Latem praca na dworze bywa bardzo męcząca ze względu na wysokie temperatury. Upał nie zachęca do zakładania ubrań roboczych, jak zatem pogodzić własny komfort z wymogami bezpieczeństwa w miejscu pracy?

Letnia odzież ochronna

Odzież ochronna w miejscu pracy jest obowiązkowa przez cały rok, ale powinna być przystosowana do warunków pogodowych. Zgodnie ze swoją nazwą, ma chronić pracownika przed urazami, więc nie można się jej pozbywać tylko dlatego, że na dworze jest gorąco. Trzeba jednak dostosować rodzaj ubrania do panującej na zewnątrz temperatury, tak by odzież nie wywoływała nadmiernego pocenia się i nie prowadziła do odparzeń. Na budowie pracownicy są przez wiele godzin wystawieni na promienie słoneczne, dlatego zwyczaj pracowania bez koszuli może skutkować niebezpiecznymi poparzeniami. Przy prostszych pracach wystarczy zwykła, przewiewna koszulka, w warunkach szczególnie trudnych (np. przy spawaniu, pracach dekarskich) wskazana jest specjalistyczna odzież, zapewniająca odpowiedni komfort termiczny. Na lato idealna jest odzież bawełniana (drelichy, flanela), która dobrze chroni pracownika i jednocześnie doskonale przepuszcza powietrze, zapewniając tym samym optymalną wentylację ciała. Alternatywą dla bawełny są nowoczesne tkaniny łączące bawełnę z włóknami poliamidowymi albo poliestrowymi. Tego typu odzież potrafi wchłaniać pot i chłodzi ciało, a przy tym jest odporna na uszkodzenia mechaniczne, oleje, wilgoć, zabrudzenia. Wybór materiału jest dowolny, ale odzież robocza i ochronna musi spełniać wymogi Polskich Norm (www.pip.gov.pl/html/pl/wydawn/pdf/abc_bhp.pdf).

Czego nie wolno zaniedbać?

Bez względu na porę roku na placu budowy i w większości zakładów przemysłowych trzeba nosić kask. Hełmy ochronne uniwersalne przystosowane są do pracy w zakresie temperatur od -10°C do +50°C, na porę letnią można wybrać kask wyposażony w otwory wentylacyjne oraz potnik. Ten sam obowiązek dotyczy też rękawic ochronnych. Muszą one przede wszystkim posiadać właściwości ochronne dopasowane do rodzaju pracy, ale dzięki zastosowaniu nowoczesnych materiałów zapobiegają nadmiernemu poceniu się dłoni. Jeśli chodzi o obuwie, to również nie brakuje produktów, które gwarantują odpowiedni poziom ochrony i wysoki komfort użytkowania. Tam, gdzie nogi pracownika nie są narażone na urazy, można latem nosić robocze sandały albo lekkie półbuty, w miejscach mniej bezpiecznych zalecane są pełne buty ochronne z odpowiednią wentylacją. Szeroką ofertę obuwia ochronnego można znaleźć na stronie www.glovex.com.pl.