System oferowany przez firmę ABB łączy funkcje sterowania oświetleniem, żaluzjami, ogrzewaniem i klimatyzacją, komunikację opartą o Internet, domową rozrywkę oraz systemy bezpieczeństwa zintegrowane w jednym układzie sterowanym centralnie ? za pośrednictwem eleganckich, naściennych paneli.

Living Space ? sterowanie domem w nowym wymiarze fot. ABB fot. ABB

Wszystkie funkcje, w które wyposażono nową koncepcję Living Space, mają na celu umożliwienie domownikom stworzenia dowolnej i przyjaznej stylistycznie przestrzeni mieszkalnej, przy zachowaniu komfortu i łatwości obsługi. Sterowanie całą przestrzenią jest intuicyjne i proste. Podczas konstruowania elementów systemu wzięto pod uwagę obawy użytkowników przed nadmierną złożonością zaawansowanych technologicznie rozwiązań oraz ich niechęć do przyswajania rozbudowanych sterowników. Wieloletnie międzynarodowe doświadczenia pozwoliły stworzyć produkt przyjazny dla użytkownika a zarazem mający wiele możliwości.

Living Space

Opiera się na logicznym połączeniu funkcjonalności z kolorystyką podświetleń klawiszy dobraną według prostych zasad: sterowanie światłem jest żółte (jak słońce), funkcje żaluzji są niebieskie (jak niebo), funkcje ogrzewania noszą ciepły odcień pomarańczy, a funkcje scen są oznaczone fioletem, który jest kolorem sztuki życia. Zdefiniowane scenerie mieszkaniowe dodatkowo mogą być rozróżnione przy pomocy wybranych grafik i krótkich opisów, na przykład: wellness, party czy oglądanie TV.
Podstawowymi elementami systemu są dwa dopracowane stylistycznie produkty Living Space – sterownik priOn i centralny panel ComfortTouch (oba urządzenia otrzymały nagrodę Red Dot 2008 za wzornictwo).

Living Space – sterowanie domem w nowym wymiarze fot. ABB fot. ABB

priOn – elastyczne dopasowanie do wnętrza

Sterowniki priOn mogą być wyposażone w kolorowy, 3,5-calowy wyświetlacz oraz łatwe w obsłudze pokrętło, które umożliwia szybki dostęp do wszystkich funkcji w menu. Funkcje te pozwalają na nieustanne tworzenie nowych aranżacji. Dzięki sterownikowi można włączać światło, klimatyzację czy dźwięk pojedynczo lub tworzyć kompleksowe, wcześniej zaprogramowane obrazy wnętrz. Sterownik priOn daje możliwość zaprogramowania do 120 funkcji – przełączania i ściemniania oświetlenia, regulacji temperatury czy sterowania żaluzjami. Jest to zintegrowane z zegarem tygodniowym, funkcją scen oświetleniowych i sterowaniem urządzeń multimedialnych, co oznacza, że wykonanie każdej czynności można „zlecić” systemowi na dowolny dzień i godzinę.
Wszystkie dostępne funkcje osiągalne są za pomocą jednego obrotu pokrętła. Za pośrednictwem menu sterowania można bezpośrednio kontrolować poszczególne obwody oświetleniowe, żaluzje czy też elektrycznie otwierane okna. Odpowiedni komfort cieplny uzyskiwany jest dzięki regulacji temperatury w pomieszczeniach. Wszystko w jednym urządzeniu na ścianie. Jednocześnie, dzięki trzem klawiszom szybkiego dostępu można dodatkowo sterować najczęściej używanymi funkcjami.
Czujnik zbliżeniowy wykrywa obecność użytkownika przed ekranem, dzięki czemu panel „wita” go poprzez zmianę trybu wyświetlania z wygaszacza ekranu na tryb sterowania. Czujnik umożliwia również załączenie odpowiedniego oświetlenia, kiedy osoba jest dostatecznie blisko ekranu.
W sterowniku i wyświetlaczu priOn zebrano najistotniejsze dla komfortowego zarządzania domowymi systemami cechy:

  • łatwy i intuicyjny wybór prostych funkcji,
  • dostępne dla każdego użytkownika łatwe załączanie oświetlenia w pomieszczeniu, zmiana jasności lamp i ustawienie temperatury zgodnie z wymaganiami,
  • sterowanie nie różniące się od rozwiązań w zwykłych instalacjach,
  • dbałość o przyzwyczajenia klientów do przycisku i pokrętła dla ściemniacza,
  • łatwość używania wyświetlacza,
  • komunikatywność – ponieważ użytkownik ma zwykle niewiele czasu, informacja jest podana szybko i zwięźle.

