Dawniej automatyka domowa kojarzona była głównie z dużymi rezydencjami i systemami, które wymagały dokładnego zaplanowania oraz skomplikowanych prac instalacyjnych. Dziś smart home może mieć każdy, czy to w nowym mieszkaniu, czy już w ukończonej inwestycji, bez kucia ścian i kilometrów kabli. Wystarczy połączenie WiFi, prosta instalacja oraz aplikacja w telefonie.

ABB-free@home® to kompleksowe rozwiązanie inteligentnego domu. System ABB-free@home® można rozbudować do pełnego sterowania domem przy użyciu istniejącego osprzętu. Oznacza to inteligentną łączność zapewniającą większą wygodę i energooszczędność. Fot. arch. ABB ABB-free@home® to kompleksowe rozwiązanie inteligentnego domu. System ABB-free@home® można rozbudować do pełnego sterowania domem przy użyciu istniejącego osprzętu. Oznacza to inteligentną łączność zapewniającą większą wygodę i energooszczędność. Fot. arch. ABB

Automatyka budynkowa kiedyś i dziś

Choć domy inteligentne od zawsze były tematem wielu filmów science-fiction, to w praktyce taka koncepcja jest znana już od lat 60. XX wieku. Pomysł narodził się w sektorze przemysłowym w Stanach Zjednoczonych, gdzie powstała potrzeba technologii do lepszej kontroli i zautomatyzowania produkcji. Pierwsze rozwiązania dały początek centralnym układom kontroli, a w latach 80. i 90. zaczęto tworzyć i wdrażać systemy oparte na cyfrowej technice sterowania. Najbardziej funkcjonalne okazały się technologie bazujące na systemie magistralnym, co wpłynęło na rozwój systemów EIB (European Installation Bus), EHS (European Home System) i BatiBUS. Kolejnym krokiem był rozwój standardu KNX w 1990 r. KNX to obecnie jednolity i otwarty standard, który umożliwia zdalny dostęp do instalacji budynku oraz rozwijanie automatyki budynkowej.

Systemy automatyki domowej, które znamy dziś, początkowo trafiały wyłącznie do okazałych rezydencji i wiązały się z ogromnymi nakładami finansowymi oraz skomplikowaną instalacją bazującą na sieci elektrycznej. W ostatnich latach systemy typu smart home stały się jednak dostępne dla szerokiego grona inwestorów. Wpłynął na to szybki rozwój technologii oraz upowszechnienie łączności bezprzewodowej. Według prognoz ABI Research na 2021 r. wydatki konsumentów na komponenty automatyki domowej miały wzrosnąć rok do roku o ponad 20 proc., osiągając pułap 27,3 mld dolarów.

Dom sterowany głosem

Dziś automatyka domowa umożliwia swobodne współdziałanie, wszechstronne sterowanie, programowanie i monitorowanie domowymi instalacjami. Dzięki połączeniu bezprzewodowemu i aplikacji mobilnej, sterowanie domem można mieć zawsze pod ręką – wystarczy smartfon lub tablet, by zmieniać ustawienia oświetlenia, ogrzewania, klimatyzacji, instalacji alarmowej czy rolet z dowolnego miejsca na ziemi. W domu można używać również konwencjonalnych przełączników lub po prostu wydać polecenie głosowe. Takie możliwości oferuje system ABB-free@home®

Co jeszcze potrafi taki system? Jego najważniejszą zaletą jest prosta integracja funkcji i urządzeń, takich jak: żaluzje, oświetlenie, ogrzewanie, klimatyzacja, czy system domofonowy. Wszystkie rozwiązania są przygotowane na to, by podnieść komfort oraz ułatwić codzienne życie. Przykład? Będąc jeszcze w łóżku, jednym dotknięciem przycisku możemy podnieść żaluzje, włączyć światło w łazience, a nawet radio w kuchni. Z kolei, wychodząc z domu, wystarczy nacisnąć jeden klawisz, by wyłączyć wszystkie urządzenia oraz załączyć alarm.

System umożliwia również inteligentne łączenie ze sobą różnych funkcji i procesów za pomocą warunku „If….Then” (Jeżeli…wtedy). Przykładowo, jeżeli czujniki wykryją porywisty wiatr, system zwinie i uniesie markizy, aby zabezpieczyć je przed uszkodzeniem. Takie rozwiązanie można wykorzystać też do zwiększenia bezpieczeństwa, np. jeśli czujnik ruchu zadziała, gdy nikogo nie ma w domu, system wyśle powiadomienie na smartfon.

Automatyka domowa to nie tylko wygoda

System automatyki domowej umożliwia nie tylko sterowanie urządzeniami, co podnosi komfort życia, ale także optymalizuje zużycie mediów. Inteligentny dom potrzebuje bowiem mniej energii i ciepła, a wszystko dzięki odpowiednim ustawieniom systemu, który m.in. pozwala na wyregulowanie optymalnej temperatury dla każdego pomieszczenia oraz automatycznie przełącza ogrzewanie w tryb ECO po wyjściu domowników. System zadba również o wyłączenie świateł, gdy w pomieszczeniach nikogo nie ma lub wyłączy klimatyzację, gdy w pokoju zostanie otwarte okno. W ten sposób od razu poprawia się bilans energetyczny budynku.

