Ochrona nóg w czasie prac budowlanych jest często koniecznością i wymogiem. Dobre obuwie robocze powinna cechować przyczepność, odporność na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne. Ochrona stóp przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi oraz wygoda, to poszukiwane cechy obuwia roboczego. Ochronne buty robocze będą niezastąpione podczas prac remontowo-budowlanych. Dodatkowo do prac brukarskich wskazane jest stosowanie nakolanników brukarskich, które zabezpieczą kolana przed zimnem i przetarciami w niewygodnej pozycji podczas brukarskich i podobnych prac, które wymagają od pracownika pozycji na czworaka. Nakolanniki budowlane mocowane na nogach lub specjalne podkładki pod kolana do położenia na ziemi sprawią, że prace tego typu będą mniej uciążliwe. Bardzo ważne jest, by buty robocze wybrać pod kątem wykonywanego zawodu lub specyfiki pracy. Inne buty ochronią nas podczas prac spawalniczych, a inne w przemyśle spożywczym lub chemicznym. Do prac spawalniczych powinniśmy wybrać specjalne buty, z ochronnymi osłonami na przodzie buta (zamiast sznurowadeł). Do prac przy wodociągach i kanalizacji najlepiej sprawdzą się kalosze kwasoodporne chemiczne.
Poza ochroną ciała przed uszkodzeniami odzież robocza może pełnić także funkcje ostrzegawcze. Podczas robót przydrożnych, czy prac na autostradzie i wszędzie tam, gdzie istnieje ryzyko potrącenia przez samochód, pracownicy powinni być zabezpieczeni ochronną odzieżą odblaskową. Kamizelki odblaskowe i spodnie mają elementy, dzięki którym pracownik widoczny jest dla kierowców z większej odległości. Umożliwia to zachowanie ostrożności. Wyposażenie pracowników pracujących przy ruchu drogowym w odzież BHP odblaskową jest absolutnie niezbędne i konieczne. Niedopełnienie tego obowiązku grozi nawet mandatem, byłoby także skrajnie nieodpowiedzialne.
Kaski robocze to niezbędny element wyposażenia pracowników na budowach. Ochrona oczu podczas prac spawalniczych umożliwiają przyłbice lub specjalne gogle ochronne. Ochrona uszu, gdy w czasie pracy hałas przekracza dozwoloną ilość dB. Jest bardzo ważnym aspektem jeśli chcemy zachować zdrowie. Zgodnie z przepisami BHP pracodawca musi zapewnić ochronę pracownikom narażonym na nadmierny hałas.
Ochrona dłoni w czasie prac monterskich i podobnych jest szczególnym wyzwaniem. Ręce, którymi pracujemy, wymagają niezawodnej ochrony przed czynnikami zagrażającymi, w związku z wykonywaną specyfiką pracy. Do prac najbardziej narażonych rozcięciem rękawic polecane są rękawice kewlarowe – wytrzymałe rękawice z włókna kewlarowego będą umożliwiały podnoszenie i przenoszenie przedmiotów o ostrych krawędziach bez ryzyka przecięcia skóry dłoni.
Artykuł napisany we współpracy z https://antar.pl/