Fachowy elektryk przeglądając rozwiązania dostępne na rynku, ma do dyspozycji wiele systemów automatyki budynkowej. Kształtujący się obecnie rynek inteligentnych rozwiązań oraz BMS (Building Management System) daje wiele okazji do zdobycia ciekawych zleceń. Kwestię, dlaczego warto, co można wykonać, jak to zrobić najlepiej, pozostawię do kolejnych artykułów.

Poznaj przewodowy system Ampio o inteligencji rozproszonej

Wśród wielu propozycji dostępnych obecnie na rynku, kilka jest godnych uwagi. Jednym z nich jest system polskiego producenta, prężnie rozwijającej się firmy Ampio. Jest to system dla wszystkich, którzy szukają systemu stabilnego, niezawodnego (system rozproszony) bardzo szybko działającego, bezpiecznego, odpornego na wszelkie zakłócenia (magistrala CAN), o największej funkcjonalności wśród polskich produktów.
Podjęcie decyzji, które rozwiązanie wybrać warto poprzedzić kompleksową analizą w ujęciu jego długofalowych korzyści. Nasi Instalatorzy chcą dostarczać nowoczesne instalacje szybko, fachowo, bez reklamacji, tak aby każda kolejna inwestycja budowała dobre relacje i wyśmienite referencje. Dlatego warto zapoznać się z kilkoma faktami, które pomogą nam zrozumieć jaki potencjał ma dany system oraz jak może nam pomóc w rozwoju naszych usług. Jak to zrobić? Najprościej patrząc jednocześnie z perspektywy instalatora jak i inwestora.

Instalator -> dlaczego warto zainteresować się Ampio?

Ampio jest systemem przewodowym o inteligencji rozproszonej. Jest także zgodny z okablowaniem w standardzie KNX (magistrala oparta o F/UTP cat5 lub EIB). To bardzo ważna cecha z kilku powodów. Po pierwsze system Ampio nie ma żadnego pojedynczego elementu awarii (brak jednostki centralnej, redundancja zasilania magistrali CAN), jest bardzo szybki (moduły komunikują się bezpośrednio ze sobą) i można z łatwością rozbudowywać go w miarę kolejnych potrzeb. Wielu profesjonalnych instalatorów cechę prawdziwego rozproszenia (brak jednostki centralnej) traktuje jako wyznacznik jakości systemu, dyskwalifikując do współpracy systemy nieposiadające tej cechy.

O magistrali komunikacyjnej, oraz o tym, dlaczego systemy oparte o magistralę rozproszoną to najlepsze rozwiązania automatyki budynkowej będziemy pisać w kolejnych artykułach. Ampio to najbardziej rozbudowany polski system automatyki budynkowej. To ponad 70 urządzeń, które dostarczają zaawansowane rozwiązania od małego mieszkania, poprzez duże domy, rezydencje czy obiekty biurowe, handlowe, czy zakłady produkcyjne. Przewód magistralny w standardzie może mieć 1200 m, a stosując odpowiednie mostki (sprzęgła lub extendery) możemy magistralę dowolnie rozbudowywać w zależności od potrzeb. Wszystkie elementy systemu posiadają 5-letnią gwarancję, producent oraz dystrybucja zapewnia wsparcie nie tylko techniczne, ale także pomoc przy wykonywaniu wycen, projektów, rozmów z inwestorami, wszystko w bezpośredniej współpracy z instalatorem.

Rys. 1. Zalety systemu AMPIO.Rys. 1. Zalety systemu AMPIO.

