Jej poprawne zaprojektowanie i zamontowanie jest niezwykle istotne, ponieważ od tego zależy późniejsze bezpieczeństwo użytkowników. Dla wszystkich, którzy planują przebudowę instalacji elektrycznych albo dopiero będą je umieszczać w swoim świeżo wybudowanych domach – przygotowaliśmy krótki poradnik montażu i najważniejszych kwestii, o których nie wolno zapomnieć. Sprawdź, czy o wszystkim wiedziałeś wcześniej.

Montaż instalacji elektrycznej w domu – krok po kroku

Schemat elektryczny domu to podstawa

Na pewno powinien być wykonany przez doświadczonego i profesjonalnego elektryka, który od lat pracuje w zawodzie i ma już za sobą wiele udanych projektów elektrycznych. To bardzo ważne, aby wybierać fachowca rozsądnie i kierować się nie tylko ceną, ale również jakością. Warto w takich sytuacjach poradzić się znajomych, którzy już wcześniej korzystali z podobnych usług i może akurat znają kogoś wartego polecenia. Wierzymy, że znalezienie taniego i dobrego elektryka jest również możliwe i realne, a zwłaszcza w większych miastach.

Schemat domowej instalacji jest podstawą do dalszego działania, ponieważ znajdują się w nich konkretne wytyczne dotyczące poszczególnych elementów instalacji. Wykonanie obliczeń i szacunków powinno być dokonane przez specjalistów, którzy będą w stanie dokładnie rozłożyć układ elektryczny, liczbę punktów elektrycznych czy dobrać odpowiednie materiały do budowy instalacji. Wszystkie te kryteria powinny być dopasowane do potrzeb i oczekiwań użytkowników, którzy będą już mieli rozplanowany układ pomieszczeń. Wiadomo przecież, że w kuchni czy łazience potrzebna jest większa ilość gniazdek czy włączników elektrycznych.

Montaż kabli elektrycznych

W domowej instalacji najczęściej używa się płaskich przewodów, które kolejno umieszcza się w płytkich bruzdach wyciętych w tynku, a montowane są za pomocą tworzywa sztucznego. Jedynie w przypadku, gdy mamy do czynienia z grubszymi przewodami o średnicy z 5 żyłami, konieczne będzie zastosowanie aluminiowych blaszek zamiast tworzywa sztucznego.

Kolejnym rozwiązaniem jest poprowadzenie kabli w peszlach, czyli elastycznych rurkach wykonanych z tworzywa sztucznego, które mogą być już ułożone w głębszych szczelinach ściennych. Tą metodę kierujemy do osób o większych nakładach finansowych, którzy mogą poświęcić też więcej czasu na montowanie instalacji elektrycznej w swoim domu.

Instalacja elektryczna w domu – układ

Pierwszą rzeczą, o której trzeba pamiętać jest zachowanie odległości układanych kabli od krawędzi okien i drzwi, co powinno być wykonane metodą pionową lub poziomą. Przewody zasilające z kolei powinny być prowadzone od gniazda do gniazda, aby zapewnić właściwy i bezproblemowy przepływ energii elektrycznej. Najczęściej stosowany jest układ pierścieniowy, którego obwód tworzy właśnie zamkniętą pętlę, zapewniającą ciągłość przepływu prądu.

Natomiast w większych pomieszczeniach można zastosować wygodniejszą wersję okablowania – zasilanie gniazd z dwóch różnych obwodów, dzięki czemu po wyłączeniu jednego z nich pozostałe urządzenia mogą swobodnie pracować. Łączenie przewodów elektrycznych można wykonać za pomocą puszek elektrycznych, a także złączek. Na pewno nie rekomenduje się łączenia poprzez skręcanie żyłek, co może okazać się niebezpieczne dla użytkowników. Ostatnią rzeczą, która może okazać się przydatną informacją podczas kładzenia instalacji elektrycznej jest konieczność ułożenia ich powyżej rur wodociągowych lub kanalizacyjnych, by zapobiec zalaniu instalacji elektrycznej.x