Program do projektowania EDS firmy Emiter został stworzony dla projektantów i instalatorów, by ułatwić i przyspieszyć im pracę. Jest to skuteczne, a zarazem proste w obsłudze narzędzie, które pozwala na idealne dopasowanie obudowy, dobór aparatury i rozmieszczenie jej zgodnie z obowiązującymi normami.

Rys. 1. Widok główny Rys. 1. Widok główny

Wprowadzenie w świat projektowania

Projektanci i instalatorzy coraz rzadziej decydują się na ręczne projektowanie rozdzielnicy. Mnogość rozwiązań i elementów dodatkowych oraz konfi guracja aparatury wymusza skorzystanie z kompletnego oprogramowania. Czasy, kiedy do pracy wystarczał ołówek, kartka i kalkulator, na szczęście bezpowrotnie minęły. Obecnie czołowi producenci dostarczają własne rozwiązania – jednak użycie ich wymaga specjalnych praw, wymaga dodatkowego oprogramowania typu CAD lub jest po prostu kosztowne.
Dobre narzędzie do projektowania rozdzielnic i urządzeń elektrycznych musi zapewnić kompleksowość procesu projektowego, podnieść efektywność pracy poprzez intuicyjne przeprowadzenie projektanta przez wszystkie etapy projektowania. Musi być też przede wszystkim uniwersalne: tak by wspomóc pracę projektantów, instalatorów, automatyków czy prefabrykatorów rozdzielnic elektrycznych. Wszystkie te pożądane cechy ma właśnie program EDS.
EDS spełni oczekiwania projektanta, w łatwy sposób przeprowadzi go przez cały proces:

 • doboru obudowy;
 • doboru aparatów;
 • doboru akcesoriów
 • wykonania schematu elektrycznego;
 • wykonania kompletnej dokumentacji;
 • exportu pełnego projektu do znanych formatów ( pdf, dxf, eps, jpg).

 

Czym jest EDS?

Rys. 2. Ekran powitalny Rys. 2. Ekran powitalny

Emiter Design Studio to autorska i w pełni darmowa aplikacja, która oferuje całej branży dostęp do zaawansowanego narzędzia wspomagającego i ułatwiającego projektowanie. EDS umożliwia wygodną pracę w środowisku 3D, udostępnia ogromną bazę gotowych rozwiązań, akcesoriów i wyposażenia elektrycznego różnych producentów. Został zaprojektowany z naciskiem na jak największą ergonomię i wygodę użytkowania. Sam proces projektowania rozdzielnicy czy urządzenia elektrycznego jest już i tak skomplikowany, dlatego należało dołożyć wszelkich starań, aby narzędzie wspomagające tę pracę było przyjazne w obsłudze. W programie użytkownik znajdzie: gotowe karty katalogowe standardów technicznych (Tauron Dystrybucja S.A., Energa Operator, PGE Dystrybucja S.A., Enea S.A., RWE) oraz rozwiązania techniczne:

 • łącza, szafy kablowe;
 • złącza kablowo-pomiarowe;
 • złącza pomiarowe;
 • złącza pomiaru półpośredniego;
 • szafy oświetlenia ulicznego;
 • rozdzielnice stacyjne słupowe;
 • rozdzielnice wnętrzowe;
 • maskownice złącz, itd.

 

Czy EDS jest darmowy?

Rys. 3. Okno projektanta Rys. 3. Okno projektanta

Tak, program EDS jest w pełni darmowy. Nie ma żadnych ograniczeń licencyjnych, czasowych czy cenowych. Stworzony został w 2009 r., początkowo dla pracowników fi rmy Emiter, by ułatwić im wykonywanie pracy, natomiast w późniejszym czasie trwały intensywne prace nad rozwojem jego funkcjonalności i w obecnej postaci jest szeroko udostępniany dla wszystkich użytkowników zainteresowanych tematem projektowania rozdzielnic, złącz kablowych, szaf itd. W programie istnieje możliwość dobrowolnego zarejestrowania się – dzięki czemu zyskuje się szybszy dostęp do najnowszych rozwiązań.
Emiter Design Studio przeznaczony jest nie tylko dla polskich użytkowników. Obecnie aplikacja obsługuje pięć języków: polski, niemiecki, angielski, rosyjski, chorwacki.