Ampio jest dostępne tylko w modelu sprzedaży B2B. Sprzedaż polega na kooperacji z Dystrybutorem, który działając w danym województwie zajmuje się współpracą bezpośrednio z Instalatorem lub Architektem. Taki model sprawdza się w tego typu rozwiązaniach z kilku powodów. Nie jest to rozwiązanie typu DIY (DO IT YOURSELF), dlatego dystrybucja oferuje preferencyjne i bardzo ciekawe warunki. Bardzo cenne w Ampio są jego możliwości. System oferuje wiele interfejsów integracyjnych. Standardami, które można znaleźć w Ampio są MODBUS, RS232, KNX, DALI, ZWAVE, TCP/IP. System ma wsparcie pełnego API i umożliwia korzystanie z integracji za pomocą wielu skryptów. Od ponad 1,5 roku wspiera integracje za pomocą MQTT, co obecnie pozawala mu integrować się z każdym urządzeniem oferującym komunikację za pomocą IoT czy bramkami MODBUS TCP IP, Zigbee, IO itp. System ma też kilka własnych, unikalnych rozwiązań pozwalających na ciekawe implementacje. Przykładem takich urządzeń może być np. MLED obsługujący do 16 źródeł oświetlenia (prądowe, napięciowe, oraz Ledy Ampio) na jednym standardowym przewodzie YDY 3x1,5. Każde takie źródło może być sterowane indywidualnie lub grupowo, oraz ściemniane w zakresie 0-100%. Innym przykładem jest czujnik magistralny (nie wymaga dodatkowego okablowania) oferujący pomiar temperatury, ciśnienia, wilgotności, jakości powietrza IAQ, poziomu hałasu oraz nasłonecznienia, posiada także obustronną bramkę IR.

Inwestor -> przedstawmy teraz perspektywę inwestora, dlaczego warto zainwestować w system Ampio?

Patrząc na system od strony użytkownika końcowego (Inwestora), ważna przede wszystkim jest sprawa wyglądu urządzeń sterujących oraz kwestie związane ze zmianą konfiguracji. Ampio od początku przyjęło założenie stworzenia najlepszego rozwiązania wzorowanego na produktach światowych marek. Ważnym aspektem zawsze było i jest, aby produkt był dostosowany do warunków polskiego rynku. Klient może otrzymać od instalatora po zakończeniu instalacji i konfiguracji dostęp do systemu oraz oprogramowania. Wracając do sterowania systemem, klient ma do wyboru wiele możliwości. System obsługuje dowolne włączniki zwierne, niezależnie od producenta osprzętu. Podłączone do Ampio zyskują one wiele nowych opcji i możliwości. Dostępne są liczne rodzaje paneli szklanych, część z nich posiada także wyświetlacze. Kolor szkieł, ikony oraz napisy dostosowywane są indywidualnie do konkretnego pomieszczenia czy obsługiwanych funkcjonalności.

Rys. 2. Informacja o Aplikacji Mobilnej Ampio.Rys. 2. Informacja o Aplikacji Mobilnej Ampio.

Zastosowanie paneli pozwala rozwiązać duży problem związany z umieszczaniem sporej ilości włączników, które często mają mało wspólnego z ergonomią obsługi systemu. Dla klientów, którzy mają specjalne wymagania istnieje możliwość integracji z panelami w standardzie KNX. Ważna jest też kwestia aplikacji mobilnej, dostępu zdalnego oraz polityki przechowywania danych w systemie. Wszystkie te kwestie od lat są priorytetem rozwoju systemu. Dzięki takiemu podejściu system obecnie oferuje praktycznie wszystkie możliwości jakie potrzebne są do zapewnienia profesjonalnego rozwiązania. System obsługuje wszystkie elementy spotykane w domach, mieszkaniach, biurach czy hotelach. Działanie systemu możemy łączyć/ integrować w połączeniu z innymi systemami (np. alarmem czy danymi z Internetu lub stacji pogodowej). Warto też przekonać się „na żywo” jakie opcje integracji posiada Ampio w jednym z showroomów. Obecnie integracja z dowolnym urządzeniem IoT, Telewizorem Smart czy urządzeniami Audio, AGD, czujnikiem, kosiarką czy nawet samochodem elektrycznym jest możliwa dzięki zastosowaniu MQTT lub innych dostępnych bramek integracyjnych.

Jak zostać instalatorem?

To proste, wystarczy skorzystać z formularza na stronie i zgłosić chęć odbycia szkolenia. Od nowego roku dostępna będzie specjalna strona, gdzie Ampio dostarczać będzie szkolenia w formie online. Więcej informacji znajdziecie Państwo na stronie www.ampio.pl

W kolejnych artykułach przedstawimy więcej szczegółów nt. poszczególnych elementów systemu oraz przedstawimy detale realizowane w konkretnych instalacjach.

Wojciech Michnowicz
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.x