portfolio inteligentnych produktów. Oczywiście do korzystania z podstawowych funkcji wystarczy bluetooth, ale jeśli zastanawiamy się nad ‘poszerzeniem naszych horyzontów’ warto rozważyć zakup dodatkowego mostka. Mostek Hue Bridge stanowi bowiem serce inteligentnego systemu oświetlenia Philips Hue i umożliwia podłączenie aż 50 źródeł światła oraz 25 akcesoriów, ale i to nie jest ograniczeniem – w razie potrzeb wystarczy dokupić kolejny mostek. Dzięki niemu możemy w pełni dopasować oświetlenie do naszych potrzeb oraz korzystać ze wszystkich funkcji, takich jak np. zdalne sterowanie światłem oraz zgranie oświetlenie z filmami, grami i muzyką, dzięki czemu światła będą dynamicznie reagować, zmieniając kolor i natężenie zgodnie z wyświetlanym obrazem bądź rytmem melodii. Ponadto podłączenie inteligentnego oświetlenia do mostka Hue pozwoli zapewnić także właściwe oświetlenie domu z dowolnego miejsca na ziemi, co pomoże imitować naszą w nim obecność.

Funkcje żarówek smart

W zależności od modelu, żarówki mogą być wyposażone w zróżnicowane funkcje. Oczywiście, poziom ich zaawansowana nie jest obojętny dla ceny produktu.
Podstawową funkcją inteligentnych źródeł światła jest możliwość sterowania nimi w sposób zdalny, bez konieczności korzystania z łącznika oświetlenia. Większość wyposażona jest w możliwość regulowania jasności i temperatury barwy, najczęściej – w odniesieniu do preferencji użytkownika, są jednak i takie modele, które wyposażone są w czujnik świata, dzięki czemu zmiana następuje automatycznie z uwzględnieniem warunków oświetleniowych panujących w pomieszczeniu. Wiele modeli posiada również możliwość wyboru barwy światła. Wśród nich są i takie, w których paleta dostępnych barw jest niemal nieograniczona.
Wspomnieliśmy o tym, że inteligentne żarówki mogą być sterowane z poziomu smartfona lub innego urządzenia mobilnego, a także że mogą być zintegrowane z systemem smart home. Łatwo się zatem domyśleć, że w takiej konfiguracji możliwe będzie użycie aplikacji do zaplanowania harmonogramu ich pracy, dostosowanego do naszego stylu życia i czasu, który spędzamy w domu. Co ciekawe, użytkownicy często programują załączanie się oświetlenia także w tym okresie, w którym ich w domu nie ma. Dzięki temu pozorują obecność domowników, chroniąc dom przed zakusami złodziei.
Aplikacje do sterowania żarówkami smart pozwalają także na zaprojektowanie zróżnicowanych scenariuszy oświetlenia, dostosowanych np. do obecności w domu osób trzecich, romantycznego bądź rozrywkowego nastroju czy też do wieczoru spędzanego na oglądaniu filmów. Bardziej zaawansowane systemy umożliwiają dodatkowo integrację żarówek z telewizorem, dzięki czemu natężenie i barwa światła „współpracują” z tym, co widz ogląda na ekranie, wzbogacając seans o dodatkowe efekty świetlne.
Połączenie żarówki smart z czujnikiem ruchu powoduje z kolei, że światło włącza się wtedy, gdy rejestruje czyjś ruch czy też obecność. Ta funkcja ma dwa uzasadnienia – po pierwsze, zapewnia bezpieczeństwo w przypadku wtargnięcia intruza. W tym zakresie warto ten system połączyć dodatkowo z systemem alarmowym. Bez wątpienia pozwala także na oszczędności, bowiem oświetlenie włącza się tylko w tych miejscach, w których przebywa domownik, co ogranicza straty energii. Poziom jej zużycia można, jak już zostało wspomniane, monitorować za pośrednictwem aplikacji.

Fot. 3 Aby rozpocząć przygodę z inteligentnym oświetleniem wystarczy jedna spacjalistyczna żarówka i smartfon. FOT: PHILIPS Fot. 3 Aby rozpocząć przygodę z inteligentnym oświetleniem wystarczy jedna spacjalistyczna żarówka i smartfon. FOT: PHILIPS

Zdaniem EKSPERTA
Dr Andrzej Wiśniewski LEDVANCE
„Na co zwrócić uwagę podczas wyboru inteligentnych lamp LED? Jakie parametry, funkcje i rozwiązania konstrukcyjne warto wziąć pod uwagę?”