Sterownik priOn został dopasowany do linii osprzętu elektroinstalacyjnego ABB carat i współgra z innymi elementami wyposażenia z tej serii. Urządzenie dostępne jest w czterech wysokogatunkowych wariantach wzorniczych z białego i czarnego szkła, stali nierdzewnej oraz białego tworzywa, dzięki czemu można je dopasować do każdego stylu wnętrza.

Living Space – sterowanie domem w nowym wymiarze fot. ABB fot. ABB

ComfortTouch – panel wielu możliwości

ComfortTouch adresowany jest do najbardziej wymagających użytkowników ceniących własny, indywidualny styl domu, mieszkania. ComfortTouch zwiększa swobodę posługiwania się komunikacją multimedialną, a dzięki nowym funkcjom poszerza możliwości w zakresie informacji, rozrywki i inteligentnego zarządzania domem.
Przy pomocy ComfortTouch użytkownik steruje poszczególnymi lampami, żaluzjami w domu. Ustawia dowolną temperaturę w każdym pomieszczeniu. Tworzy również sam indywidualne sekwencje zdarzeń. Taka scena obejmuje wspólne ustawianie różnych źródeł oświetlenia, żaluzji, ogrzewania, ale także odtwarzanie muzyki. Zintegrowany odtwarzacz MP3 pozwala na włączenie ulubionej listy utworów w momencie otwarcia drzwi. Jeżeli wolimy radio to możemy posłuchać jednej z 10 stacji radiowych a jeśli preferujemy Internet TV – to ComfortTouch stanie się TV.
Chwila, kiedy chcemy, aby dom się zmienił, może być wykonywana codziennie albo w określony dzień roku. Budzik możemy włożyć do lamusa. ComfortTouch obudzi nas nie tylko włączeniem muzyki, ale także włączeniem oświetlenia, podniesieniem rolet, wcześniejszą zmianą temperatury w sypialni i łazience.
Komunikacja XXI wieku to komunikacja elektroniczna. ComfortTouch łączy w sobie notatnik głosowy i graficzny czy też możliwość odczytywania e-mail.
W zalewie informacji funkcja filtrowania ich jest nieoceniona. Wybieramy interesujące nas serwisy RSS np. pogoda, korki a ComfortTouch pokaże nam tylko najnowsze wiadomości w chronologicznej kolejności.
Telefon VoIP też znalazł miejsce w ComfortTouch. W trakcie wywołania rozmowy system może powiadomić użytkownika dzwonkiem, jak również załączeniem oświetlenia itp. Dodatkowy przycisk SOS pozwala na szybkie wybranie numeru specjalnego. Może to być numer ratowniczy lub tez numer mamy, aby dziecko szybko mogło zadzwonić.
Posiadając dwa ComfortTouch posiadamy wewnętrzny intercom. Przy wyposażeniu panelu w kamery otrzymujemy video intercom.
Jedna z funkcji intercomu jest babyfon. Nastawiony poziom dźwięku automatycznie aktywuje połączenie z pokojem dziecka.
Pod strzechy naszych domów zagościła tez telewizja przemysłowa. Kamery wokół domu powoli stają się standardem. ComfortTouch pozwala na oglądanie obrazu z 10 kamer jak również zapis zdjęć z kamer na karcie SD.
W czasie naszej nieobecności ComfortTouch symuluje typowe funkcjonowanie naszego domu. A jeśli sami chcemy podczas urlopu zobaczyć jak działa nasz dom to poprzez Internet i ComfortTouch możemy sterować tak samo jak byśmy w nim byli.
Łatwość obsługi to również możliwość korzystania z ComfortTouch osób posługujących się różnymi językami. Panel posiada 21 wersji językowych zmienianych tylko poprzez wybór z menu. Zmiana dotyczy nie tylko danych systemowych, również wszystkich opisów na stronach użytkownika. Globalna obecność firmy ABB wymusza tworzenie produktów dostosowujących się do lokalnych wymagań.Łatwość obsługi to również możliwość korzystania z ComfortTouch osób posługujących się różnymi językami. Panel posiada 21 wersji językowych zmienianych tylko poprzez wybór z menu. Zmiana dotyczy nie tylko danych systemowych, również wszystkich opisów na stronach użytkownika. Globalna obecność firmy ABB wymusza tworzenie produktów dostosowujących się do lokalnych wymagań.

Krzysztof Sasinx