W Polsce dużą popularnością cieszą się gotowe projekty domów jednorodzinnych. Przebieramy spośród szerokiej oferty biur projektowych, katalogów czy nawet producentów zajmujących się kompleksową budową domów prefabrykowanych. Wygoda związana z takimi możliwościami nieco ogranicza nasz wpływ na kształt i funkcjonalność instalacji elektrycznej – najczęściej używanej instalacji w domu. W większości zmieniamy tylko lokalizację lamp czy dokładamy kilka gniazd ściennych na potrzeby aranżacji wnętrz, nie zwracając uwagi na funkcjonalność. Zwykle kończy się to montażem włączników klasycznych, osobno dobieranych termostatów oraz czasami pilotów od klimatyzacji.

zdj. ABB Tenton, źródło: archiwum ABBzdj. ABB Tenton, źródło: archiwum ABB

Alternatywą dla takiego podejścia jest zastąpienie klasycznej instalacji automatyką domową ABB-free@home® jeszcze na etapie projektowania domu. Dzięki temu możemy znacznie ograniczyć ilość włączników na rzecz wielofunkcyjnych sensorów, czego doskonałym przykładem jest uniwersalny ABB Tenton łączący w sobie termostat, 6 do 12 przycisków, w tym możliwość sterowania ogrzewaniem, oświetleniem, roletami czy nawet bramą wjazdową.

Jeśli ukończyliśmy już budowę i doszliśmy do wniosku, że w kluczowym miejscu domu, czyli na ścianie łączącej korytarz, kuchnię i salon znajduje się zbyt dużo włączników, często nie wiemy jak w łatwy sposób możemy sobie z tym poradzić. W tym wypadku z pomocą również przychodzi system automatyki domowej ABB-free@home®, ponieważ jego sensory łączą się ze sobą zarówno za pomocą magistrali 2-żyłowej jak i z wykorzystaniem łączności bezprzewodowej. Stabilne i szybkie połączenie realizowane jest jednocześnie do wielu włączników, komendy realizowane są natychmiast, co potwierdza odpowiednia ikona na aplikacji mobilnej ABB-free@home®next. W ramach istniejącej instalacji swobodnie możemy zamienić klasyczny łącznik światła jedno- i dwukanałowy, łącznik ściemniający, schodowy, krzyżowy, roletowy i termostat. Co więcej – klawisze i przyciski każdego z nich można dowolnie skonfigurować, więc nie wiąże nas już sposób ułożenia przewodów instalacji elektrycznej. ABB-free@home® pozwala dowolnie kreować sceny obejmujące swoim działaniem oświetlenie, pozycje rolet, wydajność ogrzewania i klimatyzacji. Możemy swobodnie grupować oświetlenie i rolety dla większej wygody sterowania jednym klawiszem.

Na pierwszy rzut oka, niepozorny, pojedynczy sensor systemu ABB-free@home® z łatwością poradzi sobie ze sterowaniem wszystkimi roletami w pomieszczeniu, dwiema grupami światła i czterema scenami.

zdj. sensor ABB-free@home®, źródło: archiwum ABBzdj. sensor ABB-free@home®, źródło: archiwum ABB

Wyświetlaj i zmieniaj temperaturę z poziomu włącznika

Większość z nas zapewne pamięta jeszcze czasy, kiedy na reprezentacyjnym miejscu w salonie wisiał sterownik od kotła dumnie zarządzany przez głowę rodziny. W mieszkaniach zazwyczaj spotykało się poczciwe zawory grzejnikowe zastępowane z biegiem lat głowicami termostatycznymi. Myśląc o oszczędnościach na miarę XXI wieku nietrudno dojść do wniosku, że to rozwiązanie jest niewystarczające. Sterowanie ogrzewaniem powinno być niezależne dla każdego pomieszczenia. Temperatura ustawiona od razu, a wprowadzanie ewentualnych korekt proste i czytelne. Termostat ABB-free@home® łączy wszystkie te cechy oferując znacznie więcej ukrytych korzyści, pozornie tylko skomplikowanych. Za estetycznym wyświetlaczem, zintegrowanym z resztą osprzętu ściennego, stoi szereg rozbudowanych algorytmów maksymalizujących sprawność systemu grzewczego, zautomatyzowane oszczędzanie energii po wyjściu z domu czy aktywne sterowanie roletami w celu dogrzania i schłodzenia pomieszczeń. Wszystko w jednym urządzeniu!