To zaledwie próbka możliwości systemu, bo ABB-free@home® pozwala na zintegrowanie aż 150 urządzeń w jednej instalacji. Możliwości konfiguracji są więc niemal nieograniczone, a system z powodzeniem można zainstalować zarówno w domu, jak i mieszkaniu czy nieruchomości, w której nie planujemy remontu. Instalacja opiera się na instalacji czujników i elementów sterujących w pomieszczeniach, zgodnie z uznaniem i potrzebami domowników. Sterowanie odbywa się przy pomocy paneli i przycisków dotykowych oraz intuicyjnej aplikacji, którą można pobrać na smartfon czy tablet.

Dziś inteligentne domy składają się z systemów, które dostosowują się do indywidualnego stylu życia mieszkańców – inteligentnego i zrównoważonego. I to jest dokładnie to, co oferują nasze sterowniki pokojowe. Pojedyncze operacje, sterowanie lokalne oraz centralne można w dowolnym momencie rozbudować, dzięki czemu idealnie nadają się do nowych, jak i już istniejących mieszkań oraz domów. Fot. arch. ABB Dziś inteligentne domy składają się z systemów, które dostosowują się do indywidualnego stylu życia mieszkańców – inteligentnego i zrównoważonego. I to jest dokładnie to, co oferują nasze sterowniki pokojowe. Pojedyncze operacje, sterowanie lokalne oraz centralne można w dowolnym momencie rozbudować, dzięki czemu idealnie nadają się do nowych, jak i już istniejących mieszkań oraz domów. Fot. arch. ABB

Tak wyposażony dom zaczyna odpowiadać na potrzeby domowników, podobnie jak organizm z systemem nerwowym, gdzie najpierw odbiera sygnały z otoczenia, ze środowiska i od użytkowników, a następnie reaguje, poprawiając komfort, bezpieczeństwo oraz efektywność energetyczną domu.

System, który rośnie razem z potrzebami domowników

ABB-free@home® to wyjście również naprzeciw potrzebom inwestorów, którzy nie mogą od razu zainstalować kompletnego systemu smart home. System bowiem umożliwia rozbudowę domu o nowe funkcjonalności. W każdej chwili możliwe jest uzupełnienie o kolejne punkty sterujące celem stworzenia kompletnego systemu smart home. Łączność bez kabli, skalowalność zakresu funkcji, sterowanie grupowe oraz integracja np. z oświetleniem Philips Hue, czy z asystentami głosowymi Alexa Amazon oraz google home to jedne z największych zalet tego rozwiązania.

Sceny świetlne dopasowane do pory roku i nastroju

ABB-free@home® to także ukłon w kierunku naturalnych potrzeb domowników. Dzięki temu rozwiązaniu dom dopasowuje się do potrzeb i reaguje na zmiany pogodowe, które wpływają na nasz nastrój. Połączenie czujników ruchu oraz ściemniaczy oświetlenia to najlepsze dopasowanie natężenia światła do naturalnego biorytmu. Przykładowo, rano oświetlenie w łazience może być ciepłe i jasne, a wieczorem przyciemnione i nastrojowe. Taka funkcjonalność wspiera naturalną potrzebę rozbudzenia się o poranku i wyciszenia się wieczorem.

Wystarczy jedno kliknięcie. Za pomocą aplikacji ABB-free@home® wszelkie ustawienia można dostosować do indywidualnych wymagań. Przejrzysty interfejs, przyjazna dla użytkownika nawigacja po menu i niezliczone funkcje gwarantują prostą konfigurację. Fot. arch. ABB Wystarczy jedno kliknięcie. Za pomocą aplikacji ABB-free@home® wszelkie ustawienia można dostosować do indywidualnych wymagań. Przejrzysty interfejs, przyjazna dla użytkownika nawigacja po menu i niezliczone funkcje gwarantują prostą konfigurację. Fot. arch. ABB

Inteligentne sterowanie oświetleniem wpływa na komfort całej rodziny, w tym również na najmłodszych domowników. W pokoju dziecięcym warto bowiem zainstalować rozwiązanie, które nie tylko pozwala na zdalne włączanie i wyłączanie oświetlenia, ale także ustawianie scen świetlnych, wspierających zasypianie. Tryb „Good Night” automatycznie przyciemnia światło w pokoju dziecka, co zapewnia spokojny sen, a jednocześnie pozwala rodzicowi na zajrzenie do środka, bez konieczności zapalania światła.

Wystarczy kilka kroków do inteligentnego domu

Funkcjonalności ABB-free@home® można w łatwy sposób kontrolować przy pomocy aplikacji. Sterowanie pomieszczeniami oraz konfiguracja poszczególnych funkcji jest prosta i intuicyjna. Aplikacja oprócz podstawowych funkcji umożliwia m.in. kategoryzację funkcji pomieszczeń według indywidualnych potrzeb, ocenę statusu domu, planowanie przeglądów działań systemowych oraz podgląd aktualnych danych pogodowych.

Co ważne, poszczególne funkcje można synchronizować, automatyzować czy nawet łączyć ze sobą. To wszystko pozwala nie tylko na dopasowanie funkcjonalności do stylu życia i indywidualnych potrzeb domowników, ale także optymalizację zużycia energii i ciepła.

Więcej informacji: new.abb.com/buildings/pl/smarter-homex