Koszty energii związanej z eksploatacją naszych mieszkań czy domów w przeważającej większości wiążą się z ogrzewaniem, cóż – taki mamy klimat. Dlatego każda racjonalizacja sposobu zarządzania energią cieplną powinna przynieść wymierną korzyść finansową. Chcemy również ograniczać zużycie energii, by pośrednio chronić środowisko naturalne. połączenie motywacji ekonomicznych z ekologicznymi idealnie zachęci większość z nas do działania.

Fot. 1. Opakowanie handlowe Bliss2 + Gateway2. Fot. 1. Opakowanie handlowe Bliss2 + Gateway2.

Krótkie poszukiwanie metod oszczędności w przeglądarce Internetowej daje w rezultacie kilkupunktową listę prostych zaleceń, które w zależności od poniesionych nakładów mogą przynieść zróżnicowane rezultaty. Najprościej zmienić swoje przyzwyczajenia. W czasie krótkiego i intensywnego wietrzenia wyłączać ogrzewanie; obniżyć temperaturę przed dłuższą nieobecnością w domu; różnicować ogrzewanie w zależności od typu pomieszczenia i od tego jak często w nim przebywamy; nie chować źródła ciepła za ciężkimi zasłonami lub meblami oraz nie zapominać, że słońce jest darmowym źródłem ciepła. Nakłady finansowe w tym etapie nie będą wielkie, zakładając, że poprzedni lokator nie zamalował zaworów wielokrotną warstwą farby olejnej – w tym właśnie przypadku będziemy potrzebowali opalarki, by przywrócić funkcjonalność układu.
Podchodząc do tematu z pełnym zaangażowaniem, możemy zaplanować totalną rewolucję systemu ogrzewania, który w połączeniu z odpowiednią termomodernizacją struktury budynku powinien przynieść duże oszczędności. Musimy się jednak liczyć ze znacznymi wydatkami na starcie i długotrwałym zwrotem poniesionych nakładów. Metodą pośrednią, która będzie wymagała od nas średniej wielkości inwestycji jest częściowa przebudowa układu sterującego ogrzewaniem. Termostat z możliwością ustawienia harmonogramu wymaganych temperatur, system regulacji pracą grzejników oraz zmiana przyzwyczajeń wspomnianych wyżej dadzą zadowalające rezultaty.

Tab. 1. Rekomendowane temperatury dla wybranych
pomieszczeń w domu.
Rodzaj pomieszczeniaRekomendowane temperatury
Pokój dzienny/salon 20-21°C
Sypialnia 17-18°C
Łazienka ~ 24°C
Rozsądny zakres regulacji dzień/noc to poziom ~ 3°C, po większym wyziębieniu
ponowne podgrzanie będzie wymagało dostarczenia większej ilości energii.

Termostat pokojowy BLISS 2 + Gateway 2 = wygodne sterowanie

Fot. 2. Ideowy schemat instalacji. Fot. 2. Ideowy schemat instalacji.

Finder oddaje w wasze ręce zestaw: termostat z bramką WiFi, który pozwala w prosty sposób zarządzać temperaturą. Podobnie jak w przypadku innych produktów dedykowanych dla zastosowań mieszkaniowych – zależało nam na zwiększeniu komfortu użytkowników przy zachowaniu dbałości o estetykę wykonania. Projektanci biura Fossati/ Minelli opracowali minimalistyczną formę, która pasuje do większości stylów dekoracyjnych.
BLISS 2 nie jest zwykłym termostatem, ponieważ dzięki podłączeniu za pośrednictwem Gateway do chmury otrzymujemy możliwość współpracy z Asystentem Google lub Amazon Alexa. Zatem poprzez utworzenie scen/rutyn możemy zintegrować go z innymi systemami smarthome, w tym YESLY. Przy braku dostępu do WiFi, lokalne połączenie za pomocą protokołu Bluetooth umożliwi pełną funkcjonalność systemu.
Przejrzyste i intuicyjne menu panelu dotykowego pozwala na łatwy dostęp do niezbędnych funkcji i ustawień. Ekran jest aktywowany dotykiem, co zmniejsza pobór energii zapewnia pracę urządzenia nawet do 18 miesięcy bez potrzeby wymiany baterii.
Zdalny dostęp do termostatu uzyskujemy dzięki aplikacji BLISS dostępnej dla Android i iOS. W intuicyjny sposób zaplanujemy tygodniowy program regulacji temperatury, dopasowany do naszych potrzeb. Możemy również zapisać w pamięci programy dla różnych pór roku – kiedy przyjdzie jesień, zmienimy parametry kilkoma kliknięciami. Łatwo podzielimy się dostępem do urządzenia, tak by użytkownicy innych smartfonów mogli zmieniać ustawienia. Aplikacja pozwala na niezależną obsługę wielu termostatów, co będzie bardzo wygodne, kiedy postanowimy niezależnie sterować temperaturą w różnych pomieszczeniach. Taka funkcjonalność ucieszy również zarządzających domkami wakacyjnymi, apartamentami lub podobnymi zdalnie zarządzanymi lokalami.

Tab. 2. Dane techniczne.
Dane techniczne
Gabaryty W/S/G [mm] 92/124/20
Zakres temperatur +5…+37°C
Dokładność nastawy 0,1°C
Kolor Biały
Zasilanie 3x1,5 V AAA
Styk roboczy 1P – 5A/230 V AC

Warto zwrócić uwagę na dwie niezwykle użyteczne funkcje, pozwalające nam oszczędzać energię. Zazwyczaj podczas małej imprezki zorganizowanej w naszym mieszkaniu, często otwierane drzwi bal- Dane techniczne Gabaryty W/S/G [mm] 92/124/20 Zakres temperatur +5…+37°C Dokładność nastawy 0,1°C Kolor Biały Zasilanie 3x1,5 V AAA Styk roboczy 1P – 5A/230 V AC konowe powodują nagły napływ zimnego powietrza i reakcję systemu grzewczego próbującego kompensować spadek temperatury. BLISS 2 pozwala nam czasowo zmienić ustawienia przez wymuszenie sterowania ręcznego. Ustawienie czasu obowiązywania tego trybu samoczynnie przełączy system ponownie w tryb automatyczny. Druga opcja to możliwość automatycznej zmiany temperatury, kiedy oddalimy się od domu na określoną odległość. Termostat korzystając z lokalizacji Google zauważy naszą nieobecność i obniży temperaturę do wcześniej ustawionego przez nas poziomu.

Krzysztof Chmieliński
findernet.comx