Wraz z upowszechnieniem budownictwa inteligentnego coraz większą popularnością cieszą się systemy HMS. Te nowoczesne systemy zarządzające są od lat wykorzystywane w budynkach biurowych i przemysłowych. Obecnie wybierają je także właściciele domów i apartamentów, gdzie znacznie ułatwiają codzienne życie.

Inteligentne systemy HMS – co warto o nich wiedzieć?

Nowoczesne systemy zarządzające, w tym systemy HMS (ang. Home Management System) to rozwiązania, w które chętnie inwestują deweloperzy i prywatni inwestorzy. Nie tylko ułatwiają nam codzienne korzystanie z domu, ale także podnoszą bezpieczeństwo i umożliwiają oszczędzanie na rachunkach za prąd czy wodę. Systemy inteligentne HMS wciąż są jednak stosunkowo nowym trendem w budownictwie mieszkalnym. Co warto o nich wiedzieć, aby się do nich przekonać?

Jak działa inteligentny system HMS?

Systemy inteligentne HMS służą do zarządzania kluczowymi funkcjami pracy domu oraz mediami. Zasada działania systemów HMS opiera się na jednostce centralnej, do której podłączane są różne czujniki odpowiadające za sterowanie pożądanymi parametrami. Na przykład klimatyzacją, instalacją grzewczą, oświetleniem, żaluzjami i roletami, systemem antywłamaniowym, domofonem, monitoringiem czy sprzętami wideo oraz audio.

Inteligentne systemy HMS – co warto o nich wiedzieć?

Poszczególnymi elementami systemów można sterować za pomocą aplikacji mobilnych i programów w komputerze, pilotem bądź na dedykowanej klawiaturze. Połączenie z jednostką centralną może być w systemach HMS przewodowe bądź bezprzewodowe (fale radiowe). Dzięki możliwości sterowania zdalnego poprzez aplikacje mobilne możemy otrzymywać dane na temat konkretnych sytuacji panujących w domu czy mieszkaniu. Nawet będąc setki czy tysiące kilometrów od domu.

Budowę, funkcję oraz rozmieszczenie elementów systemu HMS uwzględnia się już na etapie projektowania inwestycji. Dzięki temu możliwe jest dowolne ich kształtowanie oraz późniejsza szybsza instalacja i montaż.

Jakie funkcje mogą mieć systemy HMS?

Systemy HMS można złożyć w wiele modeli. Na przykład jeśli połączymy instalację ogrzewania, wentylacji oraz klimatyzacji stworzymy system HVAC (ang. Heating, Ventilation, Air Conditioning). Taka integracja pozwala na wydajniejsze, efektywniejsze i tańsze zarządzanie atmosferą i temperaturą panującą w budynku. Możemy także wygodnie sterować ciepłem i np. ustalać temperaturę dla każdego z pomieszczeń oddzielnie.

Inteligentne systemy HMS – co warto o nich wiedzieć?

Na analogicznej zasadzie możemy złożyć System Sygnalizacji Włamania i Napadu (SSWIN) czy system przeciwpożarowy oraz zapewnić sobie zdalną obsługę sprzętów, oświetlenia czy elementów zabezpieczających dom. Możemy także zintegrować te systemy, co znacząco poprawi bezpieczeństwa domu. Rozwiązania HMS dzięki czujkom dostępnych w sklepie Montersi.pl - www.montersi.pl/czujki-alarmowe nie tylko wykryją źródło pożaru, ale także uruchomią systemy gaśnicze i ograniczą rozprzestrzenianie się ognia. Dodatkowo ułatwiają ewakuację oraz poinformują odpowiednie służby oraz domowników przebywających poza domem.

Inteligentne systemy HMS – co warto o nich wiedzieć?

Na powyższych przykładach widzimy więc, że warto zainwestować w inteligentne systemy HMS. Mają one wiele funkcjonalności do zaoferowania, co poprawia komfort i bezpieczeństwo mieszkania. Systemy można niemal dowolnie kształtować zgodnie z własnymi potrzebami oraz możliwościami finansowymi.

Artykuł dostarczył sklep Montersi.pl oferujący monitoring, systemy alarmowe, automatykę bram oraz systemy inteligentnego budynku - www.montersi.pl/inteligentny-dom-budynek

 

Więcej na temat:


x