Ze względu na coraz większą ilość projektów jakie powstają w oparciu o szynoprzewody, oraz brak narzędzi, które w łatwy i szybki sposób pozwolą nam na tworzenie rysunków potrzebnych do zamieszczenia ich w projektach, firma Eaton przygotowała program, który umożliwi automatyczne generowanie ich tras w bardzo krótkim czasie.

Rys. 1. Rozpoczynając projektowanie należy zadać podstawowe parametry dotyczące prądów
znamionowych oraz ilości przewodników, jakie chcemy użyć w projekcie.Rys. 1. Rozpoczynając projektowanie należy zadać podstawowe parametry dotyczące prądów znamionowych oraz ilości przewodników, jakie chcemy użyć w projekcie.

Wiadomo, iż czas dla biur projektowych jest sprawą najcenniejszą, a projekt szynoprzewodów wraz z jego zestawieniem i pełnym opisem wymaga dużego nakładu pracy. W związku z tym pragniemy przedstawić Państwu narzędzie, które w całym zakresie nas z tego wyręczy. Na chwilę obecną projektowanie szynoprzewodów ogranicza się do narysowania ich w wersji 2D oraz zrobienia dokładnego opisu na rysunku tj. określenie zmian wysokości, podanie nazw linii. Dodatkowo projekt wymusza również wykonanie podstawowych obliczeń tj. spadki napięć oraz podanie całkowitej wagi. Narzędzie jakie mamy przyjemność zaproponować Państwu poniżej pozwala na automatyczne generowanie gotowych odcinków w wersji 3D wraz z podaniem ich nazwy, wysokości i podstawowych parametrów technicznych obliczeń.

Rys. 2. Program sam generuje połączenie w formie 3DRys. 2. Program sam generuje połączenie w formie 3D

W celu rozpoczęcia projektowanie należy zadać podstawowe parametry dotyczące prądów znamionowych oraz ilości przewodników, jakie chcemy użyć w projekcie (rys. 1). Następnie przechodząc do zakładki rysunkowej możemy stworzyć kompletny projekt. Jak wiadomo od najmłodszych lat, każdy odcinek ma swój początek i koniec. Nie inaczej jest przy projektowaniu szynoprzewodów, gdzie punktami skrajnymi są głowice do rozdzielnicy, głowice do transformatora, a dla linii dystrybucyjnych głowice kablowe i pokrywy końcowe. Wstawienie każdej z nich może być poprzedzone zaimplementowaniem bloku transformatora oraz pola rozdzielnicy o dowolnym wymiarze. Następnie, mając wstawione obydwie głowice, program sam generuje ich połączenie w formie 3D (rys. 2), przygotowując jednocześnie ich zestawienie materiałowe dostępne do ściągnięcia w formacie XLS. Trasę wygenerowanej linii możemy ustalać dowolnie dodając punkty pośrednie, przez które dana trasa ma przechodzić. Każdy punkt ma możliwość zadania wysokości, na której chcemy prowadzić szynoprzewód. Funkcja ta ma szczególne znaczenie przy projektowaniu dłuższych linii gdzie na trasie znajduje się wiele kolizji które należy omijać. Ponadto podwójne kliknięcie każdego elementu umożliwia zmianę ich długości z automatycznym dopasowaniem całej trasy, wstawienie barier ogniowych, oraz daje możliwość wstawienia skrzynki odpływowej o dowolnym prądzie znamionowym. Program automatycznie generuje na rysunku nazwę każdej stworzonej linii, wysokość jej prowadzenia na całej długości (rys. 3), oraz pozwala na odczytanie podstawowych parametrów i obliczeń.

Rys. 3. Program automatycznie generuje na rysunku nazwę każdej stworzonej linii i wysokość
jej prowadzenia na całej długości.Rys. 3. Program automatycznie generuje na rysunku nazwę każdej stworzonej linii i wysokość jej prowadzenia na całej długości.

Program posiada funkcje, które umożliwiają poprzez wstawienie zaledwie dwóch elementów wygenerowanie kompletnego rysunku 3D z dokładnym opisem określającym szczegóły jego prowadzenia oraz przygotowaniem zestawienia elementów gotowego do zamieszczenia w projekcie. Czas, jaki jest do tego potrzebny, jest często krótszy od narysowania zwykłej linii 2D, dla której należy przygotować pełny opis i zrobić obliczenia.

Rys. 4. Platforma rysunkowa programu opiera się na module CAD’owskim.Rys. 4. Platforma rysunkowa programu opiera się na module CAD’owskim.

Platforma rysunkowa, na jakiej bazuje program, jest oparta na module CAD’owskim i umożliwia podpięcie dowolnego podkładu budowlanego (rys. 4). Ponadto program jest zupełnie autonomiczny umożliwiający otwarcie projektu w dowolnym programie CAD’owskim bez ograniczeń na żadnego producenta.

W celu otrzymania programu prosimy o kontakt z najbliższym oddziałem lub przedstawicielem firmy Eaton. Wraz z programem gwarantujemy również pomoc techniczną dotyczącą jego obsługi.

Maciej Purol

 

Więcej na temat: