Analiza wyników badań dotyczących zagrożeń wynikających z pracy przy szeroko rozumianych instalacjach elektrycznych prowadzi do smutnej konstatacji, że to nie prąd elektryczny jest największym wrogiem. W większości przypadków do uszkodzeń ciała, a nawet śmierci doprowadzają zaniedbania procedur bezpieczeństwa w miejscach pracy. Pośpiech, wygoda, bylejakość i nieprzywiązywanie uwagi do drobiazgów dają w sumie mieszankę czynników sprzyjającym różnego rodzaju wypadkom. Jak temu zapobiegać? Oto kilka prostych zasad, których znajomość z pewnością podniesie poziom bezpieczeństwa elektryków.

Bezpieczeństwo elektryka - 6 podstawowych zasad

Sześć zasad zapewniających bezpieczeństwo

Po zapoznaniu się z wieloma opracowaniami jedna rzecz rzuca się w oczy. Mianowicie dokładne instrukcje postępowania rozpoczynają się od spraw, których nie należy robić. Są to oczywiście informacje niezwykle cenne, jednak nie wzięto pod uwagę faktu, że odwracają one uwagę elektryka od podstawowej zasady bezpieczeństwa, jaką jest odpowiedni ubiór, a w szczególności buty dla elektryków.

Zasada pierwsza, obuwie i strój

Profesjonalistom nie trzeba udowadniać, jak ważna jest ochrona stóp przed porażeniem prądem. Z dużą dozą pewności można stwierdzić, że odpowiednie gumowe obuwie antystatyczne jest niemal gwarantem bezpieczeństwa, o ile nie dojdzie do bezpośredniego kontaktu z instalacją. Ponadto należy zaopatrzyć się w rękawice, ewentualnie w okulary ochronne i kask.

Zasada druga, wiedza i uprawnienia

W żadnym wypadku nie należy lekceważyć niszczącej siły energii elektrycznej. Z tego powodu niezbędna jest odpowiednia wiedza fachowa elektryka udokumentowana stosownymi uprawnieniami. Pracodawcy zobowiązani są do szczegółowej ich weryfikacji przy zatrudnianiu nowych pracowników.

Zasada trzecia, organizacja

Nie wolno dopuścić do bałaganu na stanowisku pracy, nie mówiąc już, o wykonywaniu obowiązków będąc pod wpływem alkoholu.

Jednym z kluczowych elementów istotnym w zawodzie elektryka jest możliwość skupienia się nad powierzonym zadaniem. Rozsypane narzędzia lub ich brak mogą skutecznie rozproszyć uwagę, doprowadzając do przypadkowych błędów, niosących za sobą tragiczne następstwa.

Zasada czwarta, odcięcie dopływu prądu

Wszelkie prace powinny być poprzedzone odcięciem dopływu prądu elektrycznego. Należy bezwzględnie zapewnić sobie łączność z innymi pracownikami w celu upewnienia się, że prąd został odłączony, oraz że nikt nie włączy go w trakcie wykonywania zadań naprawczych lub konserwujących.

Zasada piąta, narzędzia specjalistyczne

Wszystkie narzędzia i urządzenia wykorzystywane do pracy z instalacjami elektrycznymi muszą posiadać odpowiednie certyfikaty bezpieczeństwa. Ponadto wskazane jest sprawdzenie ich stanu w celu ustalenia ewentualnych uszkodzeń w postaci pęknięć warstwy izolacyjnej, przebić części metalowych itd.

Zasada szósta, zdrowy rozsądek

Mimo że ostatnia zasada nie znajduje swojego uzasadnienia w stosownych przepisach, jest ona niezwykle cenna w przypadku wykonywania trudnego zawodu elektryka. Z pewnością nie jest truizmem twierdzenie, że każda czynność powinna być dokładnie przemyślana, ze szczególnym uwzględnieniem skutków. Spokój, rozwaga i cierpliwość. W przypadku utraty kontroli nad którymś z tych elementów zaleca się przerwanie pracy na kilka minut w celu odzyskania równowagi psychicznej.

Przepisy dotyczącej odzieży ochronnej

Z uwagi na powagę zagadnienia, warto kilka słów poświęcić na sprawę związaną z zasadą pierwszą, mianowicie odzieżą ochronną. Dłonie i stopy elektryka są punktami newralgicznymi, szczególnie podatnymi na porażenia prądem. Z tego powodu pod żadnym pozorem nie powinno zabraknąć w wyposażeniu elektryka odpowiednich rękawic gumowych i obuwia roboczego (https://pol-paw.pl/obuwie-i-ochrona-nog-c-23.html).

Dostarczenie ich jest prawnie uregulowanym obowiązkiem pracodawcy, a pełny asortyment oferuje sklep BHP POL-PAW.

Dodajmy, że wszelkie wydatki związane z zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom, spełniają kryteria ustawowe, pozwalające zaliczyć je w koszty uzyskania przychodu.

W przypadku pytań dotyczących odzieży ochronnej, jej parametrów i zastosowań zapraszamy do skorzystania z formularza kontaktowego. Eksperci od spraw bezpieczeństwa bezpłatnie doradzą i udzielą wskazówek związanych z poszukiwanymi przez Państwo produktami.

Materiał Partnerax