Szybkość, łatwość konfiguracji i nastaw parametrów oraz możliwości realizacji złożonych funkcji i algorytmów to podstawowe wymagania, jakie stawiane są programowalnym komponentom bazującym na automatyce przekaźnikowej.

Powyższe, cenione w świecie automatyki wartości cechują również szereg produktów Finder. Należy tutaj wymienić chociażby: programowalne przekaźniki czasowe i zegary sterujące, czujniki ruchu i obecności z bluetooth oraz system YESLY dedykowany do komfortowego sterowania automatyką budynkową.

Intuicyjne środowisko programowe - aplikacja Finder Toolbox

Rys. 1. Zastosowanie aplikacji Finder Toolbox w konfiguracji produktów Finder.Rys. 1. Zastosowanie aplikacji Finder Toolbox w konfiguracji produktów Finder.

Idee, o których mowa w pierwszych akapitach artykułu, przyświecały tworzeniu środowiska programowego dla produktów Finder. Aplikacja Finder Toolbox to proste i elastyczne narzędzie pozwalające na konfigurację produktów. Jedna aplikacja daje możliwości programowania nastaw wszystkich, przystosowanych do tego, produktów Finder. Jej kolejnym atutem jest wykorzystanie w komunikacji standardów używanych w życiu codziennym, a są nimi NFC (Near Field Communication) oraz Bluetooth. Dodatkowo aplikacja daje możliwość wglądu do kart katalogowych i danych technicznych produktów oraz pozwala być na bieżąco z nowościami.

Inteligencja w sterowaniu czasowym - programowalny przekaźnik czasowy seria 84

Rys.2. Programowalny przekaźnik czasowy serii 84.02.0.024.0000Rys.2. Programowalny przekaźnik czasowy serii 84.02.0.024.0000

Programowalny przekaźnik czasowy to „kamień milowy” w prostym, szybkim i elastycznym programowaniu różnorodnych funkcji czasowych za pomocą smartfona. W jednym komponencie użytkownik ma do dyspozycji dwa, całkowicie niezależne i w pełni programowalne na 30 funkcji czasowych kanały, o obciążalności 16 A. Elastyczność produktu przejawia się między innymi w możliwości tworzenia nowych, specjalnych funkcji poprzez wykorzystanie tych już dostępnych na każdym z kanałów. Warta odnotowania jest doskonała precyzja aparatu z szerokim spektrum nastaw czasowych (od 0,1 s do 9999 h). Funkcjonalność produktu potwierdza wbudowany, duży i podświetlany wyświetlacz LCD, który ułatwia wgląd w parametry użytkowe, takie jak: nastawiony czas, aktualny czas i odliczanie czasu; równocześnie wyświetlane są stany sygnału sterującego i wyjść przekaźnika. Dodatkowo została ona poszerzona o funkcję dwóch niezależnych sygnałów wejściowych Start (jeden dla każdego z kanałów), jeden wspólny sygnał wejściowy Reset (do wyboru dla jednego lub dwóch kanałów), jeden wspólny sygnał wejściowy Pauza (do wyboru dla jednego lub dwóch kanałów).

SMARTimer dostępny jest w dwóch wersjach:

  • typ 84.02.0.230.0000 ze znamionowym napięciem zasilania: 110 ... 240 V AC/DC
  • typ 84.02.0.024.0000 ze znamionowym napięciem zasilania: 12 ... 24 V AC/DC.

Obydwa modele nie mają sprecyzowanej polaryzacji dla napięć DC.

Inteligentna kontrola czasu – programowalne zegary sterujące serii 12

Rys.3. Programowalny zegar tygodniowy serii 12.61 oraz zegar astronomiczny serii 12.A2.Rys.3. Programowalny zegar tygodniowy serii 12.61 oraz zegar astronomiczny serii 12.A2.

