Dzisiejszy przemysł w dużej mierze opiera się na silnikach elektrycznych. Używa się ich nie tylko w zaawansowanych maszynach CNC, ale również w elektronarzędziach. Aby działały odpowiednio i w jak najlepszy sposób wykonywały swoją pracę, potrzebne są falowniki. To urządzenia elektryczne, których zadaniem jest zmiana częstotliwości.

Działanie i zastosowanie falowników

Poznaj parametry silników elektrycznych

Silnik elektryczny, będący częścią układu w maszynach ma trzy główne, najważniejsze parametry. Jako pierwszy wskazuje się prędkość obrotową, która oznacza liczbę obrotów w danej jednostce czasu. Po drugie jest to moment obrotowy, czyli siła, jaką osiąga dany silnik. Ostatni to natomiast moc.

Duży wpływ na wysokość parametrów ma budowa silnika elektrycznego, czyli m.in. uzwojenie oraz liczba par biegunów. Nie mniej ważne są również parametry prądu (np. częstotliwość). Już podczas planowania konstrukcji urządzenia obliczana jest prędkość obrotowa, czyli poślizg. Dlaczego? Strumień magnetyczny, który znajduje się wewnątrz silnika zmienia się w innym tempie niż prędkość obrotowa.

Jak działa falownik?

Falowniki (inwertery) to urządzenia, które są niezbędne do prawidłowej pracy silnika elektrycznego. Ponieważ standardowo jest on zasilany prądem o określonej częstotliwości, mógłby pracować jedynie z jedną prędkością. Najpopularniejsza częstotliwość to 50 Hz, a napięcie – 230 V. By silnik został ustawiony zgodnie z preferencjami, należy podać na niego prąd o zmienionej częstotliwości. Do tego właśnie służy falownik. Jego zadaniem jest zmiana prądu zmiennego o stałej częstotliwości na stały o częstotliwości regulowanej w zakresie od 0 do 50 Hz.

Dodatkowo może on także automatycznie równoważyć poślizg jednocześnie zachowując stałą prędkość obrotową. Najczęściej stosowanymi falownikami są urządzenia wektorowe, które pozwalają na dokładną regulację prędkości obrotowej w silniku. Na rynku występują także falowniki skalarne. Wykorzystywane są w pompach, czy też wentylatorach, czyli w urządzeniach pracujących ze stałą prędkością. Ich celem jest podawanie minimalnej ilości energii przy zachowaniu optymalnej wydajności.

Działanie i zastosowanie falowników

Wysokiej jakości falowniki takich firm jak LENZE, LG/LS, INVT mogą Państwo kupić w sklepie EBMiA.pl pod adresem: https://www.ebmia.pl/automatyka-falowniki-lenze-lgls-invt-akcesoria-c-197_72.html

Zastosowanie falowników

Moc falownika powinna być równa mocy napędzanego silnika. O czym jeszcze należy pamiętać podczas zakupu tego urządzenia? Warto wiedzieć, że jeden przemiennik jest w stanie udostępniać prąd na kilka silników w tym samym czasie. Trzeba jednak wcześniej obliczyć ich łączną moc i dodać mały zapas. Kiedy przychodzi do konfiguracji ustawień falownika, warto być bardzo ostrożnym, ponieważ wiele parametrów wymaga skrupulatnego ustawienia. Do tego celu przygotowany został specjalny panel i wyświetlacz LCD.

Najczęściej falowniki wykorzystywane są do zmiany prędkości ruchu taśm produkcyjnych, tokarek, sprężarek, pomp, czy też przenośników zarówno w przemyśle, jak również w AGD (wentylatory, pralki). Równie popularne jest używanie falowników w bramach automatycznych w celu umożliwienia płynnego otwierania i zamykania. Wśród nich znajdują się modele jednofazowe i trójfazowe. Te drugie sprawdzają się do sterowania pracą tokarek, wiertarek stołowych, pomp głębinowych, wentylatorów oraz traków.

Jeśli zastanawiasz się nad zakupem odpowiedniego falownika to zapraszamy do fachowców ze sklepu EBMiA.pl którzy oferują również silniki elektryczne https://www.ebmia.pl/silniki-elektryczne-c-1450_1480.html

Działanie i zastosowanie falowników