Elektryczna mata grzewcza w łazience, w strefie mokrej bezpośrednio pod prysznicem, zasilana napięciem 230 V AC - przy wyborze odpowiedniej maty grzewczej taka instalacja jest w pełni bezpieczna i jednocześnie zwiększa komfort w czasie każdego prysznica. Brzmi zachęcająco?

Dlaczego mata grzewcza pod płytkami w łazience jest w pełni bezpieczna?

Ze względu na ryzyko kontaktu z wodą, w łazienkach wprowadzone zostały strefy ochronne. Montaż odbiorników elektrycznych, a także samych przewodów, w takich miejscach jest ograniczony normami bezpieczeństwa.

Rozmieszczenie instalacji w łazience - strefy ochronne

Na przykład, im gniazdko elektryczne znajduje się bliżej źródła wody (kran, wanna), tym bardziej rygorystyczne zasady musi spełniać. W szczególności dotyczy to stopnia ochrony IP, czyli szczelności obudowy. Dlatego też w łazienkach wykonuje się często instalację elektryczną na niskich napięciach. Jak to jednak wygląda w przypadku maty grzewczej?

Ogrzewanie podłogowe instalowane jest pod płytkami. Dodatkowo zalewa się je warstwą kleju na bazie cementu, która stanowi dodatkowe zabezpieczenie mechaniczne. W praktyce oznacza to, że tak wykonana instalacja nie mieści się w żadnej ze stref. Inaczej mówiąc, powierzchnia pod płytkami nie jest już strefą ochronną w/g normy PN-IEC 60364-7-701:1999. Z tego powodu nie ma żadnych przeciwwskazań do wykonania elektrycznego ogrzewania podłogowego w łazienkach, ale…

Nie każda mata grzewcza może być zainstalowana pod prysznicem.

Choć powierzchnia pod podłogą łazienki nie należy do żadnej ze stref, nie każda mata grzewcza zapewnia całkowite bezpieczeństwo użytkowania. Szczególnie gdy chcesz zainstalować ją bezpośrednio pod prysznicem typu walk-in, zwróć uwagę aby mata grzewcza posiadała takie parametry jak:

  • Pełny, stuprocentowy płaszcz ochronny PE składający się z folii aluminiowej i drutów ciągłości, zapewniający maksymalną ochronę przed ewentualnymi przebiciami czy uszkodzeniami przewodu.
  • Stopień ochrony IP. Typowe maty grzewcze posiadają ochronę IP X6, jednak do łazienki warto wybrać model o wyższych parametrach ochronnych min. X7.
  • Izolacja żył, podobnie jak izolacja płaszcza zewnętrznego, nie może podlegać degradacji w czasie. Warto zwrócić także uwagę, by nie wchodziła w reakcję z chemią budowlaną, stosowaną w wylewkach samopoziomujących czy klejach do płytek.
  • Zwróć uwagę na posiadane certyfikaty i spełniane normy. Im więcej takich dokumentów udostępnia producent, tym lepiej przebadany jest sprzedawany przez niego produkt.
  • Maty do łazienek posiadają dodatkowe oznaczenie dopuszczenia do stref mokrych. Jest to najważniejszy znak rozpoznawalny wysokiej jakości mat grzewczych, zapewniających najwyższy stopień ochrony.

Przy wyborze odpowiedniej maty możesz sugerować się opisem produktu lub zapytać doradcę. W obu przypadkach koniecznie dopytaj o wyżej wymienione aspekty, aby uzyskać precyzyjne i pewne informacje i dokonać właściwego wyboru.

Przykład idealnej i bezpiecznej maty grzewczej pod prysznic: nVent RAYCHEM QuickNet-160

Mata grzewcza do łazienki i pod prysznic

Przykładem odpowiedniej maty grzewczej do łazienki, w tym także do montażu pod prysznic typu walk-in, jest model QuickNet-160 o mocy nominalnej 160 W/m² od nVent RAYCHEM. Została ona zaprojektowana z myślą o pełnym bezpieczeństwie w strefach mokrych. Potwierdzają to liczne wyniki badań oraz zdobyte certyfikaty. Trwałe komponenty, wykorzystane do wykonania izolacji żył i płaszcza, podwyższają jej odporność na uszkodzenia mechaniczne na więcej niż 1500 N. Warto zwrócić także uwagę na napięcie do badania rezystancji izolacji. W typowych matach wynosi ono 500 lub 1000 V DC. W przypadku modelu QuickNet podniesione jest ono do poziomu 2500 V DC, co wskazuje na znaczną różnicę w jakości izolacji a to przekłada się na bardzo duży stopień bezpieczeństwa.

Klienci często nie zwracają uwagi na gwarancję. Łatwo więc mogą skusić się na dożywotnią gwarancję na same elementy – jednak w praktyce kończy się ona wraz z dostarczeniem nowej maty grzewczej. Tymczasem nVent RAYCHEM mając na uwadze wysoką bezawaryjność swoich produktów, oferuje gwarancję „Total Care”. Gwarancja ta, nie ogranicza się do przesłania nowej maty grzewczej, ale do jej naprawy w domu u klienta. Warto zaufać firmie, która jest gotowa nie tylko wykryć, gdzie wystąpiła usterka, ale także pokryje koszty lokalizacji, naprawy i ponownego ułożenia płytek w zastanym standardzie. Tylko taka gwarancja jest korzystna dla klienta.

Matę QuickNet-160 w zestawach promocyjnych z termostatem WiFi oraz inne produkty marki nVent RAYCHEM znajdziesz na stronie autoryzowanego dystrybutora dolejsz.pl.

Montaż maty grzewczej w łazience

Ogrzewanie podłogowe w łazience umieszcza się pod płytkami na całej dostępnej powierzchni podłogi (z wyłączeniem miejsc, gdzie na stałe będą ustawione meble). Instalację można wykonać na dwa podstawowe sposoby:

  1. Najłatwiej ułożyć matę grzewczą na hydroizolacji, a następnie zakleić ją warstwą kleju na bazie cementu podczas układania płytek.
  2. W przypadku wielkoformatowych płyt podłogowych, wykonanych z marmuru czy kamienia, matę kładzie się bezpośrednio na podłodze, zalewa wylewką samopoziomującą i dopiero na tak przygotowane podłoże układa się hydroizolację, a następnie płyty.

W nowoczesnych wnętrzach spotkać można także podłogi cementowe. Wtedy matę grzewczą zabezpiecza się wylewką samopoziomującą o grubości powyżej 15 mm, a następnie wykańcza się podłogę mikrocementem lub farbą do posadzek betonowych.

Jak prawidłowo zabezpieczyć matę grzewczą w łazience?

Ogrzewanie podłogowe w łazience jest w pełni bezpieczne, jednak, zgodnie z aktualnymi przepisami, wymaga zastosowania podstawowego, dwustopniowego zabezpieczenia. Pierwszym z nich jest bezpiecznik nadprądowy. Reaguje on przy poborze zbyt dużej ilości prądu przez instalację grzewczą, co może wynikać ze spięcia w obwodzie. Drugim stopniem jest bezpiecznik różnicowoprądowy, wykrywający upływ prądu z układu (przebicie). Dozwolone jest zastosowanie modułu różnicowo-nadprądowego, łączącego oba typy zabezpieczenia. Dla każdej maty grzewczej (instalacji) zaleca się stosowanie osobnych bezpieczników, uzależnionych od mocy układu. W przypadku typowych łazienek moc nie powinna przekraczać 3000 W. W takim przypadku wystarczy zabezpieczenie nadprądowe 13 A oraz różnicowoprądowe 0,03 mA.x