Do rodziny programowalnej aparatury kontrolnej zaliczają się zegary sterujące serii 12. Doskonałe zróżnicowanie produktów tej grupy w ofercie Finder sprawia, że każdy użytkownik znajdzie odpowiednie dla siebie rozwiązanie. Zegar dobowy, tygodniowy czy wreszcie z funkcją Astro to w pełni konfigurowalne komponenty z wykorzystaniem aplikacji Finder Toolbox i szerokimi obszarami zastosowań np. miejskie oświetlenie, oświetlenie banerów czy systemy nawadniające. Intuicyjność produktu dostrzegalna jest już przy jego konfiguracji. Kalkulacja wschodów i zachodów słońca realizowana jest bowiem na podstawie definicji położenia (kontynent, kraj) oraz dwóch pierwszych cyfr kodu pocztowego. Dodatkowo zabudowana na panelu, z łatwym dostępem do wymiany, wewnętrzna bateria sprawia, że programowanie możliwe jest bez podłączenia komponentu do zasilania zewnętrznego. Zegary zostały wyposażone w maksymalnie dwa kanały o obciążalności 16 A, co potwierdza możliwość ich pracy w aplikacjach o zróżnicowanych charakterach obciążenia. Szeroka funkcjonalność komponentów daje możliwości konfiguracji nawet do 50 segmentów pamięci, a dostępna funkcja Offset przyspiesza bądź opóźnia reakcję zegara względem czasu astronomicznego nawet do 90 minut. Funkcja impulsatora, czy możliwość konfiguracji przerwy wakacyjnej tylko utwierdzają w przekonaniu o elastyczności produktu.

Od dziś czujnik ruchu można zaprogramować za pomocą Bluetooth

Dzięki technologii Bluetooth LE (Low Energy), konfiguracja parametrów czujnika ruchu może zostać wykonana przy pomocy smartfona. Po wcześniejszym zainstalowaniu czujnika ruchu serii 18.51 oraz z wykorzystaniem aplikacji Finder Toolbox sprawnie przebiega nastawa takich parametrów jak: próg łączenia od 4 do 1000 lux, czas załączania od 12 sekund do 25 minut, oraz czułość (3 poziomy). W celu identyfikacji środowisko programowe daje użytkownikowi możliwość swobodnego nazewnictwa czujników, co pozwala w łatwy i szybki sposób określić lokalizację czujników w danym obiekcie. Połączenie aplikacji programowej Finder Toolbox z czujnikiem ruchu serii 18.51 sygnalizowane jest czerwoną lampką LED wbudowaną w obudowę. W tym momencie użytkownik dysponuje również informacją o bieżących nastawach parametrów. Czujnik ruchu udostępni dwie informacje: wartość parametru jasności odczytaną przez czujnik światła wbudowany w urządzeniu i stan styku, jeśli jest zamknięty (ON) lub otwarty (OFF).

Na czy polega komfort systemu YESLY?

Już za pomocą jednego elementu wykonawczego można sterować lampą nocną lub żyrandolem, a w razie potrzeb dostosować obszar sterowania do całego domu czy mieszkania. Elastyczność systemu pozwala na dostosowanie istniejącej instalacji elektrycznej unikając drogich robót, kucia ścian, niewygód, hałasu, brudu czy długiego czasu oczekiwania.

Urządzenia połączone z YESLY wykorzystują najnowszą technologię Bluetooth Low Energy, która umożliwia przesyłanie dużej ilości danych przy bardzo niskim zużyciu energii. Nadrzędną cechą systemu jest bezpieczeństwo, które jest zagwarantowane poprzez zastosowanie 128-bitowego szyfrowania.

Rys. 4. Programowalny czujnik ruchu i obecności serii 18.51…B300 i jego parametry techniczneRys. 4. Programowalny czujnik ruchu i obecności serii 18.51…B300 i jego parametry techniczne
Parametry techniczne programowalnego czujniku ruchu i obecności serii 18.51…B300
Obszar detekcji (3m) 8x8 m - ruch, 4x4 m - obecność
Napięcie zasilania 110...230 V AC (50/60Hz)
Regulacja progu łączenia 4...1000 lx
Regulacja czasu załączania 12 s...25 min
Zaciski Push-in
Temperatura otoczenia - pracy -10...+50°C
Montaż wpuszczany lub natynkowy

Konfiguracja i sterowanie to takie proste!

Rys. 5. Aplikacja użytkownika programu Finder YESLY

Potrzeba jedynie smartfona z systemem Android lub iOS, aby dokonać konfiguracji za pomocą aplikacji Finder Toolbox (aplikacja instalatora), a następnie korzystać z możliwośći systemu za pomocą Finder Yesly (aplikacja użytkownika). Dzięki zastosowaniu Bluetooth 4.2 system umożliwia sterowanie wszystkim, co jest w zasięgu telefonu. Natomiast zdalny dostęp do sterowania elementami wykonawczymi został zagwarantowany poprzez bramkę logiczną Gateway. Jest to urządzenie, które reguluje komunikację i wymianę danych pomiędzy dwoma lub więcej protokołami. Gateway łączy sieć Bluetooth systemu YESLY z Internetem, co umożliwia użytkownikowi kontrolę nad swoim domem, gdziekolwiek przebywa w danej chwili. Warto podkreślić, że w topologii systemu YESLY nie występują centralki smart home czy elementy pośredniczące. Realizacja komunikacji tylko w momencie wysyłania polecenia pozwala na oszczędność zużycia energii. Istnieje również możliwość przesłania dostępu do wcześniej stworzonego planu sterowania innym użytkownikom.

Tylko trzy elementy wykonawcze, a ile możliwości…

Elementy wykonawcze mogą być montowane w ramkach lub w puszkach elektroinstalacyjnych, dzięki dwóm systemom obudowy. Pierwszy z nich dostosowany jest do włączników typu „włoskiego” (aktuator seria 13.72, ściemniacz seria 15.71), a drugi pozwala na montaż osprzętu w puszkach fi 60 mm (aktuator seria 13.22, 13.S2 i ściemniacz 15.21).

Aktuatory YESLY serie 13.72, 13.22 i 13.S2

Rys. 6. Aktuatory YESLY serie 13.72, 13.22 i 13.S2Rys. 6. Aktuatory YESLY serie 13.72, 13.22 i 13.S2
  • Są kluczowymi urządzeniami do zarządzania Twoim domem;
  • Posiadają dwa niezależnie programowalne kanały (2 styki zwierne 6A 230 VAC) pozwalające na sterowanie dwoma odbiornikami przy użyciu przycisków monostabilnych;
  • Dzięki niezrównanej elastyczności zastosowania będą realizowały 20 różnorodnych funkcji dedykowanych do sterowania oświetleniem, roletami czy wentylacją

Ściemniacze oświetlenia YESLY serie 15.21 i 15.71

Rys. 7. Ściemniacze oświetlenia YESLY serie 15.21 i 15.71Rys. 7. Ściemniacze oświetlenia YESLY serie 15.21 i 15.71
  • Eliminują efekt mrużących „żarówek” przy niskim poziomie jasności;
  • Możliwość dostosowania trybów ściemniania przy konfiguracji urządzenia do źródła światła (7 funkcji, sterowanie zboczem narastającym i opadającym);
  • Tryb Automatyczny dobiera właściwą metodę ściemniania dla danego źródła oświetlenia;
  • Zabezpieczenie przed przegrzaniem i zwarciem.

Podsumowanie

Finder jako producent innowacyjnych rozwiązań dla automatyki przemysłowej i budynkowej daje projektantom, automatykom, elektrykom czy też użytkownikom końcowym nowoczesne, programowalne narzędzia pracy w postaci opisanej w artykule aplikacji Finder Toolbox i Finder Yesly oraz związanych z nimi komponentami. Idea programowalnych rozwiązań z zastosowaniem w automatyce przekaźnikowej to nieodzowny element w realizacji kolejnych „kamieni milowych” międzynarodowego sukcesu marki.

Łukasz Fryska
Finder Polska Sp. z o.o.x