Regułą jest, że jesienią na stronie www.moeller.pl, prezentowane są nowe wersje oprogramowania wspierającego projektowanie instalacji i urządzeń elektrycznych. W tym roku dostępna jest między innymi kolejna odsłona aplikacji do projektowania sieci niskiego napięcia – Pająk 2.8, a także aktualizacja oprogramowania cennikowego wraz z nakładką CAD.

switchboard-configurator-beta-program-wspomagajacy-dobo-wycene-rozdzielnic-elektrycznych-firmy

Jednak najważniejszą nowością jest SBC SwitchBoard Configurator BETA. To pierwsza odsłona nowego programu wspomagającego dobór i wycenę rozdzielnic elektrycznych znajdujących się w ofercie handlowej firmy Eaton Electric. Występujące w nazwie określenie BETA, wskazuje, że aplikacja będzie intensywnie rozwijana w najbliższym czasie. Dostępna obecnie wersja nie posiada jeszcze pełnej funkcjonalności przewidywanej dla wersji finalnej, jednak już teraz może ona stanowić istotną pomoc dla użytkowników.

Pojawienie się aplikacji na stronie internetowej już w fazie BETA wiąże się również z chęcią sprawdzenia funkcjonowania oprogramowania w różnych warunkach pracy. Dlatego wszelkie uwagi dotyczące działania aplikacji można przesyłać na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript., zgłoszenia zostaną uważnie przeanalizowane i z pewnością część z nich będzie zaimplementowana w finalnej wersji programu, która planowana jest na drugi kwartał 2011 roku.
Zarejestrowani użytkownicy wersji BETA cyklicznie otrzymywać będą wiadomości e-mail z wykazem zmian w kolejnych aktualizacjach programu.

switchboard-configurator-beta-program-wspomagajacy-dobo-wycene-rozdzielnic-elektrycznych-firmy_1

SBC SwitchBoard Configurator BETA podzielony jest na funkcjonalne moduły, w których realizuje sie kolejne czynności projektowe.
Po uruchomieniu programu wyświetla się okno startowe (rys. 1) gdzie można podać typowe informacje o projekcie, a także uzyskać dostęp do wcześniej zapisanych plików. W tym miejscu użytkownik wybiera również tryb pracy programu; Szybki dobór lub Dobór standardowy. Zależnie od preferowanego trybu pracy (rys. 2) użytkownik uzyskuje dostęp do modułów: Szybki dobór-Widok-Zestawienie (dla szybkiego trybu pracy) oraz Dobór aparatów-Dobór rozdzielnicy-Akcesoria-Widok-Zestawienie (dla doboru standardowego). Wspólne dla obu metod pracy moduły mają rożne funkcjonalności zależnie od wybranego trybu działania.

W Module Szybki dobór (rys. 3) w środkowej części ekranu znajduje się filtr graficzny do wyboru rozdzielnicy, dwuklik przenosi do modułu Widok. Ponadto dostępne są filtry tekstowe z wybranymi cechami rozdzielnicy m.in.: stopień ochrony IP, wysokość, szerokość etc. W polu Lista dostępnych urządzeń, widoczne są rozdzielnice spełniające aktualnie ustawione filtry. Moduł Dobór aparatów (rys. 4) jest elementem standardowego trybu pracy i tutaj istnieje możliwość wskazania wyposażenia rozdzielnicy. Wyboru urządzeń można dokonać poprzez wpisanie typu, numeru katalogowego lub opisu. Można również użyć metody kontekstowej (tzw. Multikonfiguratora), gdzie po podaniu parametrów charakteryzujących element, dokonuje się jego wyboru. Do aparatu dobiera się również akcesoria (np. wyłącznik plus styki pomocnicze). W programie dodano funkcję Pole zasilające – wspomaga ona rozmieszczenie aparatów w projektowanej rozdzielnicy. Po włączeniu opcji, program będzie dążył do rozmieszczenia aparatów z zachowaniem podziału między urządzeniami w sekcji zasilającej i odpływowej (rys. 5).

Moduł Dobór rozdzielnicy (rys. 6) pomaga wybrać odpowiednią obudowę dla wcześniej wskazanych aparatów. Do dyspozycji użytkownika oddano szereg filtrów charakteryzujących rozdzielnice. W polu proponowane rozdzielnice na bieżąco wskazywane są rozwiązania spełniające zadane warunki. Istnieje również możliwość m.in. zadawania rezerwy, łączenia rozdzielnic, dzielenia rozdzielnicy etc. W module Akcesoria dla wybranej rozdzielnicy można dobrać elementy dodatkowe, np. flansze lub cokoły. Oba opisane wyżej moduły są częścią standardowego trybu pracy.

Moduł Widok (rys. 7) to wizualizacja rozdzielnicy w środowisku CAD z pełną obsługą warstw. W programie dostępne są podstawowe funkcje służące do zarządzania rysunkiem, znane z innych aplikacji typu CAD. Program działa na zasadzie wstawiania kolejnych bloków na różnych warstwach z odpowiednią logiką, możliwe są zatem wszelkie operacje na wklejonych blokach, zarówno w środowisku programu SBC, jak i po eksporcie do zewnętrznego oprogramowania. Do rysunku można dodać jedną z wcześniej przygotowanych formatek projektowych. Tabelka projektowa wypełniana jest danymi podanymi na ekranie startowym, poprzez ikonę Właściwości istnieje możliwość ich zmiany.

W programie dostępny jest eksport grafiki zarówno do formatów wektorowych, jak i rastrowych, m.in. dxf i bmp, oprócz tego zaimplementowano eksport do formatu pdf W trybie standardowym, w module Widok, oprócz funkcji typowych dla środowiska typu CAD dodano funkcje charakterystyczne dla programu SBC SwitchBoard Configurator BETA. Prawy przycisk myszy wywołuje menu kontekstowe z opcjami służącymi do modyfikacji wybranej rozdzielnicy.
Moduł Zestawienie (rys. 8) w programie SBC służy do przygotowania zestawień materiałowych, jednak, aby obok listy urządzeń pojawiły się ceny należy zainstalować Program Cennikowy. Zestawienie można eksportować do formatu xls, a także bezpośrednio do cennika, gdzie wykonuje się bardziej skomplikowane operacje dotyczące wyceny handlowej (rabaty, własne elementy etc.).

SBC SwitchBoard Configurator BETA w najbliższym czasie będzie zmieniany i rozbudowywany. Końcowy kształt programu, w dużej mierze, będzie zależał od użytkowników - ich uwag i pomysłów. Firma Eaton Electric dołoży wszelkich starań, aby opublikować narzędzie spełniające oczekiwania odbiorców.
W celu pobrania opisywanego programu należy odwiedzić stronę www.moeller.pl/SBC, gdzie po rejestracji uzyskuje się dostęp do pliku instalacyjnego i do klucza licencyjnego. Przy aktywnym połączeniu z Internetem aktualizacje oprogramowania odbywają się automatycznie. Pomoc dostępna jest pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Jacek Półkoszek Eaton Electric Sp. z o.o.

Więcej na temat:


x