Konstrukcje inteligentnych lamp LED rozwijają się bardzo dynamicznie. W ofercie LEDVANCE pojawiają się coraz nowocześniejsze ich rozwiązania. Niewątpliwą zaletą inteligentnych lamp LED jest to, że do sterowania oświetleniem nie ma potrzeby stosowania dodatkowych urządzeń sterujących, zmiany konfiguracji instalacji elektrycznej i stosowania dodatkowych linii sterujących. Inteligentne lampy LED są bezpośrednimi energooszczędnymi zamiennikami tradycyjnych żarówek i można je stosować we wszystkich tradycyjnych oprawach oświetleniowych przeznaczonych do żarówek. Do realizacji inteligentnego sterowania wystarczy zastosować inteligentne lampy LED i aplikację na smartfon. Przy wyborze tych źródeł światła należy zwrócić uwagę, że inteligentne lampy LED dzielimy na trzy podstawowe grupy: z możliwością regulacji strumienia świetlnego, z możliwością zmiany barwy wytwarzanego światła (temperatury barwowej światła, odcienia bieli) od ciepłobiałej do zimnobiałej i zmiany barwy wytwarzanego światła (RGB) bardzo szeroka paleta uzyskiwanych barw światła. Natomiast pod względem sposobu sterowania inteligentne lampy LED oferowane są w trzech rodzajach: sterowanie SMART+ ZIGBEE, SMART+ BLUETOOTH i SMART+ WiFi. W przypadku SMART+ ZIGBEE sterowanie lampami LED odbywa się za pomocą aplikacji i dodatkowej bramki. W tym systemie sterowania można podłączyć do 50 urządzeń. W przypadku sterowania SMART+ BLUETOOTH i SMART+ WiFi praktycznie można podłączyć nieograniczoną liczbę źródeł światła i nie ma potrzeby stosowania dodatkowej bramki. Firma LEDVANCE rozwija dynamicznie technologię SMART+ WiFi, która staje się dominującą technologią sterowania w inteligentnym domu. Do głównych zalet i możliwości sterowania inteligentnymi lampami LED technologią SMART+ WiFi można zaliczyć: szybką komunikację, brak bramki, szybka i prosta instalacja, możliwość sterowania z dowolnego miejsca.

Sterowanie SMART+ WiFi umożliwia między innymi:

  • grupowanie źródła światła i niezależne sterowanie stworzonymi grupami
  • sterowanie oświetleniem za pomocą głosu przy zastosowaniu inteligentnych głośników,
  • tworzenie scen oświetleniowych, których aktywacja odbywa się za pomocą inteligentnego głośnika
  • programowanie czasów włączania i wyłączania oświetlenia
  • zdalne sterowanie oświetleniem z dowolnego miejsca

Coraz więcej osób interesuje się możliwościami, jakie daje inteligentne oświetlenie. Oferujemy całkowicie ulepszoną i w znacznym stopniu rozszerzoną ofertę lamp LEDVANCE LED SMART+, tak aby zapewnić klientom korzystanie z tych szybko rozwijających się możliwości w najlepszy możliwy sposób.

Cechy inteligentnych źródeł LED

Dokonując wyboru żarówek inteligentnych, warto zwrócić uwagę na ich istotne parametry. Ze względu na sposób komunikacji żarówek z urządzeniami, mogą one być wyposażone w moduł Wi-Fi lub Bluetooth. W tym drugim przypadku należy liczyć się ze znacznie mniejszym zasięgiem zdalnego sterowania.
Pod względem eksploatacji, istotnym parametrem jest m.in. moc. Przypominamy przy tym, że żarówki LED o mocy 10 W pod względem ilości wytwarzanego światła porównywalne są do tradycyjnych żarówek o mocy 60 W. O tym jak mocne będzie światło, mówi także inny parametr, nazywany strumieniem świetlnym, który wyrażany jest w lumenach. Im wartość strumienia świetlnego jest wyższa tym intensywniej oświetlone będzie pomieszczenie.
Ważnym parametrem jest tu także temperatura barwowa światła, która ma duży wpływ zarówno na samopoczucie domowników, jak i odbiór wystroju wnętrza. Światło barwy ciepłobiałej ma temperaturę barwową na poziomie 2500 K. Światło o temperaturze barwowej powyżej 4000 K jest białe, często odczuwane jest jako zimnobiałe i dedykowane jest do pracy lub nauki. W kontekście eksploatacji istotna jest także żywotność żarówek. Mogą one świecić zazwyczaj od kilku do kilkunastu lat.
Ze względu na wartości estetyczne, przed zakupem żarówki smart, dobrze jest sprawdzić kąt jej świecenia. To on bowiem wpłynie na ekspozycję i scenerię oświetlenia. Na rynku oferowane są najczęściej modele o kącie świecenia 140 lub 180 stopni.
Ostatnim, dość oczywistym parametrem wpływającym na wybór źródła światła, jest rodzaj systemu smart, w którym pracuje i to, czy można za jego pośrednictwem sterować jednocześnie kilkoma żarówkami. Najlepiej sprawdzają się przy tym systemy oparte na produktach oferowanych przez jednego producenta.

Fot. 4 Sterowanie oświetleniem przy użyciu aplikacji zainstalowanej na smartfonie pozwala między innymi na szybką zmianę koloru światła oraz jego natężenia. FOT: LEDVANCE Fot. 4 Sterowanie oświetleniem przy użyciu aplikacji zainstalowanej na smartfonie pozwala między innymi na szybką zmianę koloru światła oraz jego natężenia. FOT: LEDVANCE

Damian Żabickix