Marzysz o basenie w twoim ogrodzie? Nim zdecydujesz się go w ogóle zamontować musisz zdecydować, jaki typ basenów chcesz mieć w swoim ogrodzie. Wpływ na to ma ukształtowanie terenu, wielkość ogrodu. Pytanie czy chcesz mieć basen odkryty czy basen pod dachem, np. w ogrodzie zimowym, a jeszcze inną kwestią będzie to, w jaki sposób chcesz oczyszczać swój basen.

Jak dbać odpowiednio o przydomowy basen?

Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się:

  • jakie pompy oczyszczające należy wybrać do basenu
  • co warto wiedzieć na temat przydomowego basenu

Przydomowy basen jest marzeniem wielu osób. Jednak nim się na niego zdecydujemy musimy dobrze zastanowić się jaki typ basenu nas interesuje. W zależności od tego na jaki rodzaj basenu się zdecydujemy musimy wybrać taki sposób oczyszczania basenu, który będzie do niego adekwatny. Musimy też wiedzieć, czy chcemy mieć basen podgrzewany czy basen z zimną wodą, czy będzie to basen pod dachem czy basen odkryty. Musimy odpowiedzieć sobie na wiele z tych pytań, przeanalizować możliwości techniczne, a najlepiej zwrócić się do architekta zieleni, który pomoże odpowiednio zaprojektować nam nasz przydomowy basen wraz z infrastrukturą.

Pompa membranowa - najważniejsze informacje

Pompa membranowa to pierwszy element infrastruktury basenu, która pozwala na właściwe oczyszczenie basenu z pomocą środków chemicznych. Na rynku znajdziemy kilka rodzajów pomp membranowych. Instalując basen na naszym terenie musimy dostosować konstrukcję całej instalacji do typu basenu i jego wielkości, typu filtrów wody w basenie oraz do wielu innych czynników.

Pompy membranowe wykorzystują dwie membrany tworzące tymczasową komorę, która zarówno zasysa jak i tłoczy medium (np. sprężone powietrze) przez pompę. Membrany są elementami oddzielającymi powietrze od cieczy. Zasada działania pomp membranowych polega na przetłaczaniu medium przez komory pompy za pomocą dwóch membran. Układ zaworów (zawór kulowy ssący i zawór kulowy tłoczny) powietrznych w napędzie pompy, poprzez skierowanie sprężonego powietrza wprawia wał wraz z membranami w ruch posuwisto-zwrotny. Pompę membranową wprawimy w ruch np. poprzez zasilanie sprężonym powietrzem.

Pompy dozujące perystaltyczne zajmują się dozowaniem środków chemicznych do basenów, aby uległy dezynfekcji. Do tego dołączone są odpowiednie pojemniki na środki dezynfekujące. Typ środków dezynfekujących może być różny. Jak wiadomo możemy mieć basen ozonowany bądź chlorowany, a także czyszczony za pomocą innych substancji. To od nas należy wybór sposobu oczyszczania basenu.

Pompy membranowe ze sprężonym powietrzem - gdzie kupić?

Elementy do instalacji czyszczących w basenie możemy zakupić zarówno stacjonarnie jak i w sklepach online. Jednak nim w ogóle zdecydujemy się na zakup jakichkolwiek części, warto razem ze specjalistą zaprojektować nasz basen wraz z instalacją. Dzięki temu będziemy mieli dostosowane wszystko w każdym calu. Do typu naszego ogrodu, rodzaju podłoża, głębokości basenu, rodzaju basenu jaki chcemy zamontować w naszym ogrodzie oraz tego, w jaki sposób chcemy go oczyszczać. Dzięki temu unikniemy pewnych niedogodności i drogich poprawek w przyszłości. Warto też z architektem, który będzie pomagał nam umieścić basen w ogrodzie ustalić sposób oczyszczania basenu oraz wybór konkretnych instalacji od konkretnych producentów.

Artykuł Partnerax