Gdy świadomy swoich potrzeb inwestor spotyka profesjonalnego integratora systemów automatyki domowej, ma szansę powstać unikatowa realizacja. W cyklu artykułów przybliżymy Państwu możliwości i technologie w zrealizowanym budynku.

Fot.
1.
Ze względu na charakter budynku głównym zadaniem inteligentnej instalacji jest umożliwienie zdalnego zarządzania wszystkimi instalacjami oraz prosta i automatyczna zmiana sposobu działania poszczególnych systemów w zależności od tego, czy dom jest zamieszkiwany, czy pusty.Fot. 1. Ze względu na charakter budynku głównym zadaniem inteligentnej instalacji jest umożliwienie zdalnego zarządzania wszystkimi instalacjami oraz prosta i automatyczna zmiana sposobu działania poszczególnych systemów w zależności od tego, czy dom jest zamieszkiwany, czy pusty.

System inteligentnego domu jest rozwiązaniem podnoszącym wartość budynku, zwiększającym estetykę i ułatwiającym codzienną obsługę. Tak traktowany jest ciekawą alternatywą dla klasycznej instalacji. Nasz zleceniodawca postawił jednak od samego początku bardzo jasne wymagania – chciał integracji wszelkich możliwych instalacji w jeden organizm, tak by maksymalnie zautomatyzować działanie budynku i wykorzystać wszystkie z tego wynikające zalety. Prezentowana instalacja została zrealizowana w całości: od projektu, montażu okablowania, aż do końcowego uruchomienia przez poznańskiego wykonawcę inteligentnych domów – firmę Graphen. Budynek zlokalizowany jest nad Bałtykiem, w pierwszym pasie nadmorskiej zabudowy, a od morza dzieli go jedynie wydma. Lokalizacja, jak i chęć stworzenia wyjątkowego miejsca do odpoczynku, wymusiły formę budynku, który został zaprojektowany jako żelbetowy monlit, w którym dominują beton, drewno i szkło uzupełnione stalą w kolorze grafitowym. Powierzchnia budynku to niecałe 500 m2. Jest to dom rekreacyjny i wykorzystywany głównie w weekendy oraz w okresie letnim. Funkcja budynku była główną przyczyną, dla której zdecydowano się na wykorzystanie technologii inteligentnego domu.

Instalacja powstająca wraz z budynkiem

Specyfika konstrukcji budynku, będącego żelbetowym monolitem, wymusiła na integratorze instalacji prowadzenie prac związanych z okablowaniem już na etapie powstawania bryły oraz pełną współpracę z architektami i konstruktorami. Wykorzystano dedykowany do betonu niemiecki system puszek instalacyjnych, obudów down- lightów i wzmacnianych peszli. Montaż wszystkich elementów miał miejsce na etapie szalowania ścian i stropów, co wymagało szczególnej precyzji. Jakakolwiek pomyłka na tym etapie skutkowałaby koniecznością wyburzenia ściany lub stropu i zbudowania od nowa – ściany i stropy wewnątrz budynku pozostają w surowej formie, z odciskami deskowania szalunków, bez farb i gładzi. Wykonawca wprowadził kilkustopniowe kontrole wykonywanych prac, co pozwoliło uniknąć problemów.

Fot. 2.
W domu nad morzem zintegrowano wszystkie instalacje budynkowe. Począwszy od oświetlenia wewnętrznego w technologii LED (z możliwością ściemniania), zewnętrznego LED, poprzez ogrzewanie z indywidualnymi nastawami dla każdego pomieszczenia, kocioł gazowy, centralę wentylacyjną, rekuperator, technologię basenową, saunę, wideofon, system alarmowy i kontroli dostępu, CCTV, kotary, rolowane kraty zewnętrzne, instalację wodną, podgrzewanie rynien spustowych, podgrzewanie podjazdu i ścieżek, po sterowanie bramami i furtkami.Fot. 2. W domu nad morzem zintegrowano wszystkie instalacje budynkowe. Począwszy od oświetlenia wewnętrznego w technologii LED (z możliwością ściemniania), zewnętrznego LED, poprzez ogrzewanie z indywidualnymi nastawami dla każdego pomieszczenia, kocioł gazowy, centralę wentylacyjną, rekuperator, technologię basenową, saunę, wideofon, system alarmowy i kontroli dostępu, CCTV, kotary, rolowane kraty zewnętrzne, instalację wodną, podgrzewanie rynien spustowych, podgrzewanie podjazdu i ścieżek, po sterowanie bramami i furtkami.

Pełna integracja

Zintegrowano wszystkie instalacje budynkowe. Począwszy od oświetlenia wewnętrznego w technologii LED (z możliwością ściemniania), zewnętrznego LED, poprzez ogrzewanie z indywidualnymi nastawami dla każdego pomieszczenia, kocioł gazowy, centralę wentylacyjną, rekuperator, technologię basenową, saunę, wideofon, system alarmowy i kontroli dostępu, CCTV, kotary, rolowane kraty zewnętrzne, instalację wodną, podgrzewanie rynien spustowych, podgrzewanie podjazdu i ścieżek, po sterowanie bramami i furtkami.

Szczególny nacisk położono na sterowanie zdalne i automatyzację działania budynku. Ze względu na charakter budynku głównym zadaniem inteligentnej instalacji jest umożliwienie zdalnego zarządzania wszystkimi instalacjami oraz prosta i automatyczna zmiana sposobu działania poszczególnych systemów w zależności od tego, czy dom jest zamieszkiwany, czy pusty. W tym celu przygotowano dwa scenariusze działania domu – budynek pełny (gdy właściciele korzystają z budynku) oraz opuszczony. W momencie, gdy właściciele opuszczają dom, automatycznie lub po wybraniu trybu z iPada/panelu dotykowego, dom przechodzi w tryb oszczędnościowy. Właściciele przed powrotem do budynku sygnalizują ten fakt systemowi, który samoczynnie przywraca przed ich przyjazdem wszystkie parametry do pierwotnego poziomu oraz przygotowuje dom na przybycie.

W kolejnych częściach artykułu przedstawimy szczegóły poszczególnych instalacji i to, jak zintegrowano je w jeden, centralnie sterowany system.

Wykonawca instalacji:
www.graphen.pl
Graphen Sp.j.
ul. Zielna 1
62-002 Suchy Las

 x