Dostępność i instalacja

Rys. 4. Drzewko biblioteki Rys. 4. Drzewko biblioteki

Emiter Design Studio można pobrać ze strony producenta oprogramowania. Firma Emiter udostępnia program poprzez własną stronę internetową www.emiter.com lub bezpośrednio eds.emiter.com.Można również wysłać zamówienie do producenta i bezpłatnie otrzymać wersję programu na płycie DVD. Sama instalacja przebiega szybko i niemal bez angażowania użytkownika. Wymagania odnośnie sprzętu i konfi guracji oprogramowania są naprawdę minimalne:

 • procesor: Intel lub AMD, 1.3 GHz lub więcej (zalecane: 2x2GHz);
 • pamięć RAM: 1GB (zalecane: 2GB);
 • karta grafi czna ze wsparciem OpenGL;
 • dysk: 1GB na instalację;
 • system operacyjny: Windows XP lub nowszy;
 • aktualne sterowniki karty graficznej.

 

Dodatkowo, przy pobieraniu ze strony eds.emiter.com można wybrać wersję oprogramowania:

 • aktualną stabilną wersję programu;
 • najświeższą wersję testową.

 

Wersje testowe programu są udostępniane o wiele częściej, dzięki czemu ich użytkownicy mają dostęp do najnowszych funkcjonalności. W każdym momencie użytkownik może zmienić wersję w ustawieniach programu.

Interfejs – ergonomia i użyteczność

Rys. 5. Schemat elektryczny Rys. 5. Schemat elektryczny

Okno programu zostało podzielone na kilka przejrzystych części. Najważniejsza i największa z nich to okno projektanta.
W oknie projektanta dostępny jest aktualny widok projektu, który można przełączać w zależności od typu, wybierając pomiędzy widokiem:


 • 3D,
 • schematem elektrycznym,
 • arkuszem wydruku,
 • tabelą.

 

Projektowanie zaczynamy od „widoku 3D”. Tutaj z menu „bibliotek” wybieramy obudowę, dobieramy aparaty, akcesoria, elementy mocujące i w łatwy sposób układamy je w obudowie. Wszystkie elementy przyciągają się. Projektant nie musi zastanawiać się nad właściwym zamocowaniem elementów – robi to za niego sam program (w przeciwieństwie do innych aplikacji tego typu). Można korzystać z gotowych kreatorów doboru obudowy lub wybierać samemu z menu „biblioteki”.
Na podstawie elementów wybranych w widoku 3D, w zakładce „schemat elektryczny”, pojawiają się wszystkie symbole elektryczne, które teraz wystarczy ze sobą połączyć. W zakładce „ arkusz” otrzymujemy gotową dokumentację projektu: rzuty 3D, informacje techniczne, które możemy dowolnie modyfikować. Istnieje możliwość dodania plików graficznych spoza programu. W tym miejscu można również wymiarować, zmieniać widoki, edytować dane itd. Zaś gotowy arkusz – kartę katalogową wyeksportujemy do znanych formatów: PDF, DXF, PNG, JPG, PostScript.
Widok „tabeli” to swoisty spis wszystkich obudów, urządzeń, akcesoriów użytych w projekcie. Każdy projekt składa się z co najmniej dwóch widoków – 3D i schematu elektrycznego.
Maksymalna liczba projektantów nie jest ograniczona. Całość jest przejrzysta i wygodna w użytkowaniu, a przygotowanie projektu sprowadza się tylko do wywoływania odpowiednich operacji.

Biblioteki

Rys. 6. Karta katalogowa Rys. 6. Karta katalogowa

Wygodna obsługa programu oraz wysoka intuicyjność interfejsu to jednak nie wszystkie zalety programu EDS. Przede wszystkim warto podkreślić jego ogromną użyteczność w samym procesie projektowania. Każdy projektant doceni niezwykle bogatą bazę gotowych rozwiązań.
Korzystanie z niej jest bardzo łatwe – wystarczy tylko otworzyć element, który nas interesuje, a potem odpowiednio go edytować. Dołożono starań, żeby zaimplementować jak najwięcej rozwiązań technicznych różnych producentów. To sprawia, że program EDS2 ma nie tylko ogromne możliwości, ale jest także uniwersalny i pozwala tworzyć zaawansowane projekty rozdzielnic i urządzeń elektrycznych różnej klasy, na potrzeby różnych klientów. Należy też podkreślić, że biblioteka elementów i rozwiązań jest systematycznie poszerzana wraz z kolejnymi aktualizacjami programu.
Program EDS wyznacza nową jakość projektowania. Jest to narzędzie, które maksymalnie upraszcza pracę projektanta, a przy tym znacznie ją przyspiesza. Dzięki eksportowi do wielu uniwersalnych formatów, automatycznemu generowaniu kart katalogowych, przygotowaniu gotowego schematu elektrycznego, nowoczesne biuro projektowe może nie tylko szybko wykonać zamówienie klienta, lecz również zrobi to na najwyższym oczekiwanym poziomie.

Więcej informacji oraz instalator do pobrania z oficjalnej strony producenta: http://eds.emiter.com/

 

Więcej na temat: