Branża SmartHome (Domy Inteligentne, automatyka budynkowa) opiera się na rozwiązaniach bezprzewodowych oraz przewodowych systemach centralnych i rozproszonych. Często Klienci nie są świadomi różnic i tym samym nie znają konsekwencji związanych z wyborem danego rozwiązania. Naszym zdaniem najlepsza konfiguracja to system przewodowy rozproszony. 13 lat doświadczenia w produkcji rozwiązań „Smart” upewniło nas, że takie rozwiązanie zapewni niezawodność i bezpieczeństwo.

Ampio Smart Home – niezawodność systemu przewodowego i rozproszonego

Wikipedia podaje 6 cech systemu rozproszonego, z którymi trudno się nie zgodzić i które wprost przekładają się na korzyści użytkowników:

 1. Dzielenie zasobów – wielu użytkowników może korzystać z komponentów systemu ( np. panele sterujące, aplikacja mobilna, czujniki)
 2. Otwartość – możliwość rozbudowy systemu (często na początku inwestorzy decydują się na konkretną funkcjonalność, a dopiero z biegiem czasu dojrzewają do innych potrzeb)
 3. Współbieżność – zdolność do przetwarzania wielu zadań jednocześnie (na każdym panelu w jednym czasie użytkownicy mogą zlecić wiele zadań systemowi)
 4. Skalowalność – umożliwia zachowanie zbliżonej wydajności systemu przy zwiększeniu jego skali, rozbudowie systemu (np. większa ilość modułów, paneli)
 5. Tolerowanie awarii – błąd jednego elementu oznacza błąd tylko jednego elementu, pozostała część systemu działa właściwie – tolerowanie awarii nie występuje w systemach centralnych
 6. Przezroczystość – użytkownicy postrzegają system jako całość, a nie jako poszczególne jego elementy

Spójrzmy na korzyści rozwiązania przewodowego

Systemy przewodowe sprawdzają się w każdym metrażu, w dowolnych budynkach, parterowych, wielokondygnacyjnych, pomieszczeniach podziemnych. Problem braku zasięgu, narażenie na zakłócenia nie występuje w rozwiązaniu kablowym, co najczęściej stanowi utrapienie w rozwiązaniach bezprzewodowych. Systemy przewodowe są droższe w przygotowaniu, ale są trwałe i przez to, że są stałym elementem budynku znacznie podnoszą wartość nieruchomości. System przewodowy rozproszony zawsze będzie działał sprawniej od bezprzewodowego odpowiednika czy systemu centralnego.

Moduł zdalnego zarządzania systemem Ampio MSERV-4sModuł zdalnego zarządzania systemem Ampio MSERV-4s

Wszystkie powyższe cechy powodują, że Ampio Smart Home działa szybko, bezpiecznie ze znikomą awaryjnością co jest najważniejsze przy wyborze instalacji inteligentnego domu.

Jak zarządzać takim systemem? Ampio Smart Home dostarcza kilku możliwości wygodnego zarządzania funkcjonalnością systemu:

 1. Dotykowo – z wykorzystaniem eleganckich szklanych paneli od 2 do 18 polowych, z wybranymi dedykowanymi ikonkami, z przewijanymi wyświetlaczami, w dowolnym kolorze i z dowolnym kolorem podświetlenia oraz dźwiękową sygnalizacją stanów alarmowych.
 2. Mechanicznie – z wykorzystaniem standardowych włączników, dowolnego producenta dla wielbicieli klasycznych przycisków, choć jednak działających w nowym wymiarze.
 3. Gestem – dzięki detektorowi gestów rozpoznającemu kierunek ruchów dłoni.
 4. Głosem – z wykorzystaniem coraz bardziej popularnych asystentów głosowych takich jak Asystent Google, Siri, Amazon Alexa.
 5. Z wykorzystaniem różnych czujników – zbierających informacje z otoczenia np. temperatura, wilgotność, jakość powietrza, nasłonecznienie, ruch, obecność etc i w zależności od potrzeb sterują systemem.
 6. Aplikacją Ampio Uni (lub jej wersją przeglądarkową) – umożliwia sterowanie systemem z dowolnego miejsca. W obecnych czasach aplikacje na telefon/tablet to codzienność i wygoda użytkowania, bo jednak trudno sobie wyobrazić brak telefonu w naszym codziennym życiu. Aplikacja Ampio Uni może być zainstalowana na dowolnej ilości urządzeń mobilnych w systemie Android lub iOS. Ta metoda zarządzania dostarcza najbardziej rozbudowanych możliwości sterowania i monitorowania. To m.in. możliwość definiowania scen, symulacja i detekcja obecności, podgląd monitoringu, domofon, obsługa wszelkich zintegrowanych urządzeń, sterowanie wszystkimi funkcjami inteligentnego domu.