zdj. termostat ABB-free@home®, źródło: archiwum ABBzdj. termostat ABB-free@home®, źródło: archiwum ABB

Korzystaj z szerokiej oferty ekranów

Kto nie chciałby mieć wszystkich funkcji systemu w jednym miejscu? Zaczynając od małego wyświetlacza dedykowanego pojedynczym pomieszczeniom, gdzie skupimy dosłownie wszystkie elementy sterujące w prostej, minimalistycznej formie, po ekrany dedykowane większym, reprezentacyjnym pomieszczeniom.

Załóżmy, że w pokoju dziecięcym oprócz głównego i nocnego oświetlenia Philips HUE mamy do dyspozycji żaluzję okienną, termostat, oraz głośnik Sonos. Sensory ścienne łatwo zastąpimy jednym, eleganckim ekranem dotykowym instalowanym w standardowej puszcze ściennej.

zdj. ABB RoomTouch 4, źródło: archiwum ABBzdj. ABB RoomTouch 4, źródło: archiwum ABB

Czytelny obraz funkcjonowania domu, sterowanie centralne połączone z obsługą domofonu, stacji pogodowej i monitoringu oferuje panel SmartTouch 10. Dzięki ośmiu wersjom kolorystycznym dopasowuje się do stylistycznych wnętrz. Utrzymany w minimalistycznym wzornictwie przylega do ściany odcinając się ramką wykonaną ze stali.

Układ ikon i miniatur możemy dowolnie konfigurować za pomocą wbudowanego menu i aplikacji mobilnej, decydujemy też o kolorystyce obrazu, jasności wyświetlacza, który automatycznie wybudza się kiedy do niego podchodzimy. Wbudowany czujnik jasności otoczenia dba o komfort korzystania przy zmiennym oświetleniu, przyciemniając obraz w nocy i wcześniej wygaszając wyświetlacz.

zdj. ABB SmartTouch 10, źródło: archiwum ABBzdj. ABB SmartTouch 10, źródło: archiwum ABB

Steruj domem na kanapie – wyciągnij telefon z kieszeni

Kiedy skończymy przygodę z instalacją systemu przychodzi czas na zasłużony odpoczynek. Od tej chwili naszego odpoczynku nie zakłóci już żadna włączona lampa w korytarzu, do której nie mamy ochoty już wstawać z wygodnej kanapy. Wszystkie niezbędne funkcje dostępne są w aplikacji ABB-free@home®Next. Czytelny interfejs użytkownika, możliwość definiowania ulubionych urządzeń i scen, podgląd na bieżące wykorzystanie urządzeń, otwarte okna czy monitorowanie jakości powietrza to nie jedyne zalety posiadania systemu automatyki domowej ABB-free@home®.

zdj. ABB-free@home next, źródło: archiwum ABBzdj. ABB-free@home next, źródło: archiwum ABB

Od teraz za pomocą telefonu zdalnie włączysz każdą lampę, otworzysz i zamkniesz każdą roletę, na bieżąco sprawdzisz temperatury w pomieszczeniach i uruchomisz dowolne urządzenie. Co więcej – aplikacja pozwala na bardzo intuicyjne zarządzanie konfiguracją systemu, jeśli więc znudzi cię jakaś scena, albo potrzebujesz dodać nową funkcję do przycisku ściennego, zrobisz to w kilka sekund. Bez dodatkowych opłat, bez nauki programowania.

Każdy system ABB-free@home® posiada możliwość bezpłatnego połączenia z chmurą myBuildings.abb.com, dzięki czemu ty i troje twoich bliskich zyskujecie bezpłatny, zdalny dostęp do domu bez ograniczeń, gdziekolwiek masz dostęp do Internetu.

zdj. źródło: archiwum ABBzdj. źródło: archiwum ABB

Na koniec – wisienka na torcie, czyli obsługa domofonu ABB Welcome. Tak, jedna aplikacja do sterowania domem i rozmów przez domofon, czego potrzeba więcej?

Odwiedź stronę poświęconą automatyce domowej i poznaj inteligentny dom na wyciągnięcie ręki: https://stories.abb.com/automatyka-domowa/x