Biorąc pod uwagę ciągły rozwój technologiczny, wygodę korzystania z rozwiązań mobilnych, przyjazne trendy, Ampio nieustannie pracuje nad doskonaleniem bezpiecznych rozwiązań również zdalnego zarządzania systemem inteligentnego domu. Producent wypuścił w kwietniu nową wersję modułu MSERV-4s odpowiedzialnego za zdalne zarządzanie systemem. To tak zwany serwer, który bardzo często, niestety mylnie, nazywany jest sercem systemu, którego przecież w systemie rozproszonym brak. Jest to bazowy moduł zarządzania zdalnego, ale nie jednostka centralna. Instalacja inteligentnego domu nie musi posiadać wspomnianego serwera choć pozbawia to właścicieli możliwości sterowania domem z aplikacji mobilnej lub jej wersji przeglądarkowej. Co więcej dla małych instalacji moduł nowego serwera Ampio Smart Home może dostarczyć wszystkich niezbędnych funkcji m.in. sterowanie ogrzewaniem z uwzględnieniem czasu i harmonogramu, kontrola temperatury, zdalne sterowanie urządzeniami bądź zaawansowanym oświetleniem. Technologia IP, API, MQTT nowego MSERV-4s dostarczają wielu możliwości integracyjnych włączając w nie również implementacje rozwiązań bezprzewodowych (poprzez Zigbee, Wi-Fi, Bluetooth, Z-Wave) ze sprzętem Audio/Video czy nowoczesnymi urządzeniami AGD.

Moduł zdalnego zarządzania systemem Ampio MSERV-4s - schemat podłączeniaModuł zdalnego zarządzania systemem Ampio MSERV-4s - schemat podłączenia

Moduł Ampio MSERV-4s

 • został wyposażony w 10 wyjść przekaźnikowych z odseparowanymi stykami, dzięki czemu można załączać urządzenia o rożnych wartościach napięcia zasilającego. Dodatkowo wyjścia są w postaci parametrycznej (można je ustawiać w tryb wyjścia przekaźnikowego lub funkcję sterowania roletami)
 • dysponuje 4 wyjściami typu „open-collector” (OC1-OC4) umożliwiającymi np. regulację jasności LED, halogenów czy pasków RGB
 • posiada 14 wejść (co pozwala np. podłączyć klasyczne włączniki lub inne urządzenia z wyjściami bezpotencjałowymi) ponadto 8 pierwszych (IN1-IN8) skonstruowano tak, by można było je wykorzystać jako wejścia pomiaru napięcia w zakresie 0-24V
 • zawiera 1 wejście 1-Wire -umożliwia dołączenie do 6 czujników temperatury (czujniki firmy Dallas DS18B20)
 • dysponuje złączem redundancji zasilania (VIN1, VIN2), do którego można podłączyć 2 zasilacze zasilające magistralę
 • uwzględnia złącze komunikacji RS232 (umożliwiające integrację z wieloma urządzeniami zewnętrznych producentów np. rzutniki, telewizory)
 • zawiera złącze MLED – które udostępnia pełną funkcjonalność modułu MLED (patrz https://help.ampio.pl/pl/kb/sterownik-zarowek-mled-1p/ )
 • na froncie obudowy posiada wyświetlacz OLED i jedno pole dotykowe. Dzięki nim można sprawdzić podstawowe parametry działania całego systemu i samego modułu MSERV-4s np. jego IP

Po więcej szczegółów zapraszamy na www.ampio.pl lub do dystrybutorów regionalnych na szkolenia dla instalatorów Ampio Smart Home.

Skorzystaj z linku lub kodu QR, aby rozpocząć współpracę z Ampio

Skorzystaj z linku lub kodu QR, aby rozpocząć współpracę z Ampio »

Więcej na temat:


x